Τρεις για το Γκιορ κι ένας για το Τάμπερε στην πρώτη ημέρα του Σχολικού Πρωταθλήματος στο Σχηματάρι

Το Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Λυκείων ξεκίνησε σήμερα στο Σχηματάρι με τη συμμετοχή μαθητών και μαθητριών από την Ελλάδα και την Κύπρο.

Στη διάρκεια της ημέρας τρεις αθλητές έπιασαν τα όρια για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 στο Γκιορ και ένας για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 στο Τάμπερε.

Ο Γιάννης Γρανιτσιώτης ήταν ο μεγάλος νικητής στα 100 μ. αγοριών με 10.56 (1,8), επίδοση που επιβεβαιώνει τη συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 του Γκιορ. Ο νεαρός σπρίντερ για μία ακόμη φορά έδειξε πως διαθέτει έμφυτο ταλέντο και πως είναι σε θέση να τρέξει πολύ κάτω από το 10.51, που είναι το ρεκόρ. Ελπιδοφόρα ήταν η παρουσία και του δεύτερου αθλητή, του Σωτήρη Κομιανού που τερμάτισε σε 10.66 (1,8) και βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ. Τον εαυτό του ξεπέρασε και ο τρίτος της κούρσας, ο Χρήστος  Παπαδοπουλος που πέτυχε 10.82.

Το όριο συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Γκιορ επιβεβαίωσε και η Σταυρούλα Κοσμίδου στη σφυροβολία με βολή στα 63,53 μέτρα.

Την ευχάριστη έκπληξη έκανε στα 110 μ. εμπ. ο Παίδας Ηλίας Τοτολίδης, που τερμάτισε σε 13.94 (2,00 μ.) βελτίωσε το ρεκόρ του και παράλληλα έπιασε το όριο για το κορυφαίο γεγονός της κατηγορίας του. Πολύ κοντά στο όριο συμμετοχής στην ίδια διοργάνωση βρέθηκε και ο δεύτερος του τελικού, Βασίλης Αρβανίτης, που τερμάτισε σε 13.96 (όριο 13.95) και έδειξε πως σύντομα θα έχει την ευκαιρία να πετύχει τον επιθυμητό χρόνο.

Ο Ανδρέας Πανταζής ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού και κατάφερε έτσι στον πρώτο του σημαντικό αγώνα στη σεζόν να πετύχει τον στόχο του, που ήταν το όριο συμμετοχής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20, στο Τάμπερε και ένα νέο ατομικό ρεκόρ. Ο αθλητής του Κώστα Ηλία “προσγειώθηκε” στα 15,83 μ. (0,8) στην πέμπτη του προσπάθεια έδειξε σε θέση να κυνηγήσει άλματα πάνω από τα 16,00 μέτρα και κατέκτησε την πρώτη θέση στο τριπλούν. Ο αθλητής είχε ατομικό ρεκορ 15,01 μ. από την περσινή σεζόν.

Η Μαρία Μαγκούλια δεν είχε κανένα πρόβλημα να φτάσει στη νίκη και να σημειώσει 16,46 μ. με την σφαίρα, όμως, των κορασίδων. Κάτι ανάλογο ισχύει και για τον Έφηβο Ιάσωνα Μαχαίρα, που με το ελαφρύ όργανο σημείωσε 20,05 μ. και αναδείχθηκε νικητής στη σφαιροβολία. Το ατομικό της ρεκόρ βελτίωσε η Σοφία Κεσσίδη στη δισκοβολία με το εντυπωσιακό 47,30 μέτρα και πλέον σκέφτεται με μεγαλύτερη αισιοδοξία το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας της.

Η Βάγια Δαμπλια ήταν νικήτρια στα 100 μ. με.12.06 με τον άνεμο ευνοϊκό 4,2 μ./δ., το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Κύπρια Μαρία Αντωνίου με 12.16 και τρίτη ήταν η 16χρονη Μαρκέλλα Παπανδρέου με 12.17, μια ανάσα από την Εμμανουέλα Καρυάμπα, που ακολούθησε με 12.19. Στα 200 μ. των αγοριών ο Σωτήρης Δουκατελης όπως και στον προκριματικό έτσι και στον τελικό ήταν γρηγορότερος όλων με 21.80 (1,6), σε μια κούρσα που τρεις αθλητές έτρεξαν κάτω από τα 22.00, ο επίσης 18χρονος Μιχάλης Παπούτσογλου με 21,93 και ο Παίδας Βασίλης Παπαμαργαρίτης με 21.97.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η Κύπρια Σάντα Κολομείτεβ ήταν πρώτη μ 24.32 (1,9) και η Νοράγια Τζόνσον δεύτερη με νέο ατομικό ρεκόρ 24.74, ενώ η τριάδα έκλεισε με τη Στέλλα Κωνσταντινίδου (24.96).

Καλή εμφάνιση από την Ιωάννα Πανοπούλου στα 800 μ. με 2.12.34, επίδοση αρκετά κοντά στο όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18, που είναι 2.11.00. Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε η Βασιλεία Σπύρου, νικήτρια στα 3.000 μ. με 9.53.66.
Η Μιλένα Ποστίκα ξεπέρασε τον εαυτό της για άλλη μια φορά, αφού ανέβηκε πάνω από τα 3,90 μ. στο επί κοντώ και σημείωσε απόλυτο ατομικό ρεκόρ. Η αθλήτρια του Μανώλη Καραγιάννη, στη συνέχεια δοκίμασε στα 4,00 μ., ύψος που δεν μπόρεσε να ξεπεράσει.

Η Παναγίωτα Δόση μπορεί να μην ανέβηκε όσο ψηλά θα ήθελε, ωστόσο κατέκτησε την πρώτη θέση με άλμα στο 1,76 μ. και στη συνέχεια απέτυχε στο 1,80 μέτρα. Η αθλήτρια μόλις πριν από λίγες ημέρες ολοκλήρωσε το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της και αναμένεται να είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση στους αγώνες που θα γίνουν τον Ιούνιο.