Ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα του πρωινού της πρώτης ημέρας του πρωταθλήματος ανδρών-γυναικών Κ20 στα Ιωάννινα και στο στάδιο «Οι Ζωσιμάδες».

Υπενθυμίζουμε οτι παράλληλα διεξάγονται και τα αγωνίσματα των συνθέτων (10θλο ανδρών και 7θλο γυναικών) με τα οποία άνοιξε η αυλαία του πρωταθλήματος το οποίο διεξάγεται σύμφωνα με το εγκεκριμένο υγειονομικό πρωτόκολλο του ΣΕΓΑΣ λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού.

Ο Ηλίας Τοτολίδης (ΑΓΕΣ Κάμειρος) πέτυχε την καλύτερη επίδοση στους προκριματικούς για τα 110μ εμπόδια με 14.43 ίδια επίδοση με αυτή που του χάρισε την νίκη στο ίδιο πρωτάθλημα το 2019,  στη δεύτερη θέση ο Γιάννης Καμαρινός (Ολυμπιακή Δομή) με 14.68 και στην τρίτη θέση ο Βασίλης Αρβανίτης (ΓΣ Έδεσσας) 14.98 και προβλέπεται έντονος συναγωνισμός για τον τελικό.

Η Ελιμπιόνα Ζενέγια ήταν η καλύτερη στα 100μ εμπόδια γυναικών με χρόνο 14.88, Γκιουτσίδου-Σερμάκη 15.39 και Βασιλοπούλου 15.89 από τις τρεις προκριματικές σειρές είχζν τις καλύτερες επιδόσεις.

Στον προκριματικό των 400μ ανδρών από τις 4 προκριματικές σειρές την καλύτερη επίδοση πέτυχε ο Αλέξης Τζατζαράκης (ΟΦΗ) που τερμάτισε σε 49.93 και ακολούθησαν ο Γιάννης Ρούσης (Πανιώνιος) και Κώστας Καπούλας (ΓΕ Αγρινίου) 50.38.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των 400μ γυναικών η Στέλλα Κωνσταντινίδου (ΓΑΣ Αρχέλαος) η οποία ήταν δεύτερη στο περσινό πρωτάθλημα, χωρίς έντονο συναγωνισμό τερμάτισε χαλαρά σε 55.98 και είναι έτοιμη για τον απογευματινό τελικό όπου θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο αλλά και μια καλύτερη επίδοση αφού στο αγώνισμα θα υπάρχει έντονος συναγωνισμός με τις Λάουρα Ζενέγια (Ρόδου Σταματίου) 57.62 και Πέτσα Κατερίνα (ΓΣ Γλυφάδας)  57.98 που πέτυχαν τις αντίστοιχες καλυτερες επιδόσεις στον προκριματικό. 

Στα σύνθετα αγωνίσματα ολοκληρώθηκε ο πρωινός κύκλος. Ετσι στο 7θλο γυναικών μετά από τα 2 αγωνίσματα του πρωινού κύκλου (100μ εμπ και ύψος) προηγείται η Ελευτεριάδη με 1295, δεύτερη η Τσολακίδου 1285 και τρίτη η Χατζημιχαηλίδου  1259 βαθμούς,   . Στο 10θλο μετά από 3 αγωνίσματα (100μ, μήκος, σφαίρα) πρποηγείται ο Παρασκευάς 2.043 και ακολουθούν Ιατρόπουλος 1775 και Φυτόπουλος 1759.

Στα 100μ των ανδρών έγιναν 4 προκριματικές σειρές και ο Θοδωρος Βροντινός (ΠΑΟΚ) ο νικητής του 2019 στο πρωτάθλημα πέτυχε την καλύτερη επίδοση με 10.68 και τους Μυριανθόπουλο και Χαϊδά να τον ακολουθούν με 10.89 και 10.90 αντίστοιχα

Με 12.10 η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου η οποία έχει την καλύτερη επίδοση (11.83) από τις συναθλήτριές της, πέτυχε την καλύτερη επίδοση από τις 5 προκριματικές σειρές στα 100μ και ακολούθησαν η Γκλόρι Τσούκουμα 12.48 και Μαρκέλλα Παπανδρέου 12.64.

LIVE ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΛΙΣΤΕΣ ΕΚΚΙΝΗΣΗ 

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1η ημέρα πρωί 

ΠΡΩΙ

1ΟΘΛΟ

7ΘΛΟ

Το απογευματινό πρόγραμμα της 1ης ημέρας του πρωταθλήματος Κ20

ΑΠΟΓΕΥΜΑ

 

17.00

ΥΨΟΣ

ΑΝΔΡΩΝ

ΔΕΚΑΘΛΟΥ (4)

17.00

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΕΠΤΑΘΛΟΥ (3)

17.00

ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ   (ΠΕΑΚΙ ΑΝΑΤΟΛΗΣ)

17.10

110 μ. ΕΜΠ.

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

17.30

ΤΡΙΠΛΟΥΝ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

17.30

100 μ. ΕΜΠ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

17.50

100 μ.

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

18.10

ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18.10

ΥΨΟΣ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18.10

100 μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

18.00

ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ 

18.30

1.500 μ.

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

19.15

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ  (ΠΕΑΚΙ ΑΝΑΤΟΛΗΣ)

18.45

1.500 μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

19.00

ΤΡΙΠΛΟΥΝ

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

19.00

400 μ.

ΑΝΔΡΩΝ

ΔΕΚΑΘΛΟΥ (5)

19.20

400 μ.

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

19.40

400 μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

19.50

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

20.00

200 μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΕΠΤΑΘΛΟΥ (4)

20.20

3.000 μ. Φ.Ε.

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

20.35

3.000 μ. Φ.Ε.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

20.50

5.000 μ.

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

21.15

5.000 μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

21.40

4 Χ 100 μ.

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

22.00

4 X100 μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

 

OSense O-Sense