Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Α/Γ, Σόποτ (7-9/3)

 

Οι θέσεις των αθλητών
1ος Κώστας Φιλιππίδης επί κοντώ 5,80 μ.
4ος Λούης Τσάτουμας μήκος 8,13 μ.
12η Νικόλ Κυριακοπούλου επί κοντώ 4,30 μ.

Ημιτελικός
9ος Κώστας Δουβαλίδης 60 μ. εμπ. 7.62
Προκριματικός
27η Μαρία Γάτου 7.38

ΑΝΔΡΕΣ                     

60 μ.
1.    Richard KILTY GBR    89    6.49    1215    PB
2.    Marvin BRACY USA    93    6.51    1204    
3.    Femi OGUNODE QAT    91    6.52    1199    
4.    Bingtian SUCHN    89    6.52    1199    PB
5.    Gerald PHIRI ZAM    88    6.52    1199    PB
6.    Dwain CHAMBERS GBR    78    6.53    1194    
7.    Nesta CARTER JAM    85    6.57    1172    
8.    Kimmari ROACH JAM    90    6.58    1167    
 

400 μ.
1.    Pavel MASLÁK CZE    91    45.24    1225    PB
2.    Christopher BROWN BAH    78    45.58    1203    PB
3.    Kyle CLEMONS USA    90    45.74    1192    
4.    David VERBURG USA    91    46.21    1161    
5.    Lalonde GORDON TTO    88    46.39    1150    
6.    Nery BRENES CRC    85    47.32    1090    

800 μ.    
1.    Mohammed AMAN ETH    94    1:46.40    1188    
2.    Adam KSZCZOT POL    89    1:46.76    1177    
3.    Andrew OSAGIE GBR    88    1:47.10    1167    
4.    Andre OLIVIER RSA    89    1:47.31    1160    
5.    Thijmen KUPER NED    91    1:47.74    1147    
–     Marcin LEWANDOWSKI POL    87    DQ         

1.500 μ.
1.    Ayanleh SOULEIMAN DJI    92    3:37.52    1198    
2.    Aman WOTE ETH    84    3:38.08    1190    
3.    Abdelaati IGUIDER MAR    87    3:38.21    1188    
4.    Nick WILLIS NZL    83    3:38.47    1184    
5.    Ilham Tanui ÖZBILEN TUR    90    3:39.10    1175    
6.    Jakub HOLUŠA CZE    88    3:39.23    1173    
7.    Will LEER USA    85    3:39.60    1168    
8.    Homiyu TESFAYE GER    93    3:39.90    1164    
9.    Bethwell BIRGEN KEN    88    3:40.66    1153    

3.000 μ.
1.    Caleb Mwangangi NDIKU KEN    92    7:54.94    1109    
2.    Bernard LAGAT USA    74    7:55.22    1107    
3.    Dejen GEBREMESKEL ETH    89    7:55.39    1106    
4.    Galen RUPP USA    86    7:55.84    1103    
5.    Hagos GEBRHIWET ETH    94    7:56.34    1100    
6.    Hayle IBRAHIMOV AZE    90    7:56.37    1100    
7.    Elroy GELANT RSA    86    7:57.31    1094    
8.    Cameron LEVINS CAN    89    7:57.37    1094    
9.    Augustine Kiprono CHOGE KEN    87    7:57.46    1093    
10.    Collis BIRMINGHAM AUS    84    7:57.55    1093    
11.    Andy VERNON GBR    86    7:58.25    1089    
12.    Zane ROBERTSON NZL    89    8:01.81    1067    

60 μ. εμπ.
1.    Omoghan OSAGHAE USA    88    7.45    1226    WL, PB
2.    Pascal MARTINOT-LAGARDE FRA    91    7.46    1223    
3.    Garfield DARIEN FRA    87    7.47    1220    PB
4.    Andrew POZZI GBR    92    7.53    1202    PB
5.    Gregor TRABER GER    92    7.56    1193    PB
6.    Erik BALNUWEIT GER    88    7.56    1193    
7.    William SHARMAN GBR    84    7.60    1181    
–     Andrew RILEY JAM    88    DNS        

