Ποστίκα και Καρύδη “χρυσές” στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα, τέσσερα τα σημερινά ελληνικά μετάλλια

Συνεχίστηκαν οι εξαιρετικές εμφανίσεις από τους Ελληνες αθλητές και αθλήτριες και στην τρίτη ημέρα της Παγκόσμιας Γυμνασιάδας στο Μαρακές. Συνολικά η αποστολή μας κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια και ισάριθμα χάλκινα και έφτασε στο σύνολο στα εννέα μετάλλια.

Σπουδαίο αγώνα έκανε η Μιλένα Ποστίκα, που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο επί κοντώ στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα. Η νεαρή αθλήτρια “καθάρισε” τον αγώνα στα 3,95 μ. και στη συνέχεια ξεπέρασε με την πρώτη τα 4,00 μ. για να πετύχει ρεκόρ διοργάνωσης. Το ιδιαίτερο στην περίπτωση της Ποστίκα είναι πως πήρε το ρεκόρ από μια σπουδαία του αγωνίσματος, την ολυμπιονίκη του Ρίο, Κατερίνα Στεφανίδη, η οποία είχε πετύχει 3,95 μ. από το 2006. Η Ποστίκα, στη συνέχει δοκίμασε να ξεπεράσει τα 4,05 μ., ύψος που θα έχει σίγουρα την ευκαιρία να “νικήσει” στις διοργανώσεις που ακολουθούν.

Την ικανότητα να της να λειτουργεί υπό πίεση έδειξε για μία ακόμη φορά η Σπυριδούλά Καρύδη, που μπορεί να μην “βρήκε” άλμα στα 13,00 μ., ωστόσο με 12,80 μ. στο έκτο της άλμα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν. Η νεαρή αθλήτρια ξεκίνησε τον αγώνα της στα 12,66 μ., συνέχισε με δύο άκυρα άλματα κι έπειτα πέτυχε διαδοχικά 12,59 μ., 12,62 μ. και 12,80 μέτρα.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου των νικητών ανέβηκε ο Θοδωρής Ζιώγας στη σφυροβολία. Ο αθλητής από τις Σέρρες, ο οποίος είναι μόλις 16 ετών είχε καλύτερη προσπάθεια στα 68,89 μ. και έδειξε πως είναι σε θέση να διεκδήσει το όριο γαι το Ευεωπαικό Πρωτάθλημα Κ18 στο Γκιορ.

Εξαιρετική παρουσία πραγματοποίησαν και τα κορίτσια της μικτής ομάδας (100 μ.Χ200 μ.Χ300 μ.Χ400 μ.), που τερμάτισαν σε 2.15.15 και κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο. Την ελληνική τετράδα αποτέλεσαν οι Μαρκέλλα Παπανδρέου, Νοράγια Τζόνσον, Ελλη – Ευτυχία Δεληγιάννη και Ιωάννα Πανοπούλου.

Την πέμπτη θέση με νέο ατομικό ρεκόρ κατέκτησε στη σφαιροβολία ο Δημήτρης Κωτσιάκος με 16,82 μ., ενώ την ίδια θέση κατέλαβε και ο Κώστας Γεννίκης στη δισκοβολία. Στον επόμενο γύρο των 200 μ. προκρίθηκε ο Βασίλης Παπαργαρίτης, που τερμάτισε σε 22.54 (0,5), αλλά και η Νοράγια Τζόνσον, που πέτυχε 25.53. Στα 100 μ. εμπ. η Ιωάννα Σαρακηνού ήταν τρίτη στη σειρά της με 14.92 (-0,4), ενώ στα 110 μ. εμπ. ο Ηλίας Τοτολίδης ολοκλήρωσε την παρουσία του με 14.58.