39ος ΑΜΑ: Μεγάλο ρεκόρ διαδρομής από τον Μάριο Αναγνώστου στα 10χλμ. ΟΠΑΠ

Η γιορτή του 39ου ΑΜΑ ξεκίνησε με τα 10χλμ. ΟΠΑΠ στο κέντρο της Αθήνας. Χιλιάδες δρομείς όλων των ηλικιών μετείχαν στον αγώνα και απόλαυσαν τη μαγεία του τερματισμού στο Παναθηναϊκό Στάδιο.

Ο Μάριος Αναγνώστου έδειξε πως είναι στην καλύτερη κατάσταση επικρατώντας για πρώτη στην καριέρα του στην απόσταση με 30.08 επίδοση που αποτελεί ρεκόρ αγώνων και επιβεβαιώνει την εξαιρετική του κατάσταση. Ο αθλητής από το πρώτο χιλιόμετρο ανέβασε ρυθμό και διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας από τον Παναγιώτη Πετρουλάκη, ο οποίος τερμάτισε δεύτερος με 31.05. Ο αθλητής είναι ανερχόμενος κι έχει δείξει από πέρυσι πως μπορεί να έχει βελτίωση στη σεζόν. Ο Αναγνώστου έκανε δύο τις νίκες του στη διοργάνωση, αφού το 2019 είχε επικρατήσει στα 5χλμ.

Η τριάδα των Ανδρών έκλεισε με τον Ντάνιελ Πέτσεκ (Τσεχία) με 32.18. Ο Γιώργος Τάσσης, νικητής στις τρεις προηγούμενες διοργανώσεις, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την παρουσία του, καθώς αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού.

“Ευχαριστούμε την Ομοσπονδία για αυτή την όμορφη γιορτή. Εγώ το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ αυτό που έγινε σήμερα. Έτρεχα πάντα το πεντάρι. Είδα πάρα πολύ κόσμο έξω στο δρόμο αλλά και στο στάδιο φέτος που επιχείρησα το δεκάρι. Συγχαίρω όλους τους συναθλητές μου και εύχομαι καλή επιτυχία σε όσους τρέχουν και αύριο και ιδιαίτερα στον Κώστα Σταμούλη που κάνει το ντεμπούτο του στη Μαραθώνια διαδρομή”, είπε ο Μάριος Αναγνώστου.

Ο Παναγιώτης Πέτρουλάκης, ανέβηκε για πρώτη φορά στο βάθρο των νικητών στην απόσταση. “Έτρεξα σήμερα ξανά για πρώτη φορά μετά από πέντε χρόνια στον αγώνα κι ένιωσα πολύ άνετα. Είχε πολύ μεγάλο ενθουσιασμό η διαδρομή και πραγματικά το απόλαυσα”, είπε ο νεαρός.

“Είναι η προσωπικά καλύτερη επίδοση για εμένα. Πήρα την τρίτη θέση και πραγματικά απόλαυσα πάρα πολύ όλη τη διαδρομή”, είπε ο τρίτος του σημερινού αγώνα.

Οι πρώτοι τερματισμοί στο Παναθηναϊκό Στάδιο ήταν από τους τρεις αθλητές με χειρήλατα που μετείχαν στα 10χλμ. ΟΠΑΠ. Μέλη της ομάδα ΙΩΝΑΣ τερμάτισαν παρέα και κέρδισαν το χειροκρότημα των φίλων στις εξέδρες.