Πανελλήνιο Κ20: Δρίτσας και Κελεπούρης έπιασαν όρια για τις κορυφαίες διοργανώσεις (vid)

Ο Αρης Δρίτσας (ΟΣΦΠ) έκανε πράξη αυτό που φαινόταν από καιρό και τερμάτισε τα 400 μ. εμπ. κάτω από τα 52.00, στη διάρκεια της δεύτερης ημέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κ20 στα Τρίκαλα.

Ο αθλητής του Κώστα Ηλία έκανε μια κούρσα με τα λιγότερα δυνατά λάθη και είδε το χρονόμετρο να σταματά στο 51.97. Η επίδοση αυτή αποτελεί νέο ατομικό του ρεκόρ, αφού βελτιώνει το 52.08 από τα φετινά Παπαφλέσσεια, αλλά και όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 του Τάμπερε, το μεγάλο του στόχο στόχο στη φετινή σεζόν.

Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε και ο Ανθιμος Κελεπούρης (Φίλιππος Βέροιας) στα 10.000 μέτρα βάδην. Ο αθλητής του Νίκου Κελεπούρη διένυσε την απόσταση σε 45.28.37 και έκλεισε θέση για την κορυφαία διοργάνωση της κατηγορίας του, το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 του Γκιορ και παράλληλα βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ. Νικητής στα 10.000 μ. βάδην ήταν ο Γιώργος Τζατζιμάκης με 43.48.38, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Τάμπερε.

Γρήγορη κούρσα επέλεξε να κάνει η Αρτεμις Αναστασίου (Σχολή Μωραίτη) στον προκριματικό των 200 μ., προκειμένου να πιάσει το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20. Η αθλήτρια του Μιχάλη Αναγνώστου τερμάτισε σε 24.15, πολύ κοντά στο 24.00, που απαιτείται για συμμετοχή στη διοργάνωση της Φινλανδίας. Στον προκριματικό του μήκος ο Αλέξης Αργυρόπουλος (Κόροιβος) σημείωσε την καλύτερη επίδοση με 7,46 μ. (0,1).

Η Ολγα Φιάσκα (Αθλοκίνηση Μυτ.) πρόδθεσε μία ακόμυη καλή εμφάνιση στο ενεργητικό της και με 48.17.60 ήταν νικήτρια στα 10.000 μ. βάδην Νεανίδων, αν και η ίδια ανήκει στην κατηγορία των κορασίδων.