Ημιτελικός: 7.62 Κώστας Δουβαλίδης (14ος)

Υψος
1.    Mutaz Essa BARSHIM QAT    91    2.38    1241    AR
2.    Ivan UKHOV RUS    86    2.38    1241    
3.    Andriy PROTSENKO UKR    88    2.36    1222    PB
4.    Erik KYNARD USA    91    2.34    1203    PB
5.    Daniil TSYPLAKOV RUS    92    2.32    1185    
6.    Marco FASSINOTTI ITA    89    2.29    1157    
7.    Guowei ZHANG CHN    91    2.29    1157    
8.    Michael MASON CAN    86    2.25    1120    

Επί κοντώ
1.    Konstantinos FILIPPIDIS GRE    86    5.80    1199    SB

2.    Malte MOHR GER    86    5.80    1199    
3.    Jan KUDLIČKA CZE    88    5.80    1199    PB
4.    Thiago BRAZ BRA    93    5.75    1185    
5.    Changrui XUE CHN    91    5.75    1185    
6.    Robert SOBERA POL    91    5.65    1157    
7.    Augusto DUTRA BRA    90    5.65    1157    SB
8.    Luke CUTTS GBR    88    5.65    1157    
9.    Yansheng YANG CHN    88    5.55    1129    
10.    Jérôme CLAVIER FRA    83    5.55    1129    
11.    Kevin MÉNALDO FRA    92    5.55    1129    
12.    Paweł WOJCIECHOWSKI POL    89    5.40    1087    

Μήκος
1.    Mauro Vinicius DA SILVA BRA    86    8.28    1185    PB
2.    Jinzhe LI CHN    89    8.23    1175    PB
3.    Michel TORNÉUS SWE    86    8.21    1170    SB
4.    Louis TSATOUMAS GRE    82    8.13    1153    
5.    Aleksandr MENKOV RUS    90    8.08    1143    
6.    Adrian STRZAŁKOWSKI POL    90    7.96    1117    
7.    Luis Alberto RIVERA MORALES MEX    87    7.93    1111    
8.    Christian REIF GER    84    7.75    1073    

Τριπλούν
1.    Lyukman ADAMS RUS    88    17.37    1196    WL, PB
2.    Ernesto REVÉ CUB    92    17.33    1191    PB
3.    Pedro Pablo PICHARDO CUB    93    17.24    1181    
4.    Marian OPREA ROU    82    17.21    1178    
5.    Karol HOFFMANN POL    89    16.89    1143    PB
6.    Chris CARTER USA    89    16.74    1127    
7.    Shuo CAO CHN    91    16.55    1106    SB
8.    Viktor KUZNYETSOV UKR    86    16.51    1102    

Σφαιροβολία
1.    Ryan WHITING USA    86    22.05    1243    
2.    David STORL GER    90    21.79    1228    SB
3.    Tom WALSH NZL    92    21.26    1196    AR
4.    Tomasz MAJEWSKI POL    81    21.04    1183    SB
5.    Georgi IVANOV BUL    85    21.02    1182    PB
6.    Germán Luján LAURO ARG    84    20.50    1151    
7.    Orazio CREMONA RSA    89    20.49    1150    PB
8.    Aleksandr LESNOY RUS    88    20.16    1130    

7αθλο
1.    Ashton EATON USA    88    6632    1287    WL
2.    Andrey KRAUCHANKA BLR    86    6303    1216    PB
3.    Thomas VAN DER PLAETSEN BEL    90    6259    1206    PB
4.    Eelco SINTNICOLAAS NED    87    6198    1193    
5.    Oleksiy KASYANOV UKR    85    6176    1188    SB
6.    Kai KAZMIREK GER    91    6173    1187    PB
7.    Damian WARNER CAN    89    6129    1178    PB
8.    Pascal BEHRENBRUCH GER    85    4983    934    SB

4Χ400 μ.    
1.    United States    USA    3:02.13    1214    WR, AR
2.    Great Britain & NI    GBR    3:03.49    1192    
3.    Jamaica    JAM    3:03.69    1189    
4.    Poland    POL    3:04.39    1177    
5.    Russia    RUS    3:07.12    1133    
6.    Ukraine    UKR    3:08.79    1106    

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
60 μ.

