Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού: Οσα πρέπει να ξέρετε για τα εννέα μέλη της ελληνικής αποστολής (vid)

Πέντε αθλήτριες και τέσσερις αθλητές μας θα πάρουν μέρος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, το οποίο ξεκινάει την Πέμπτη (1/3) και ολοκληρώνεται την Κυριακή (4/3) στο Μπέρμιγχαμ. Ένα μείγμα παλιών και νέων, αλλά κυρίως αξιόλογων και ποιοτικών αθλητών και αθλητριών θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στη διοργάνωση.

Ο Κώστας Φιλιππίδης δικαίως έχει τον άτυπο τίτλο του αρχηγού, αφού είναι ο μόνος με τέσσερις συμμετοχές στην πλάτη του, αλλά και χρυσό μετάλλιο στο βιογραφικό του, στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Μετάλλια έχουν κατακτήσει πριν δύο χρόνια στο Πόρτλαντ, τόσο η Κατερίνα Στεφανίδη, που δίχως αμφιβολία είναι ένα από τα δυνατότερα ονόματα της διοργάνωσης, αλλά και η Βούλα Παπαχρήστου, η οποία και φέτος θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο.Μεγάλη εμπειρία από τη διοργάνωση έχει και ο Κώστας Δουβαλίδης, που θα βρεθεί σε ανάλογο γεγονός για τέταρτη φορά στην καριέρα του. Ντεμπούτο στη διοργάνωση κάνει η Μαρία Μπελιμπασάκη στα 400 μ. και έχει κάθε λόγο να σκέφτεται μια καλή παρουσία, όπως και η Ελισάβετ Πεσιρίδου στα 60 μ. εμπ. και η Ραφαέλα Σπανουδάκη στα 60 μέτρα. Ο Μίλτος Τεντόγλου στο μήκος και ο Εμμανουήλ Καραλής στο επί κοντώ αποτελούν το νέο αίμα της ελληνικής ομάδας και δύο από εκείνους που διεκδικούν να βρεθούν ψηλά στην κατάταξη στα αγωνίσματα τους.

 

Δείτε αναλυτικά όλα όσα πρέπει να ξέρετε για τους εννέα εκπροσώπους μας.

Κώστας Δουβαλίδης (60 μ. εμπ.)

Σωματείο: ΣΚΑ Δράμας

Φετινό/Ατομικό ρεκόρ: 7.69/7.60

Προηγούμενη συμμετοχή στη διοργάνωση:

2012 Κωνσταντινούπολη, συμμετοχή στον προκριματικό

2014 Σόποτ, συμμετοχή στον ημιτελικό

2016 Πόρτλαντ, συμμετοχή στον ημιτελικό

Κορυφαίος 2018: 7.42 Γκραντ Χόλογουέι (ΗΠΑ)

Μετάλλια 2016: Μακλίοντ (Τζαμάικα) 7.41, Μαρτινό Λαγκάρντ (Γαλλία) 7.46, Μπασκού (Γαλλία) 7.48

Δείτε το αναλυτικό βιογραφικό του Δουβαλίδη

Πρόγραμμα:

Σάββατο 3/3 20.30 Προκριματικός

Κυριακή 4/3 17.05 Ημιτελικός

Κυριακή 4/3 19.00 Τελικός

 

Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ)

Προπονητής: Δημήτρης Κυτέας

Σωματείο: Πανελλήνιος ΓΣ

Φετινό/Ατομικό ρεκόρ: 5,85 μ./5,85 μ.

Προηγούμενη συμμετοχή στη διοργάνωση:

1ος 5,80 μ. Σόποτ 2014

4ος 5,65 μ. Ντόχα 2010

7ος 5,70 μ. Κωνσταντινούπολη 2012

7ος 5,65 μ. Πόρτλαντ 2016

Κορυφαίος 2018: Πιοτρ Λίσεκ (Πολωνία) 5,91 μ.

Μετάλλια 2016: Λαβιλενί (Γαλλία) 6,02μ., Κέντρικς (ΗΠΑ) 5,80 μ., Λίσεκ (Πολωνία) 5,75 μ.

Δείτε το αναλυτικό βιογραφικό του Φιλιππίδη

Πρόγραμμα: Κυριακή (4/3) 17.00 Τελικός

 

Εμμανουήλ Καραλής (Επί κοντώ)

Προπονητής: Βασίλης Μεγαλοοικονόμου

Σωματείο: ΓΣ Κηφισιάς

Φετινό/Ατομικό ρεκόρ: 5,78 μ./5,78 μ.

Προηγούμενη συμμετοχή στη διοργάνωση:-

Κορυφαίος 2018: 5,91 μ. Λίσεκ (Πολωνία)

Μετάλλια 2016: Λαβιλενί (Γαλλία) 6,02μ., Κέντρικς (ΗΠΑ) 5,80 μ., Λίσεκ (Πολωνία) 5,75 μ.

