37ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα: Στις 17 νίκες ο Τσιάμης στο τριπλούν

Ο Δημήτρης Τσιάμης νικητής στο τριπλούν για 17η φορά

Ο Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ) αναδείχθηκε και φέτος νικητής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου. Ο κορυφαίος Ελληνας στο αγώνισμα ξεχώρισε στην πρώτη ημέρα του 37ου Πανελληνίου αφού προσγειώθηκε στα 16,52 μ. και κατέκτησε την 17η νίκη του. Ο αθλητή του Παναγιώτη Μαρκιανίδη έφτασε στη νίκη στην έκτη και τελευταία του προσπάθεια, αφού μέχρι εκείνη τη στιγμή προηγούνταν ο Νίκος Ανδρικόπουλος (Αμεινίας Μεσογείων) με 16,27 μ. από τη δεύτερη προσπάθεια του. Τσιάμης και Ανδρικόπουλος με τις σημερινές του παρουσίες φαίνεται να έχουν κλείσει θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Κωνσταντινούπολης. Στην τρίτη θέση ολοκλήρωσε τον αγώνα του ο Ανδρέας Πανταζής (Α0 Μεγάρων) με 16,22 μέτρα.

Η Χριστογεώργου τη νίκη, η Μιχαηλίδου το πανελλήνιο ρεκόρ

Χρυσό μετάλλιο για την Χριστογεώργου, δεύτερη θέση για την Μιχαηλίδου και χάλκινο μετάλλιο για την Δέσποινα Μαλταμπέ στο ύψος γυναικών

Η Ελευθέρια Χριστογεώργου (ΓΣ Κηφισιάς) υπερασπίστηκε τον τίτλο της, με άλμα στα 1,84 που της χάρισε την πρώτη θέση στο ύψος. Η αθλήτρια όμως που έκλειψε τις εντυπώσεις ήταν η 17χρονη Νικολέτα Μιχαηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) που με άλμα στα 1,84 μ. βελτίωσε το πανελλήνιο ρεκόρ γυναικών Κ18 και Κ20. Η νεαρή μοιραζόταν το προηγούμενο ρεκόρ με την Παναγιώτα Δόση με άλμα στο 1,83 μέτρα. Η άλτρια της Κατερίνας Αλεξοπούλου πέτυχε επίδοση καλύτερη από το όριο συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20. Ο πήχης στη συνέχεια τοποθετήθηκε στα 1,87 μ. όπου αμφότερες οι αθλήτριες είχαν άκυρα άλματα. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Δέσποινα Μαλταμπέ (Αμεινίας Μεσογείων) με 1,81 μ. και φετινό ρεκόρ.

Η Βασιλείου έφτασε στη νίκη από τον πρώτο διάδρομο

Η Ειρήνη Βασιλείου νικήτρια στα 400 μ.

Η Ειρήνη Βασιλείου (Αμεινίας Μεσογείων) κλήθηκε να τρέξει στην πρώτη διαδρομή της πρώτης τελικής σειράς των 400 μ., παρόλα αυτά δεν είχε πρόβλημα να φτάσει στη νίκη με έναν εξαιρετικό χρόνο. Η έμπειρη αθλήτρια τερμάτισε σε 53.46 και βελτίωσε το φετινό της ρεκόρ. “Αφού τελικά έτρεξα όλα καλά. Θα μπορούσα να είχα μείνει εκτός τελικού, με αυτό που έκανα το πρωί. Οι τελευταίες ημέρες ήταν δύσκολες καθώς στην Κρήτη είχε πολύ κρύο και δεν μπορούσα να κάνω την προπόνηση μου. Αν έρθει η πρόκριση για την Κωνσταντινούπολη θα είμαι έτοιμη να τρέξω“, είπε η Βασιλείου. Δεύτερη με ατομικό ρεκόρ ήταν η Δέσποινα Μουρτά (Ολυμπιάς Πατρών), νικήτρια στη δεύτερη τελική σειρά με 54.59. Η αθλήτρια του Περικλή Χατζηαναστασιάδη δείχνει να έχει βρει τον εαυτό της κι έχει αφήσει πίσω τα προβλήματα τραυματισμών. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ευαγγελία Ζυγόρη (ΓΣ Γλυφάδας με 55.80.

