Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 ξεκινάει την Πέμπτη (17/7) στο Μπορός της Σουηδίας με τη συμμετοχή 19 αθλητών και αθλητριών της χώρας μας και υψηλές προσδοκίες για διάκριση.

Στους αγώνες έχουν δηλωθεί 588 αθλητές και 526 αθλήτριες από 48 χώρες και το επίπεδο αναμένεται ιδιαίτερα υψηλό, δεδομένο του ότι παραδοσιακά οι διοργανώσεις της συγκεκριμένης κατηγορίας επιφυλάσσουν εξαιρετικό θέαμα.


Οι φίλοι του στίβου θα έχουν την δυνατότητα να παρακολουθήσουν τους αγώνες σε livestreaming μετάδοση στο site της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας.

Η ομάδα μας αναχωρεί για τη Σουηδία σε δύο γκρουπ, Τρίτη και Τετάρτη (δείτε αναλυτικά εδώ).

Το πρόγραμμα (ώρες Ελλάδας)

Πέμπτη (18/7)
Πρωί
10.45 Σφυροβολία (Α) πρ. Φραντζεσκάκης, Ζάλτος, Ζιώγας
11.00 Επί κοντώ (Α) Σάντας, Ρίζος
11.06 100 μ. εμπ. 7αθλου
11.30 100 μ. εμπ. (Γ)
12.00 Ύψος 7αθλου
12.03 Σφυροβολία (Α) πρ. Φραντζεσκάκης, Ζάλτος, Ζιώγας
12.10 110 μ. εμπ. (Α) πρ.
12.45 400 μ. (Α) πρ.
13.21 Δισκοβολία (Γ) πρ.
13.25 100 μ. (Γ) πρ.
13.30 Τριπλούν (Γ) πρ. Καρύδη
14.00 Σφαιροβολία (Α) Μαχαίρας
14.05 100 μ.(Α) πρ.
14.39 Δισκοβολία (Γ) πρ.
14.45 400 μ. (Γ) πρ.

Απόγευμα
17.00 800 μ. (Γ) πρ.
17.04 Σφαιροβολία 7αθλου
17.32 1.500 μ. (Α)
18.00 Ύψος (Γ) πρ. Δόση
18.04 100 μ. (Γ) Ημ.
18.15 Ακοντισμός (Γ) πρ. Τζένγκο, Τσουκαλά
18.28 100 μ. (Α) ημ.
18.50 1.500 μ. (Α) πρ.
19.25 200 μ. 7αθλου
19.45 Ακοντισμός (Γ) πρ. Τζένγκο, Τσουκαλά
19.47 3.000 μ. (Α) πρ.
20.00 Μήκος (Α) πρ. Αργυρόπουλος
20.20 3.000 μ. στιπλ (Γ)

Παρασκευή (19/7)
Πρωί
10.45 Δισκοβολία (Α) πρ.
11.00 100 μ. 10αθλου
11.02 Μήκος 7αθλου
11.05 Επί κοντώ (Γ) πρ. Αδαμοπούλου
11.25 800 μ. (Α) πρ.
12.00 3.000 μ. στιπλ (Α) πρ.
12.02 Δισκοβολία (Α) πρ.
12.20 Μήκος 10άθλου
12.48 100 μ. εμπ. (Γ) ημ.
13.16 110 μ. εμπ. (Α) ημ.
13.20 Σφυροβολία (Γ) πρ. Κοσμίδου
13.30 Ύψος (Α) πρ.
13.41 800 μ. (Γ) ημ.
13.58 400 μ. εμπ. (Α) πρ.
14.00 Σφαιροβολία 10αθλου
14.30 400 μ. εμπ. (Γ) πρ.
14.40 Σφυροβολία (Γ) πρ. Κοσμίδου

