Γκέβλε 2019: Συνοπτικές διαδικασίες και…τελικός για τον Καραλή

Εύκολη υπόθεση ήταν για τον Εμμανουήλ Καραλή η πρόκριση στον τελικό του επί κοντώ – Σάββατο 13/7, 18.30 – στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 του Γκέβλε.

Ο αθλητής μας ξεκίνησε και ολοκλήρωσε τον αγώνα του στα 5,20 μ., ύψος που αποδείχθηκε δύσκολο για αρκετούς μετέχοντες κι έτσι ο πήχης δεν χρειάστηκε να ανέβει υψηλότερα. Συνολικά 12 άλτες ξεπέρασαν τα 5,20 μ. κι έτσι ο αγώνας ολοκληρώθηκε σχετικά γρήγορα δίχως να χρειαστεί να γίνουν προσπάθεια στα παραπάνω ύψη και το όριο των 5,45 μέτρων.

Ο Καραλής στην πρώτη του συμμετοχή στη κατηγορία έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το μετάλλιο, δεδομένο του ότι με 5,71 μ. στη θερινή σεζόν έχει την δεύτερη επίδοση ανάμεσα στους μετέχοντες. Ο αθλητής του Ανδρέα Τσώνη τον περασμένο χειμώνα ήταν τέταρτος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού της Γλασκώβης και δικαίως θεωρείται ένα από τα φαβορί για το χρυσό΄στο Γκέβλε. Ο Γερμανός Μπο Κάντα Λίτα έχει πετύχει φέτος 5,72 μ. και είναι ο κορυφαίος ενώ έχει ήδη ανέβει στο βάθρο των νικητών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2017, όπου ήταν δεύτερος. Με αξιώσεις μεταλλίου θα συμμετάσχει στον τελικό του Σαββάτου και ο έκτος το χειμώνα στη Γλασκώβη Σόντρε Γκούτορμσεν (Νορβηγία), αλλά και ο Βρετανός Τσάρλι Μάιερς με φετινό 5,71 μέτρα.