Βερολίνο 2018: Αγώνας τελικού για τον Μιχάλη Αναστασάκη

Ο Μιχάλης Αναστασάκης ήταν ο πρώτος Έλληνας αθλητής που αγωνίστηκε στο 24ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου και κατάφερε να ξεκινήσει με πολύ καλό τρόπο την παρουσία της χώρας μας στη διοργάνωση.

Ο 23χρονος στη δεύτερη βολή του στον προκριματικό της σφυροβολίας πέτυχε 75,61 μ., επίδοση πολύ κοντά στο 76,00 μ., που ήταν απευθείας όριο για τον τελικό. Ο Αναστασάκης είχε ακόμη βολές στα 73,72 μ. και 72,87 μ. και κατέλαβε την τρίτη θέση στο γκρουπ του. Ο Μπενσέ Χάλαζ πέτυχε 76,81 μ. και έδειξε πως θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στον τελικό, ενώ ο κορυφαίος φέτος στην Ευρώπη Βόγετς Νοβίκι ακολούθησε με 76,03 μέτρα.

Ο Αναστασάκης χρειάστηκε να περιμένει λίγη ώρα προκειμένου να επιβεβαιώσει και τυπικά την παρουσία του στον αυριανό τελικό (19.45). Ο 24χρονος αθλητής προκρίθηκε με την πέμπτη καλύτερη επίδοση και έδειξε, πως όπως και πριν δύο χρόνια στο Άμστερνταμ, όπου ήταν τέταρτος, έτσι και φέτος θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο. Μάλιστα ο αθλητής μας επιβεβαίωσε τις καλές εμφανίσεις μιας ιδιαίτερα σταθερής και αποδοτικής σεζόν για εκείνον. Την καλύτερη επίδοση του προκριματικού σημείωσε ο νικητής της περασμένης διοργάνωσης Πάβελ Φάιντεκ με 77,86 μέτρα, ενώ παρόντες στον τελικό θα είναι και οι δύο άλλοι σφυροβόλοι, που ανέβηκαν στο βάθρο των νικητής στην Ολλανδία (Τίχον, Νοβίτσκι).