Πανελλήνιο ρεκόρ από τον Μουζενίδη στη σφαιροβολία και την Καρύδη στο τριπλούν

Σπουδαίες εμφανίσεις πραγματοποιούν οι αθλητές μας στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα  Κ20 της Σόφιας.

Ο Οδυσσέας Μουζενίδης για τρίτη φορά στη διάρκεια της σεζόν βελτίωσε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ Εφήβων στη σφαιροβολία. Μάλιστα ο αθλητής του Γιώργου Μποτσκαριώβ έστειλε τη σφαίρα στα 20,58 μ. και συνέτριψε το δικό του 20,11 μ. από τις 3 Φεβρουαρίου. Ο Μουζενίδης, ο οποίος ήταν νικητής στο σημερινό αγώνα,  έχει ως μεγάλο στόχο της σεζόν τη διάκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 στο Τάμπερε.

Πολύ καλή εμφάνιση σημείωσε και η Σπυριδούλα Καρύδη στο τριπλούν. Η αθλήτρια από την Κέρκυρα βελτίωσε δύο φορές το ρεκόρ Κορασίδων αρχικά στα 12,70 μ. κι έπειτα στα 12,97 μέτρα και κατέλαβε τη δεύτερη θέση. Η 17χρονη αθλήτρια βελτίωσε το δικό της 12,68 μ., που είχε σημειώσει στις 26 Ιανουαρίου στην ημερίδα του ΣΕΦ. Η αθλήτρια του Παύλου Σκορδίλη βελτίωσε και το ρεκόρ στον ανοιχτό, το οποίο ήταν 12,93 μ. και ανήκε στην Αλίκη Ασκητοπούλου από τις 11 Ιουλίου του 2003. Η αθλήτρια αγωνίστηκε και στο μήκος, όπου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 5,94 μέτρα.

Το πανελλήνιο ρεκόρ στα 60 μ. Παίδων ισοφάρισε ο Γιάννης Γρανιτσιώτης στον προκριματικό των 60 μέτρων. Ο 16χρονος αθλητής τερμάτισε σε 8.85, επίδοση που θα έχει την ευκαιρία να βελτιώσει στον τελικό, αργότερα στην ημέρα.

Το χρυσό μετάλλιο στο μήκος κατέκτησε ο Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης με άλμα στα 7,69 μέτρα. Ο αθλητής βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ, που ήταν 7,60 μ., από φέτος.

Η Μαρία Μαγκούλια στην πρώτη της χρονιά στην κατηγορία Νεανίδων κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20. Η αθλήτρια από την Κάλυμνο έστειλε στη σφαίρα στα 15,02 μ., επίδοση που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ στον κλειστό.

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και η Παναγιώτα Δόση στο ύψος με 1,79 μέτρα. Η αθλήτρια που γυμνάζεται με τον πατέρας της Θοδωρή Δόση στη συνέχεια δοκίμασε στα 1,83 μ., προκειμένου να βελτιώσει το πανελλήνιο ρεκόρ Κορασίδων και Νεανίδων.