Ολοκληρώνεται το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων

Ο Κώστας Δουβαλίδης όπως και στον προκριματικό έτσι και στον τελικό των ψηλών εμποδίων στο Ευρωπαικό Πρτωτάθλημα Ομάδων στο Μπίντογκοζ άργησε να φύγει στην εκκίνηση και να απλωθεί στο πρώτο εμπόδιο με αποτέλεσμα να μείνει πίσω και στη συνέχεια να κυνηγά τους αντιπάλους του.

Παρόλα αυτά ο πρωταθλητής μας τερμάτισε στην πέμπτη με 13.71 (-1,8) έχοντας ωστόσο κάνει στην διάρκεια των ημερών που βρέθηκε στο Μπίντγκοζ τρεις δυνατές κούρσες, προσφέροντας πολύτιμη βοήθεια στην ομάδα μας. Ο Ισπανός Ορλάντο Ορτέγκα ήταν πρώτος στα 110 μ.ε μπ. με 13.38 και ακολούθησε ο Γάλλος Πασκάλ Μαρτινότ Λαγκάρτ με 13.46 και ο Γκρεγκόρ Τράμπερ (Γερμανία) με 13.54.

Στα 100 μ. εμπ. των γυναικών η Ελισάβετ Πεσιρίδου κινήθηκε στα φετινά της επίπεδα, αφού ήταν έβδομη με 13.27. Παρόλα αυτά δεν μπόρεσε να πετύχει τον βασικό της στόχο που ήταν μια επίδοση κάτω από τ 13.20. Σε υψηλά επίπεδα βρέθηκαν οι πρώτες τρεις του αγωνίσματος με την Ιταλίδα Λουμινόσα Μποτσιόλο να τερματίζει σε 12.87 όσο και η Σίντι Ρόλεντερ (Γερμανία) που ήταν δεύτερη, εών η Καρολίνα Κόλεζεκ (Πολωνία) ήταν τρίτη με 12.88.

Στην έκτη θέση ολοκλήρωσε τον αγώνα του στο τριπλούν ο Δημήτρης Τσιάμης με καλύτερη προσπάθεια στα 16,25 μ. στο τρίτο του άλμα. Ο έμπειρος αθλητής θα μπορούσε να είχε ανέβει και υψηλότερα, δεδομένου του ότι η τέταρτη θέση έκλεισε στα 16,53 μέτρα και θα του έδινε το πλεονέκτημα της τέταρτης προσπάθειας. Νικητής με νέο ατομικό ρεκόρ ήταν ο Βρετανός Μπεν Γουίλιαμς με 17,14 μ. και ακολούθησαν οι Λίπσανεν (Φινλανδία) με 16,76 μ. και Κομπαορέ (Γαλλία) με 16,67 μέτρα.

Η Τατιάνα Γκούσιν δεν κατάφερε να ξεπεράσει το 1,90 μ. και να βελτιώσει το φετινό της ρεκόρ κι έτσι έμεινε στο 1,85 μ. και στην έκτη θέση στο ύψος των γυναικών. Η αθλήτρια της Ιωάννας Σιώμου νωρίτερα είχε ξεπεράσει με την πρώτη το 1,75 μ. και 1,80 μέτρα. Νικήτρια στο ύψος ήταν φοβερή Γιουλίγια Λεβτσένκο με 1,97 μ. και χαμένες προσπάθειες στη συνέχεια στα 2,02 μέτρα. Η Έρικα Κίνσει (Σουηδία) και η Αλέσια Τροστ (Ιταλία) ακολούθησαν στην δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα, με 1,94 μέτρα.

Ο Χρήστος Κοτίτσας ηγήθηκε για 400 μ. της κούρσας των 400 μ., ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να τον κρατήσει ψηλά στην κατάταξη. Ο αθλητής έμεινε τελικά στην 11η θέση με 1.49.24, αφού δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το σπριντ στα τελευταία 300 μέτρα. Ο Άνταμ Κζοτ (Πολωνία) ήταν ο μεγάλος νικητής με 1.46.97 και φυσικά αποθεώθηκε από τους συμπατριώτες του στις εξέδρες. Ο Τζέιμι Γουέμπ (Μ. Βρετανία) ήταν δεύτερος με 1.47.25 και ο Αλβάρι Ντι Αρίμπα (Ισπανία) τρίτος με 1.47.48.

Η Σταματία Σκαρβέλη ξεκίνησε με άκυρη βολή τον αγώνα της στη σφυροβολία και αυτό φαόνεται να την επηρέασε, αφού ήτνα ιδιαίτερα συγκρατημένη στη δεύτερη βολή της, όπου πέτυχε 61,80 μ. και ολοκλήρωσε τον αγώνα της με 63,14 μ. στην 11η θέση μακριά από το φετινό της ρεκόρ.