1.    Shelly-Ann FRASER-PRYCE JAM    86    6.98    1220    WL, PB
2.    Murielle AHOURE CIV    87    7.01    1212    SB
3.    Tianna BARTOLETTA USA    85    7.06    1197    SB
4.    Asha PHILIP GBR    90    7.11    1183    
5.    Veronica CAMPBELL-BROWN JAM    82    7.13    1177    SB
6.    Michelle-Lee AHYE TTO    92    7.16    1169    
7.    Gloria ASUMNU NGR    85    7.18    1163    
8.    Verena SAILER GER    85    7.18    1163    

Προκριματικός: 7.38 Μαρία Γάτου (27η)

400 μ.
1.    Francena MCCORORY USA    88    51.12    1191    
2.    Kaliese SPENCER JAM    87    51.54    1176    PB
3.    Shaunae MILLER BAH    94    52.06    1158    
4.    Justyna ŚWIĘTY POL    92    52.20    1153    
5.    Patricia HALL JAM    82    52.51    1142    
6.    Joanna ATKINS USA    89    52.55    1141    

800 μ.
1.    Chanelle PRICE USA    90    2:00.09    1178    WL, PB
2.    Angelika CICHOCKA POL    88    2:00.45    1172    
3.    Marina ARZAMASOVA BLR    87    2:00.79    1166    PB
4.    Selina BÜCHEL SUI    91    2:01.06    1162    
5.    Nataliya LUPU UKR    87    2:01.17    1160    
6.    Lenka MASNÁ CZE    85    2:02.46    1139    

1.500 μ.
1.    Abeba AREGAWI SWE    90    4:00.61    1223    
2.    Axumawit EMBAYE ETH    94    4:07.12    1170    PB
3.    Nicole SIFUENTES CAN    86    4:07.61    1166    PB
4.    Treniere MOSER USA    81    4:07.84    1165    PB
5.    Luiza GEGA ALB    88    4:08.24    1161    
6.    Svetlana KARAMASHEVA RUS    88    4:13.89    1117    
–     Rababe ARAFI MAR    91    DQ         
–     Siham HILALI MAR    86    DQ         
–     Heather KAMPF USA    87    DQ        

3.000 μ.
1.    Genzebe DIBABA ETH    91    8:55.04    1145    
2.    Hellen OBIRI KEN    89    8:57.72    1136    
3.    Maryam Yusuf JAMAL BRN    84    8:59.16    1131    
4.    Irene JELAGAT KEN    88    9:02.67    1119    
5.    Sifan HASSAN NED    93    9:03.22    1117    
6.    Betlhem DESAEGN UAE    91    9:04.06    1114    
7.    Renata PLIŚ POL    85    9:07.05    1104    
8.    Shannon ROWBURY USA    84    9:07.82    1101    
9.    Margherita MAGNANI ITA    87    9:10.13    1093    
10.    Gabriele GRUNEWALD USA    86    9:11.76    1088    
11.    Hiwot AYALEW ETH    90    9:12.51    1085    
12.    Alia SAEED MOHAMMED UAE    91    9:21.23    1056    

60 μ. εμπ.
1.    Nia ALI USA    88    7.80    1204    PB
2.    Sally PEARSON AUS    86    7.85    1193    
3.    Tiffany PORTER GBR    87    7.86    1191    SB
4.    Cindy BILLAUD FRA    86    7.89    1184    
5.    Janay DELOACH SOUKUP USA    85    7.90    1182    
6.    Cindy ROLEDER GER    89    8.01    1158    
7.    Nadine HILDEBRAND GER    87    8.02    1156    
8.    Yuliya KONDAKOVA RUS    81    8.08    1143    

