Μεσογειακοί Αγώνες: Φοβερός Ρίζος χάλκινο μετάλλιο με νέο ατομικό ρεκόρ

Φοβερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιάννης Ρίζος στην τρίτη ημέρα των Μεσογειακών Αγώνων στο Οράν της Αλγερίας.

Ο αθλητής του Νίκου Βαρσάμη ξεπέρασε τα 5,60 μ. στο επί κοντώ πέτυχε σπουδαίο ατομικό ρεκόρ και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη διοργάνωση.

Ο Ρίζος έκανε πολύ καλό αγώνα κι έτσι μετά το 5,45 μ. πέρασε με την τρίτη τα 5,60 μ. για να βελτιώσει το 5,50 μ. που είχε από την φετινή χρονιά. Ο αθλητής στη συνέχεια δοκίμασε, αλλά δεν μπόρεσε να υπερβεί το 5,65 μ., ωστόσο ήταν πολύ σημαντικό για εκείνον που σε έναν σπουδαίο αγώνα “είδε” αυτά τα ύψη. Ο 23χρονος, ο οποίος από σήμερα είναι ο έκτος Έλληνας όλων των εποχών στο αγώνισμα στη χώρα μας, πλέον μπορεί να σκέφτεται και τη συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου.

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Αναστασία Μαρινάκου στα 5.000 μ., όπου ήταν πέμπτη με 16.07.12, μία εβδομάδα από την πτώση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, που την κράτησε πίσω στις προπονήσεις.

Ο Παναγιώτης Τριβυζάς εκπροσώπησε τη χώρα μας στα 200 μ., όπου έκανε καλή εμφάνιση, αφού διένυσε την απόσταση σε 21.08 (0,9) και αύριο θα τρέξει στον τελικό του αγωνίσματος. Ο έμπειρος αθλητής είναι σε καλή κατάσταση και θα κυνηγήσει χρόνο κάτω από τα 21.00. Στην ίδια απόσταση συμμετείχε και ο Γιάννης Καριοφύλλης, που σημείωσε 21.46 (0,9) και ήταν 11ος στο σύνολο.

Μακριά από τον καλό του εαυτό έμεινε ο Δημήτρης Τσίτσος, που είχε καλύτερη βολή στα 69,71 μ., επίδοση που του έδωσε την όγδοη θέση στον ακοντισμό.