Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ23: Τρία όρια στο τριπλούν με τους Μονόπωλη, Ανδρικόπουλο και Πανταζή, νέο ρεκόρ για Καρύδη

Τρία στα τρία κατάφεραν να κάνουν οι άλτες του τριπλούν στην πρώτη ημέρα του πανελληνίου πρωταθλήματος K23 στη Λάρισα.

Δημήτρης Μονόπωλης (Κερκυραϊκός ΓΣ), Νίκος Ανδρικόπουλος (Αμεινίας Μεσογείων) και Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων) έκαναν πολύ καλές εμφανίσεις και έπιασαν τα όρια για τις κορυφαίες διοργανώσεις της σεζόν στις κατηγορίες τους. Ο Μονόπωλης με το 16,24  μ. (0,2) στη δεύτερη προσπάθεια του έπιασε το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 του Γκέβλε εκεί όπου θα είναι και ο Νίκος Ανδρικόπουλος, που σήμερα έκανε 16,20 μ. (1,9) και πέτυχε το δεύτερο καλύτερο άλμα της καριέρας του μετά το ατομικό του 16,47 μ., από την περσινή σεζόν. Η τριάδα στο τριπλούν συμπληρώθηκε από τον Ανδρέα Πανταζή, που σήμερα “προσγειώθηκε” στα 15,87 μ. (1,0) στον πρώτο στην ουσία αγώνα του στη χρονιά. Ο αθλητής του ΑΟ Μεγάρων έχασε την χειμερινή σεζόν λόγω πνευμονίας, συμμετείχε την περασμένη εβδομάδα στον προκριματικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κ20 στην Κατερίνη, ωστόσο αποχώρησε λόγω ενόχλησης στο δικέφαλο. Ο Πανταζής είχε ατομικό ρεκόρ 15,83 μ., ενώ το 15,87 μ. που σημείωσε σήμερα είναι η πέμπτη επίδοση στην Ευρώπη.

Για τέταρτη φορά στη διάρκεια της σεζόν, η Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραϊκός ΓΣ) κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα της με άλμα καλύτερο από 13,50 μέτρα. Η νεάνιδα μοιάζει ως η σταθερότερη αθλήτρια τη ηλικίας της φέτος στην Ευρώπη – έχει την κορυφαία επίδοση -, αφού καταφέρνει να παρουσιάζει εξαιρετικά σταθερά ανοδικές εμφανίσεις. Η αθλήτρια του Παύλου Σκορδίλη σήμερα έκανε 13,64 μ. και βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ το οποίο ήταν 13,61 μ. από τις 5 Ιουνίου. Η Καρύδη έτσι μετά το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20 αναδείχθηκε νικήτρια και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ23. Η Κωνσταντίνα Ρωμαίου (Κερκυραϊκός ΓΣ) πραγματοποίησε σήμερα τον πρώτο της αγώνα στην Ελλάδα, ύστερα από δύο χρόνια και τον συνδύασε με το ασημένιο μετάλλιο με άλμα στα 13,24μέτρα. Η αθλήτρια βρέθηκε μία ανάσα από το όριο για το Γκέβλε, το οποίο είναι 13,25 μέτρα.

Ο Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων) έφυγε πολύ δυνατά στην εκκίνηση  αποσπάστηκε από τα πρώτα μέτρα από τους αντιπάλους του και δίχως να πιεστεί ιδιαίτερα τερμάτισε σε 10.56 (-1,1) και αναδείχθηκε πρωταθλητής στα 100 μέτρα. Δεύτερος με 10.72 (-1,1) ήταν ο Σωτήρης Γκαραγκάνης (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) και τρίτος ο Γιαννης Κόκκινος (ΟΦΗ) με 10.84 (-1,1). Στις γυναίκες η Ολυμπία Μπέκου- Φέρες (ΑΣ Βεργίνας), όπως και πέρυσι έτσι και φέτος πέρασε πρώτη την γραμμή τερματισμού με 12.04 (-0,9) και ακολούθησε η Εμμανουέλα Καρυμπά (ΣΑΚΑ) με 12.19, η οποία ήταν δεύτερη και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20, ενώ τρίτη ήταν η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομ.) με 12.34.