Στα 400 μ. των Ανδρών η νίκη πήγε στον 19χρονο Πέτρο Παπαγιάννη (Βιτσέντσος Κορνάρος) με 48.91 επίδοση που αποτελεί ατομικό του ρεκόρ. Ο νεαρός το καλοκαίρι θα διεκδικήσει τη συμμετοχή και διάκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 στην Ιερουσαλήμ. “Είμαι πολύ χαρούμενος με αυτή την παρουσία. Προχωράω με στόχο μια καλή παρουσία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα”, είπε ο νεαρός. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Ιάσονας Κονιάρης (Αν. Σάμου) με 49.01 και το χάλκινο ο Κώστας Νάκος (ΟΣΦΠ) με 49.76.

Νίκη με ατομικό ρεκόρ για τον Λατιφλάρι

Ο πρωταθλητής στη σφαιροβολία, Τάσος Λατιφλάρι

Το ατομικό του ρεκόρ στον κλειστό στίβο βελτίωσε ο Τάσος Λατιφλάρι (ΑΣ Κένταυρος) με τη βολή στα 19,42 μ. στην πέμπτη του προσπάθεια. Ο αθλητής του Γιώργου Μποτσκαριώβ είχε τέσσερις προσπάθειες πάνω από τα 19,00 μ. και έκλεισε τον αγώνα του με 19,38 μέτρα. Ο Οδυσσέας Μουζενίδης (ΑΣ Κένταυρος) σήμερα δε βρέθηκε σε καλή ημέρα, αφού είχε καλύτερη προσπάθεια στα 18,18 μέτρα. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Φάνης Μαυροδόντης (ΓΑΣ Χολαργός) με 16,45 μέτρα.

“Είμαι ικανοποιημένος με τη νίκη και την επίδοση, θα μπορούσα να έχω κυνηγήσει ακόμη καλύτερες βολές. Έχω κάποια προσωπικά ζητήματα, τα οποία θα καθορίσουν και τα επόμενα σχέδια”, είπε ο Λατιφλάρι. Από την πλευρά του ο Μουζενίδης δήλωσε: “Σήμερα δεν ήμουν εγώ στον αγωνιστικό χώρο. Δεν πήγε τίποτε όπως έπρεπε. Τα δοκιμαστικά ήταν καλά, η πρώτη βολή αν και άκυρη ήταν καλή, όμως δεν ξέρω τι έγινε. Θα αγωνιστώ την επόμενη εβδομάδα στο Χειμερινό Κύπελλο ρίψεων στην Κρήτη”.

Η Καρύδη τη νίκη στο τριπλούν

Μπορεί να ξεκίνησε τον αγώνα της με δύο άκυρα άλματα όμως στην συνέχεια κατάφερε να βρει τα πατήματα της και τελικά να κατακτήσει τη νίκη. Ο λόγος για την Σπυριδούλα Καρύδη (ΑΟ Κάλλιστος) που με 13,42 μ. κατάφερε να βελτιώσει το φετινό της ρεκόρ. Στη δεύτερη θέση ήταν η Σωτηρία Ράπτη (ΑΓΣ Ιωαννίνων) με 12,84 μ. επίδοση που ήταν λίγα εκατοστά μακριά από το όριο (12,95 μ.) για το Ευρωπαϊκού Πρωτάθλημα Κ23. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ήταν η Κωνσταντίνα Ρωμαίου (ΠΑΟ) με 12,78 μ., ενώ κοντά στο όριο (12,70μ.) για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 ήταν και η Μελίνα Ζάραγκα (ΓΣ Κερκυραϊκός) που προσγειώθηκε στα 12,67 μ. και κατέλαβε την τέταρτη θέση.

Κυριακοπούλου και Αναγνώστου στα 1.500 μ.

Η Ανθή Κυριακοπούλου νικήτρια στα 1.500 μ. Γυναικών

Η Ανθή Κυριακοπούλου ήταν η νικήτρια των 1.500 μ. και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας. Η αθλήτρια του Παναθηναϊκού τερμάτισε σε 4.24.40 με την Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (Πανιώνιος ΓΣ) να ακολουθεί με 4.27.74. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Ντενίσα Μπάλλα (Πανελλήνιος ΓΣ) με 4.29.83. Στα 1.500 μ. των ανδρών νικητής ήταν ο Μάριος Αναγνώστου (ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας) με 3.51.72, ενώ ο Παναγιώτης Πετρουλάκης (ΓΑΣ Ιλισσός) τερμάτισε στη δεύτερη θέση με 3.53.05. Την τριάδα του βάθρου έκλεισε ο Πέτρος Παπαϊωάννου (Πανελλήνιος ΓΣ) με 3.53.28.