Απόγευμα
16.30 Ακοντισμός 7αθλου
17.15 200 μ. (Α) πρ.
17.30 Ύψος 10αθλου
17.35 Ακοντισμός 7αθλου
17.55 400 μ. (Γ) Ημ.
18.05 Μήκος (Α) Τελικός
18.25 400 μ. (Α) ημ.
18.50 Δισκοβολία (Γ) Τελικός
18.52 200 μ. (Γ) πρ.
19.30 800 μ. 7αθλου
19.45 Σφαιροβολία (Α) Τελικός
20.00 3000 μ. (Γ) πρ.
20.35 Σφυροβολία (Α) Τελικός
20.55 400 μ. 10άθλου
21.19 100 μ. (Α) Τελικός
21.35 100 μ. (Γ) Τελικός

Σάββατο 20/7
Πρωί
10.50 110 μ. 10άθλου
11.10 Μήκος (Γ) πρ.
11.30 800 μ. (Α) ημ.
11.35 Δισκοβολία 10αθλου
12.00 200 μ. (Γ) ημ.
12.30 Σφαιροβολία (Γ) πρ. Μαγκούλια
12.32 200 μ. (Α) ημ.
12.40 Δισκοβολία 10αθλου
13.00 4Χ400 μ. (Γ) πρ.
13.30 4Χ400 μ. (Α) πρ.
13.50 Ακοντισμός (Α) πρ. Τσίτσος
14.00 Επό κοντώ 10άθλου
15.10 Ακοντισμός (Α) πρ.

Απόγευμα
17.05 Τριπλούν (Α) πρ. Πανταζής
17.20 Ακοντισμός 10αθλου
17.25 Υψος (Γ) Τελικός
17.35 3.000 μ. (Α) Τελικός
17.50 400 μ. εμπ. (Γ) ημ
18.15 400 μ. εμπ. (Α) ημ.
18.33 3.000 μ. στιπλ (Γ) Τελικός
18.35 Ακοντισμός 10άθλου
18.50 Επί κοντώ (Α) Τελικός
19.00 800 μ. (Γ) Τελικός
19.15 1.500 μ. (Α) Τελικός
19.25 200 μ. (Γ) Τελικός
19.19 Τριπλούν (Γ) Τελικός
19.35 200 μ. (Α) Τελικός
19.44 Σφυροβολία (Γ) Τελικός
19.46 400 μ. (Γ) Τελικός
20.00 400 μ. (Α) Τελικός
20.16 100 μ. εμπ. (Γ) Τελικός
20.31 110 μ. εμπ. (Α) Τελικός
20.45 1.500 μ. 10άθλου

Κυριακή (21/7)
Πρωί
11.00 10.000 μ. βάδην (Γ) Τελικός Φιάσκα, Φιλτισάκου
11.05 Δισκοβολία (Α) Τελικός
11.30 Σφαιροβολία (Γ) Τελικός
12.05 10.000 μ. βάδην (Α) Τελικός
11.18 Μήκος (Γ) Τελικός
13.05 400 μ. εμπ. (Γ) Τελικός
13.14 Ακοντισμός (Α) Τελικός
13.20 400 μ. εμπ. (Α) Τελικός
13.30 3.000 μ. (Γ) Τελικός
13.52 4Χ100 μ. (Γ) πρ.
14.17 4Χ100 μ. (Α)πρ.

Απόγευμα
16.54 3.000 μ. στιπλ (Α) Τελικός
17.12 Ύψος (Α) Τελικός
17.18 Επί κοντώ (Γ) Τελικός
17.20 5.000 μ. (Α) Τελικός
17.37 Τριπλούν (Α) Τελικός
17.47 4Χ100 μ. (Γ) Τελικός
18.00 4Χ100 μ. (Α) Τελικός
18.25 5.000 μ. (Γ) Τελικός Λαβασά
18.45 Ακοντισμός (Γ) Τελικός
19.00 800 μ. (Α) Τελικός
19.33 1.500 μ. (Γ) Τελικός
19.50 4Χ400 μ. (Γ) Τελικός
20.25 4Χ400 μ. (Α) Τελικός

*Στο πρόγραμμα ενδέχεται να υπάρξουν αλλαγές

OSense O-Sense