Τον εαυτό της ξεπέρασε η Μαρίτα Αργυρού (ΓΣ Ελευθέριος Βεν.) και αναδείχθηκε νικήτρια στα 400 μ. με 54.77, η αθλήτρια είχε ατομικό ρεκόρ 55.91. Μϊα εβδομάδα από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Κατερίνης και το 55.20 που της έδωσε τη δεύτερη θέση, η κορασίδα Στέλλα Κωνσταντινίδου (Αρχέλαος Κατερίνης) βελτίωσε εκ νέου το ρεκόρ της, αφού τερμάτισε δεύτερη στοη σημερινή κούρσα με 55.09 και βρέθηκε ακόμη πιο κοντά στον μεγάλο της στόχο, που είναι μια επίδοση κάτω από τα 55.00. Η τριάδα στα 400 μ. έκλεισε με την Ιωάννα Αθανασίαδου (Κύδων) με 55.14, ενώ μία θέση πίσω ήταν η πρωταθλήτρια Νεανίδων, Νοράγια Τζόνσον (Ελ. Βενιζέλος) με 55.31.

Ο Μιχάλης Παππάς (ΕΚΑ Δωδώνη) αναδείχθηκε όπως αναμενόταν, ο νικητής στα 400 μ., τερματίζοντας σήμερα σε 47.23, κάνοντας μια σχετικά ελεγχόμενη κούρσα. Δύο έφηβοι αθλητές ανέβηκαν στο βάθρο των 400 μ., ο Γιάννης Ντέτσικας (Ρόδος Σταματίου) τερμάτισε σε 47.60 και βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ το οποίο ήταν 47.87, ενώ βρέθηκε πολύ κοντά στο όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20, το οποίο είναι 47.55. Πολύ καλή παρουσία και ατομικό ρεκόρ σημείωσε ο Χαρίδημος Ξενιδάκης (Σητειακός ΑΟ) με 48.45.

Ο έφηβος αθλητής της σφυροβολίας, Χρήστος Φραντζεσκάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) όχι μόνο αναδείχθηκε νικητης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ23, αλλά με την έκτη και τελευταία του βολή στα 72,89 μ. πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων με ανδρική σφύρα. Ο αθλητής κατείχε το ρεκόρ με 72,07 μ. από τις 11/5/201. Ο Γιώργος Κορακίδης (ΓΣ Μανδρών) και ο Αλέξης Προδανάς (ΓΣ Μανδρών) ανέβηκαν στο βάθρο με 66,86 μ. και65,54 μ., αντίστοιχα. Χαρακτηριστικό της καλής κατάστασης του Φραντζεσκάκη είναι πως και οι πε΄ντε έγκυρες βολές του μετρήθηκαν πάνω από τα 70,00 μέτρα.

Σε φοβερή κατάσταση βρίσκεται η Βασιλεία Σπύρου (Πανιώνιος), που σε έναν ακόμη αγώνα στη σεζόν κατάφερε να ξεπεράσει τον εαυτό της. Η αθλήτρια του Μάρκου Παππά τερμάτισε σήμερα τα 1.500 μ. 4.27.56 και ξεπέρασε το ρεκόρ της, το οποίο ήταν 4.28.16 από φέτος. Η Σπύρου έχει ήδη κατακτήσει τα χρυσά μετάλλια σε δύο πρωταθλήματα και φαίνεται πως θα κάνει το ίδιο, σε λίγες ημέρες και στο πανελλήνιο πρωτάθλημα της κατηγορίας της στα Τρίκαλα.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών ο Θάνος Καλάκος (ΓΣ Γλυφάδας) έφτασε στην τρίτη διαδοχική του νίκη στο αγώνισμα τερματίζοντας σε 4.01.04 και αύριο θα διεκδικήσει τη νίκη και στα 800 μέτρα. Δεύτερος με 4.01.75 ήταν ο Ηλίας Αυφαντόπουλος (ΓΣ Γλυφάδας) και τρίτος ο Στέλιος Παπαιωάννου (ΓΣ Κηφισιάς) με 4.01.83.

