Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο Εμμανουήλ Καραλής στην 4η θέση του κόσμου

Την μεγαλύτερη – μέχρι σήμερα – διάκριση της καριέρας του πέτυχε ο Εμμανουήλ Καραλής στου 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

O 22χρονος αθλητής κατέλαβε την 4η θέση στο επί κοντώ με άλμα στα 5,80 μ., επίδοση που ισοφαρίζει το ατομικό του ρεκόρ και αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ για την κατηγορία Κ23, αφού βελτιώνει το 5,75 μ. του προκριματικού.

Ο Καραλής έκανε πολύ καλό αγώνα, καθώς πέρασε με την πρώτη τα 5,55 μ., 5,70 μ. και 5,80 μ., ενώ είχε πολύ καλές προσπάθειες στα 5,87 μ., ύψος στο οποίο πήγε στη συνέχεια ο πήχης. Ο αθλητής του Παναγιώτη Συμεωνίδης προερχόταν από μία δύσκολη χειμερινή περίοδο, όπου τραυματίστηκε κι έμεινε για καιρό εκτός δράσης. Η συνέχεια για εκείνον ήταν καλή, αφού κατάφερε να βρει σταδιακά το ρυθμό του ξεκινώντας με 5,70 μ. στην Καλλιθέα και κατακτώντας έπειτα το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα K23 με 5,65 μέτρα.

Ο Καραλής ξεπέρασε τα 5,80 μ. για πρώτη φορά από τον Μάρτιο του 2018, όταν κατέλαβε την πέμπτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μπέρμιγχαμ. Ο αθλητής μετείχε για πρώτη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες, ενώ έχει μία παρουσία σε Παγκόσμιο ανοιχτού, ενώ ήταν τέταρτος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού του 2019. Ο νεαρός έχει μπροστά του όλο το μέλλον να διεκδικήσει μετάλλια σε μεγάλες διοργανώσεις και να δει τον πήχη ακόμη υψηλότερα.

Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ Μόντο Ντουπλάντις (Σουηδία) με 6,02 μέτρα. Ο Σουηδός στη συνέχεια επέλεξε να δει τον πήχη στα 6,19 μ., προκειμένου να βελτιώσει κατά ένα εκατοστό το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ. Ο Κρίστοφερ Νίλσεν (ΗΠΑ) στην πρώτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες κατάφερε να κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο με 5,97 μ. και νέο ατομικό ρεκόρ. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον ολυμπιονίκη του 2016 Τιάγκο Μπράζ.