Μετάλλια και καλές επιδόσεις από τους αθλητές μας στην Κωνσταντινούπολή

Με εννέα μετάλλια ολοκλήρωσε η χώρα μας την παρουσία της στην πρώτη ημέρα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος στην Κωνσταντινούλη. Μάλιστα οι αθλητές μας έδειξαν σε καλή κατάσταση ενόψει του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο Τάμπερε.

Ο Οδυσσέας Μουζενίδης, στον ένατο αγώνα του από την αρχή της χρονιάς με 6κιλη σφαίρα ήταν ήταν νικητής με 20,60 μ., που είναι η πέμπτη επίδοση της καριέρας του. Παράλληλα ο αθλητής ολοκλήρωσε για όγδοη φορά φέτος αγώνα με βολή πάνω από τα 20,00 μέτρα.

Οαθλητής του Γιώργου Μποτσκαριώβ, περίπου τρεις εβδομάδες από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Τάμπερε επιδεικνύει εξαιρετική σταθερότητα, σε επιδόσεις που του επιτρέπουν να ελπίζει σε διάκριση. Ο Μουζενιδής στη διάρκεια του αγώνα είναι άλλη μία μεγάλη βολή, στα 20, 50 μέτρα. Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε στον ίδιο αγώνα και ο Ιάσωνας Μαχαίρας, που μετά το 19,49 μ. στα Τρίκαλα έστειλε τη σφαίρα στα 19,11 μ. και έδειξε κι αυτός πως στο Τάμπερε μπορεί να διεκδικήσει μια καλή εμφάνιση.

Την τρίτη του κούρσα κάτω από τα 52.00 έκανε μέσα σε λίγες ημέρες ο Αρης Δρίτσας. Ο υποσχόμενος αθλητής, ο οποίος ήταν νικητής στα 400 μ. εμπ. με 51.86, δεν θα αποτελεί έκπληξη αν μέχρι το τέλος της σεζόν τρέξει την απόσταση κάτω από τα 51.00.

Ο Σωτήρης Γκαραγκάνης δείχνει να έχει ξεπεράσει τον τραυματισμού κι έτσι μετά την εξαιρετική εμφάνιση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα των Τρικάλων κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100 μ. στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα με 10.91 (-1,6). Ο Γκαραγκάνης, στον προκριματικό επίσης με αντίθετο άνεμο είχε πετύχει 10.86. Στον τελικό των 100 μ. έτρεξε και ο Σωτήρης Κομιανός – Γραββάνης, που ήταν τέταρτος με 11.00. Στο βάθρο των νικητών ανέβηκε και η Βάγια Δαμπλιά, στο αντίστοιχο αγώνισμα των νεανίδων. Η αθλήτρια από την Κατερίνη τερμάτισε σε 12.25 (-1,3), ενώ στην ίδια κούρσα η Δήμητρα Τσουκαλά ήταν 8η με 12.46.

Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης μπορεί μην έστειλε τη σφύρα όσο μακριά ήθελε, ωστόσο με 76,60 μ. αναδείχθηκε νικητής στη σφυροβολία σε ένα από τους τελευταίους αγώνες προετοιμασίας πριν το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Τάμπερε. Αγώνα προετοιμασίας για το κορυφαίο γεγονός της κατηγορίας, πραγματοποίησε και ο Κώστας Ζάλτος, που ήταν τέταρτος στο ίδιο αγώνισμα με 63,98 μέτρα.

Το χρυσό μετάλλιο στα 800 μ. κατέκτησε η Νικολέτα Κυνατίδου με 2.11.12, και έδειξε για μία ακόμη φορά πως διανύει πολύ καλή σεζόν. Στα 1.500 μ. ο Γιώργος Μηλιαράς δεν βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα, ωστόσο με 3.53.12 είχε την ευκαιρία να κάνει μία ακόμη κούρσα προετοιμασίας ενόψει του Παγκοσμίου.

Στην πρώτη θέση στα 5.000 μ. τερμάτισε ο Μάριος Αναγνώστου, που διανύει πολύ καλή σεζόν και με 15.10.67 έδειξε πως είναι στη σωστή κατεύθυνση ενόψει της συμμετοχής του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας στο Τάμπερε.

Σταθερότητα σε μεγάλα άλματα έδειξε ο Αλεξης Αργυρόπουλος, που λίγες ημέρες από το 7,63 μ. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σημειωσε 7,54 μ. στην Κωνσταντινούπολη και κατέλαβε τη δεύτερη θέση στο μηκος. Ο άλτης του Νίκου Καστανά πλέον στρέφει την προσοχή του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Τάμπερε.

Το ατομικό της ρεκόρ βελτίωσε στο τριπλούν η Χριστίνα Κωστή (Πανιώνιος), που με κανονικές συνθήκες προσγειώθηκε στα 12,54 μέτρα στο τριπλούν. Η αθλήτρια είχε καλύτερο άλμα στα 12,66 μ. (3,0), επίδοση που της έδωσε την έκτη θέση στον αγώνα. Στην έκτη θέση της δισκοβολίας, ολοκλήρωσε τον αγώνα της η Δήμητρα Αλεξίου με 46,79 μέτρα. Τις προσπάθειες του ξεκίνησαν σήμερα και οι αθλητές των συνθέτων αγωνισμάτων, οι οποίο θα ολοκληρώσουν αύριο την παρουσία τους στη διοργάνωση