Μετάλλιο και πανελλήνιο ρεκόρ για την Αντωνιάδη, στο βάθρο Γρηγοριάδης και Φλώρου

Η μέρα ξεκίνησε με το ασημένιο μετάλλιο του Γιώργου Παπαναστασίου στη σφυροβολία και συνεχίστηκε με το ασημένιο της Μαρίας Αντωνιάδη στα 100μ. εμπ., το χάλκινο του Αλέξανδρου Γρηγοριάδη στον ακοντισμό και της Αμαλίας Φλώρου – Δημητριάδου στον ακοντισμό. Η Αντωνιάδη τερμάτισε σε 13.61 (0,6) και βελτίωσε και το πανελλήνιο ρεκόρ Γυναικών Κ18, που ανήκε στην ίδια με 13.67 από την περσινή χρονιά. Η νεαρή έκανε πολύ καλή κούρσα και έδειξε πως και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, στον μεγάλο της στόχο στη σεζόν θα είναι σε θέση να διεκδικήσει τη διάκριση. Πολύ καλή ήταν η παρουσία και τον Γρηγοριάδη, που εστειλε το ακόντιο στα 71,62 μέτρα και κατέκτησε την τρίτη θέση.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε το επί κοντώ η Αμαλία Φλώρου – Δημητριάδου. Η αθλήτρια, που έχει ήδη το όριο για το Παγκόσμιο Κ20, είχε καλύτερο άλμα στα 3,80 μ. και μοιράστηκε την τρίτη θέση με την Ελ Χαουζί (Γαλλία). Το χρυσό μετάλλιο πήγε στην Τίλμαν (Φινλανδία) με 3,85 μέτρα.

Η Αναστασία Καρελά προκρίθηκε στον τελικό των 200 μ., αφού τερμάτισε τρίτη στην πρώτη προκριματική σειρά με 25.41 (0,5). Ο Γεράσιμος Καμπίτσης δε συμμετείχε στον προκριματικό των 200 μ., καθώς είχε ένα σφίξιμο στο πόδι.
Στον αυριανό τελικό του ύψους προκρίθηκε ο Ανδρέας Μίτα, ο οποίος έχει την δυνατότητα να δικεδικήσει ακόμη κι ένα μετάλλιο. Ο αθλητής ξεπέρασε σήμερα τα 2,09 μετρα, που ήταν η καλύτερη επίδοση του προκριματικού.

Στον τελικό των 2.000 μ. στιπλ Αγοριών ο Χρήστος Βαρέλης ήταν έβδομος με 6.13.31, ενώ την ίδια θέση κατέλαβε και η Λεμονιά-Μαρίνα Κιούλου στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών με 7.00.08.

Πολύ κοντά στο βάθρο των νικητών βρέθηκε ο Αλέξανδρος Σκούρτης, ο οποίος τερμάτισε στην τέταρτη θέση στον τελικό των 800 μ. με 1.51.80. Ο νεαρός μέχρι το τέλος κυνήγησε το βάθρο σε μια κούρσα όπου τρίτος τερμάτισε σε 1.51.80. Νικητής ήταν ο Ελίας Σάντος με 1.50.38.

Καλή παρουσία πραγματοτοποίησε ο Γρηγόρης Αποστόλου, που ήταν έκτος στον τελικό του τριπλούν με 14,60 μ.(-0,3) από την πρώτη του προσπάθεια. Ο αθλητής είχε ακόμη άλματα στα 13,95 μ., 14,07 μ. και 14,42 μέτρα. Η Ευαγγελία Γκανάρα προκρίθηκε στον τελικό του τριπλούν με καλύτερο άλμα στα 11,81 μ. (1,3) το μοναδικό έγκυρό της στον σημερινό αγώνα. Στον τελικό των 800 μ. έτρεξε η Αναστασία Μωραΐτη, η οποία τερμάτισε στην όγδοη θέση με 2.21.65

Την πέμπτη θέση κατέλαβε η ομάδα Κοριτσιών της σκυταλοδρομίας 100Χ200Χ300Χ400 με τις ΚαρβουνάΊβιτς, Κωνσταντινίδου κα Σχίζα να τερματίζουν τρίτες στη σειρά τους και πέμπτες στο σύνολο με 2.15.41.