Δείτε το αναλυτικό βιογραφικό του Καραλή

Πρόγραμμα: Κυριακή (4/3) 17.00 Τελικός

 

Μίλτος Τεντόγλου (μήκος)

Προπονητής: Γιώργος Πομάσκι

Σωματείο: ΓΕ Γρεβενών

Φετινό/Ατομικό ρεκόρ: 7,95 μ./7,95 μ.

Προηγούμενη συμμετοχή στη διοργάνωση: –

Κορυφαίος 2018: 8,40 μ. Μανιόνγκα (Ν. Αφρική)

Μετάλλια 2016: Ντέντι (ΗΠΑ) 8,26 μ., Λαπιέρ (Αυστραλία) 8,25 μ., Χουάνγκ (Κίνα) 8,21 μ.

Δείτε το αναλυτικό βιογραφικό του Τεντόγλου

Πρόγραμμα:

Παρασκευή (2/3) 21.35 Τελικός

 

Ραφαέλα Σπανουδάκη (60 μ .)

Προπονητής: Κώστας Βογιατζάκης

Σωματείο: ΓΣ Ηλιούπολης

Φετινό/Ατομικό ρεκόρ: 7.29/7.29

Προηγούμενη συμμετοχή στη διοργάνωση: –

Κορυφαία 2018: 7.02 Ολιβερ (ΗΠΑ)

Μετάλλια 2016: Πιερ (ΗΠΑ) 7.02, Σίπερς (Ολλανδία) 7.04, Τόμσον (Τζαμάικα) 7.06

Δείτε το αναλυτικό βιογραφικό της Σπανουδάκη

Πρόγραμμα

Παρασκευή (2/3) 12.35 προκριματικός

Παρασκευή (2/3) 20.50 Ημιτελικός

Παρασκευή (2/3) 22.38 60 μ. (Γ) Τελικός

Μαρία Μπελιμπασάκη (400 μ.)

Προπονητής: Κώστας Ηλίας

Σωματείο: Παναξιακός ΑΟ

Φετινό/Ατομικό ρεκόρ: 52.28/52.28

Προηγούμενη συμμετοχή στη διοργάνωση: –

Κορυφαία 2018: 51.16 Οκόλο (ΗΠΑ)

Μετάλλια 2016: Αντεκόγια (Μπαχρέιν) 51.45, Σπένσερ (ΗΠΑ) 51.72, Χέις (ΗΠΑ) 51.76

Δείτε το αναλυτικό βιογραφικό της Μπελιμπασάκη

Πρόγραμμα:

Παρασκευή (2/3) 14.10 προκριματικός

Παρασκευή (2/3) 22.32 Ημιτελικός

Σάββατο (3/3) 22.05 Τελικός

 

Ελισάβετ Πεσιρίδου (60 μ. εμπ.)

Προπονήτρια: Ιωάννα Σιώμου

Σωματείο: ΓΣ Κηφισιάς

Φετινό/Ατομικό ρεκόρ: 8.11/8.04

Προηγούμενες συμμετοχές στη διοργάνωση:-

Κορυφαία 2018: 7.70 Νέλβις (ΗΠΑ)

Μετάλλια 2016: Άλι (ΗΠΑ) 7.81, Ρόλινς (ΗΠΑ) 7.82, Πόρτερ (Βρετανία) 7.90

Δείτε το αναλυτικό βιογραφικό της Πεσιρίδου

Πρόγραμμα:

Παρασκευή (2/3) 20.05 60 μ. εμπ. προκριματικός

Σάββατο (3/3) 20.05 Ημιτελικός

Σάββατο (3/3) 22.55 Τελικός

 

Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ)

Προπονητής: Μίτσελ Κρίερ

Σωματείο: ΑΟ Φιλοθέης

Φετινό/Ατομικό ρεκόρ: 4,83 μ./4,90 μ.

Προηγούμενη συμμετοχή στη διοργάνωση:

3η 4,80 μ. Πόρτλαντ 2016

Κορυφαία 2018: 4,91 μ. Ναζότ (ΗΠΑ)

Μετάλλια 2016: Σουρ (ΗΠΑ) 4,90 μ., Μόρις (ΗΠΑ) 4,85 μ., Στεφανίδη (Ελλάδα) 4,80 μ.

Δείτε το αναλυτικό βιογραφικό της Στεφανίδη

Πρόγραμμα: Σάββατο (3/4) 20.00 Τελικός

 

Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν)

Προπονητής: Γιώργος Πομάσκι

Σωματείο: ΑΕΚ

Φετινό/Ατομικό ρεκόρ: 14,25 μ./14,47 μ.

Προηγούμενες συμμετοχές στη διοργάνωση:

3η 14,15 μ. Πόρτλαντ 2016

Κορυφαία 2018: 14,53 μ. Ορτζι (ΗΠΑ) 

Μετάλλια 2016: Ρόχας (Βενεζουέλα) 14,41 μ., Γκέρις (Γερμανία) 14,30 μ.,

Παπαχρήστου (Ελλάδα) 14,15 μ.

Δείτε το αναλυτικό βιογραφικό της Παπαχρήστου

Πρόγραμμα: Σάββατο (3/3) 13.00 Τελικός