Υψος
1.    Mariya KUCHINA RUS    93    2.00    1201    
1.    Kamila LIĆWINKO POL    86    2.00    1201    PB
3.    Ruth BEITIA ESP    79    2.00    1201    SB
4.    Justyna KASPRZYCKA POL    87    1.97    1171    PB
5.    Emma GREEN SWE    84    1.94    1140    
6.    Blanka VLAŠIĆ CRO    83    1.94    1140    
7.    Levern SPENCER LCA    84    1.94    1140    
8.    Marie-Laurence JUNGFLEISCH GER    90    1.90    1100    
8.    Nafissatou THIAM BEL    94    1.90    1100    

Επί κοντώ
1.    Yarisley SILVA CUB    87    4.70    1161    SB
2.    Anzhelika SIDOROVA RUS    91    4.70    1161    
2.    Jiřina SVOBODOVÁ CZE    86    4.70    1161    
4.    Fabiana MURER BRA    81    4.70    1161    SB
5.    Jennifer SUHR USA    82    4.65    1145    
5.    Anna ROGOWSKA POL    81    4.65    1145    
7.    Silke SPIEGELBURG GER    86    4.65    1145    
8.    Mary SAXER USA    87    4.55    1114    
9.    Holly BLEASDALE GBR    91    4.55    1114    
10.    Tina ŠUTEJ SLO    88    4.55    1114    
11.    Anastasiya SAVCHENKO RUS    89    4.45    1083    
12.    Nikoleta KYRIAKOPOULOU GRE    86    4.30    1036    

Μηκος
1.    Éloyse LESUEUR FRA    88    6.85    1171    
2.    Katarina JOHNSON-THOMPSON GBR    93    6.81    1162    PB
3.    Ivana SPANOVIĆ SRB    90    6.77    1154    
4.    Shara PROCTOR GBR    88    6.68    1134    
5.    Tori POLK USA    83    6.61    1119    
6.    Teresa DOBIJA POL    82    6.52    1099    
7.    Darya KLISHINA RUS    91    6.51    1097    
8.    Erica JARDER SWE    86    6.36    1065    

Τριπλούν
1.    Yekaterina KONEVA RUS    88    14.46    1145    
2.    Olha SALADUKHA UKR    83    14.45    1144    
3.    Kimberly WILLIAMS JAM    88    14.39    1137    PB
4.    Patrícia MAMONA POR    88    14.26    1124    
5.    Yanmei LI CHN    90    14.19    1116    SB
6.    Kseniya DZIATSUK BLR    86    14.13    1110    
7.    Yarianna MARTÍNEZ CUB    84    13.99    1096    
8.    Dana VELĎÁKOVÁ SVK    81    13.75    1070    

Σφαιροβολία
1.    Valerie ADAMS NZL    84    20.67    1216    WL
2.    Christina SCHWANITZ GER    85    19.94    1172    
3.    Lijiao GONG CHN    89    19.24    1129    SB
4.    Yevgeniya KOLODKO RUS    90    19.11    1121    SB
5.    Michelle CARTER USA    85    19.10    1121    SB
6.    Anita MÁRTON HUN    89    18.17    1064    
7.    Yuliya LEANTSIUK BLR    84    18.16    1063    
8.    Jeneva MCCALL USA    89    18.05    1057    

5αθλο
1.    Nadine BROERSEN NED    90    4830    1219    WL, PB
2.    Brianne THEISEN-EATON CAN    86    4768    1202    PB
3.    Alina FYODOROVA UKR    89    4724    1190    PB
4.    Sharon DAY-MONROE USA    85    4718    1189    
5.    Claudia RATH GER    86    4681    1179    PB
6.    Yana MAKSIMAVA BLR    89    4651    1171    
7.    Hanna MELNYCHENKO UKR    83    4587    1154    SB
8.    Karolina TYMIŃSKA POL    84    4557    1146    SB

4Χ400 μ.
1.    United States    USA    3:24.83    1203    WL, AR
2.    Jamaica    JAM    3:26.54    1189    
3.    Great Britain & NI    GBR    3:27.90    1177    
4.    Russia    RUS    3:28.39    1172    
5.    Poland    POL    3:29.89    1160    
6.    Nigeria    NGR    3:31.59    1145