Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18: Τέταρτη θέση για τον Ανδρέα Μίτα στο ύψος

Ο Ανδρέας Μίτα πραγματοποίησε σήμερα πολύ καλή εμφάνιση στον τελικό του ύψους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ιερουσαλήμ.

Ο νεαρός κατέλαβε την τέταρτη θέση στον τελικό του ύψους με 2,13 μ., σε έναν αγώνα, όπου θα μπορούσε να είχε ανέβει στο βάθρο των νικητών. Ο αθλητής μας “πλήρωσε” τις χαμένες προσπάθειες στα 2,13 μ., ύψος στο οποίο έκλεισε τόσο η δεύτερη όσο και η τρίτη θέση. Ο Μίτα ξεκίνησε στα 2,00 μ., ύψος που πέρασε με τη δεύτερη κι έπειτα διαδοχικά ξεπέρασε με την πρώτη τα 2,04 μ., 2,08 μ. και 2,11 μέτρα.

Νικητής στον αγώνα αναδείχθηκε ο Ιταλός Ματίας Φουρλάνι με 2,15 μ. και ακολούθησαν ο Μιχάλης Χριστοφή (Κύπρος) και Γιακούμπ Βαλέτσκι με 2,13 μέτρα.
Ο Μίτα πλησίασε το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο είναι 2,15 μ. και έδειξε πως έχει μέλλον στο αγώνισμα.

Το πρωινό πρόγραμμα της τέταρτης και τελευταίας ημέρας των αγώνων περιλάμβανε και το αγώνισμα των 5.000 μ. βάδην. Εκεί η Σεβαστιανή Ασλανίδου κατέλαβε την 12η θέση με 24.58.53 και η ΜαρίαΜυρτώ Τσιμιγκάτου την 24η με 26.42.27.

Ο νεαρός αθλητής μας έχει συγκεντρώσει 4.575 β. και είναι στην 19η θέση. Ο αθλητής του Παναγιώτη Γούλα έκανε σήμερα 15.47 στα 110 μ. εμπ. και 3,40 μ. στο επί κοντώ, ωστόσο δε βαθμολογήθηκε στο δίσκο, εκεί όπου είχε τρεις άκυρες προσπάθειες. Ο Αλεξόπουλος θα ολοκληρώσει την προσπάθεια του το απόγευμα με τον ακοντισμό και τα 1.500 μέτρα.