Αμέσως μετά την διεξαγωγή του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Α/Γ και Κ23 στην Πάτρα, την Δευτέρα 10 και την Τρίτη 11 Αυγούστου στο ίδιο στάδιο, Παμπελοποννησιακό, ο ΣΕΓΑΣ διοργανώνει

το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων Αγωνισμάτων (δέκαθλο-έπταθλο) των κατηγοριών Ανδρών-Γυναικών, Κ23 και Κ18.  

Στα Σύνθετα Αγωνίσματα δικαίωμα συμμετοχής στην αντίστοιχη ηλικιακή κατηγορία έχουν:

ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ, οι αθλητές – τριές που έχουν γεννηθεί το 2002  και οι μεγαλύτεροι – μεγαλύτερες.

Κ23 (Α – Γ), οι αθλητές – τριες που έχουν γεννηθεί  τα έτη 1998 – 1999 – 2000 – 2001 - 2002

Κ18, οι αθλητές – τριες που έχουν γεννηθεί  τα έτη 2003 – 2004 – 2005

Οι δηλώσεις συμμετοχής πρέπει να σταλούν με email μέχρι τη Δευτέρα 3 Αυγούστου 2020 και ώρα 14:00 στον Σ.Ε.Γ.Α.Σ. στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. καθώς και στις κατά τόπου Ε.Α.Σ. Σ.ΕΓ.Α.Σ.

Οι αθλητές-τριες που δηλώνονται στα Σύνθετα Αγωνίσματα στην κατηγορία K23, δηλώνονται και αγωνίζονται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και στην κατηγορία Ανδρών – Γυναικών.

Oι αθλητές-αθλήτριες που θα λάβουν μέρος στα Σύνθετα Αγωνίσματα (Δεκάθλου – Επτάθλου)   εξαντλούν το ένα από τα ατομικά αγωνίσματα πού έχουν δικαίωμα συμμετοχής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της αντίστοιχης Κατηγορίας.

Έτσι οι αθλητές – αθλήτριες που θα συμμετάσχουν στα Σύνθετα Αγωνίσματα πρέπει στα αντίστοιχα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Α-Γ και Κ23 (Πάτρα, 8 - 9/8/2020) και Κ18 (Λάρισα, 25 - 26/7/2020), να έχουν συμμετάσχει σε ένα αγώνισμα λιγότερο από αυτά που δικαιούνται συνολικά.

Η προκήρυξη του πρωταθλήματος όπου αναφέρονται όλες οι λεπτομέρειες δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα του ΣΕΓΑΣ (Αγώνες-Προκηρύξεις) ή ανοίξτε τον σύνδεσμο Ε Δ Ω

Το ωρολόγιο πρόγραμμα 

Α' Ημέρα, Δευτέρα 10 Αυγούστου 2020

Πρωΐνή Περίοδος

Ώρα
έναρξης

Αγώνισμα

Α-Γ

Κ23 Α-Γ
Κ18 Α-Γ

Αγώνι-σμα

Παρατηρήσεις

09:00

100μ. με Εμπόδια

Γ & K23 Γ

1

Σειρές

09:20

100μ.

Α & K23 Α

1

Σειρές

09:40

Άλμα σε Ύψος

Γ & K23 Γ

2

 

09:45

100μ.

K18 Α

1

Σειρές

10:00

Άλμα σε Μήκος

Α & K23 Α

2

Σκάμμα 1

10:30

Άλμα σε Μήκος

K18 Α

2

Σκάμμα 2

11:10

Σφαιροβολία

Α & K23 Α

3

 

11:10

100μ. με Εμπόδια

K18 Γ

1

Σειρές

11:30

Σφαιροβολία

K18 Α

3

 

11:55

Άλμα σε Ύψος

K18 Γ

2

 

 

 

 

 

 

Απογευματινή Περίοδος

 

 

 

 

 

Ώρα
έναρξης

Αγώνισμα

Α-Γ

Κ23 Α-Γ
Κ18 Α-Γ

Αγώνι-σμα

Παρατηρήσεις

17:00

Άλμα σε Ύψος

Α & K23 Α

4

 

17:35

Σφαιροβολία

Γ & K23 Γ

3

 

18:35

Σφαιροβολία

K18 Γ

3

 

19:00

Άλμα σε Ύψος

K18 Α

4

 

19:30

200μ.

Γ & K23 Γ

4

Σειρές

19:50

400μ.

Α & K23 Α

5

Σειρές

20:10

200μ.

K18 Γ

4

Σειρές

21:00

400μ.

K18 Α

5

Σειρές

 

Παρατήρηση: μετά τον έλεγχο των δηλώσεων οι ώρες έναρξης των αγωνισμάτων ενδέχεται να τροποποιηθούν.


Β' Ημέρα, Τρίτη 11 Αυγούστου 2020

Πρωΐνή Περίοδος

Ώρα
έναρξης

Αγώνισμα

Α-Γ

Κ23 Α-Γ
Κ18 Α-Γ

Αγώνι-
σμα

Παρατηρήσεις

08:30

110μ. με Εμπόδια

Α & Κ23 Α

6

Σειρές

09:00

Άλμα σε Μήκος

Κ18 - Γ

1

 

09:10

Δισκοβολία

Α – Κ23 Α

7

 

09:40

110μ. με Εμπόδια

Κ18 Α

6

Σειρές

10:10

Ακοντισμός

Κ18 Γ

6

 

10:15

Άλμα σε Μήκος

Γ & Κ23 Γ

5

 

10:30

Δισκοβολία

Κ18 Α

7

 

10:45

Άλμα Επί Κοντώ

Α & Κ23 Α

8

 

11:20

Ακοντισμός

Γ & Κ23 Γ

6

 

12:00

Άλμα Επί Κοντώ

Κ18 Α

8

 

 

 

 

 

 

Απογευματινή Περίοδος

 

 

 

 

 

Ώρα
έναρξης

Αγώνισμα

Α-Γ

Κ23 Α-Γ
Κ18 Α-Γ

Αγώνι-
σμα

Παρατηρήσεις

17:30

Ακοντισμός

Α & Κ23 Α

9

 

18:30

Ακοντισμός

Κ18 Α

9

 

18:30

800μ.

Κ18 Γ

1

Σειρές

19:00

800μ.

Γ & Κ18 Γ

1

Σειρές

19:10

1.500μ.

Α & Κ23 Α

10

Σειρές

19:40

1.500μ.

Κ18 Α

10

Σειρές

Παρατήρηση: μετά τον έλεγχο των δηλώσεων οι ώρες έναρξης των αγωνισμάτων ενδέχεται να τροποποιηθούν

OSense O-Sense