Η Δέσποινα Μαλταμπέ (Αμεινίας Μεσογείων) επιβεβαίωσε την καλή της κατάσταση και αναδείχθηκε νικήτρια στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ23. Η αθλήτρια του Δημήτρη Δαμασκηνού επικράτησε του αγώνα με 1,80 μ., ύψος που ξεπέρασε και η Αθηνά Ρέντζιου (ΓΣ Κηφισιάς), που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, ωστόσο δεν μπόρεσε στη συνέχεια να υπερβεί το 1,82 μ., να ξεπεράσει το ρεκόρ της και να πιάσει το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23. Τρίτη στο σημερινό αγώνα ήταν η Νεάνιδα Παναγιώτα Δόση (ΑΟ Κέρκυρα 2015) με 1,77 μέτρα.

Ο Ηλιας Τοτολίδης (ΑΓΕ Κάμειρος) μετά το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20 αναδείχθηκε νικητής και στο Πρωτάθλημα Νέων με 14.94 στα 110 μ. εμπ.. Στα 100 μ. εμπ. η Αννα Κατσαρώνα (ΑΟ Ηφαιστία) τερμάτισε σε 14.53 και αναδείχθηκε νικήτρια με 14.53, έναντι του 14.53 της Πασχαλίνας Παπαδοπούλου (ΓΣ Λαγκαδά).

Εξαιρετική κούρσα έκανε σήμερα ο Νέστορας Κολλιός (ΑΓΣΙ), ένας από τους πιο εξελίξιμους αυλητές στα στιπλ. Ο έφηβος δρομέας τερμάτισε σε 9.11.78 και βελτίωσε το 9.30.93 που πέτυχε την περασμένη εβδομάδα στην Κατερίνη. Ο αθλητής προσπάθησε να κυνηγήσει το 9.10.00, που ήταν το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20.

Ο Οδυσσέας Μουζενίδης (ΑΣ Κένταρος) επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και με βολή στα 18,39 μ. αναδείχθηκε νικητής στη σφαιροβολία. Ο αθλητής πλέον μπαίνει στο τελευταίο κομμάτι προετοιμασίας πριν το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Γκέβλε, εκεί όπου για μια ακόμη φορά αναμένεται να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο. Δεύτερος με 17,39 μ. ήταν ο Ιάσωνας Μαχαίρας (ΓΣ Ηλιούπολης), ενώ η τριάδα έκλεισε με τον Κώστα Χατζημιχαήλ (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) με 16,81 μ. Στον ακοντισμό η Ελένη Γκέλη (Ιεράπετρα) συνέχισε τις σταθερές εμφανίσεις και με 51,74 μ. αναδείχθηκε νικήτρια, ενώ στη δισκοβολία το χρυσό μετάλλιο πήγε στην κορασίδα Σοφία Κεσσίδη (ΑΣ Κένταυρος) με 47,65 μέτρα. Στα 3.000 μ. στιπλ η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (Πανιώνιος) τρέχοντας δίχως πίεση πέρασε πρώτη τη γραμμαή τερματισμού με 10.53.58.

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε στο επί κοντώ ο Σωτήρης Χύτας (Αμεινίας Μεσογείων) που ξεπέρασε τα 5,20 μ. και πέτυχε ατομικό ρεκόρ, ενώ παράλληλα έδειξε σε πολύ καλή κατάσταση ενόψει του Ολυμπιακού φεστιβάλ Νεότητας.