Τορούν 2021: Δυνατές μάχες και σπουδαία αποτελέσματα

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια στα 400 μ. εμπ. της κατηγορίας Κ20 Μπολ αναδείχθηκε νικήτρια στα 400 μ., κάνοντας μια υποδειγματική κούρσα και πετυχαίνοντας 50.63, κορυφαία επίδοση στην Ευρώπη και ατομικό της ρεκόρ.

Η Τζουστίν Σβέιτι (Πολωνία) κατάφερε μέσα στην πατρίδα της να κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο με 51.41, κάνοντας αντεπίθεση στα τελευταία 50 μέτρα. Η πρώην σπρίντερ Τζόντι Γουίλιαμς (Μ. Βρετανία) κατέκτησε το πρώτο της μετάλλιο στην παρατεταμένη ταχύτητα, αφού ήταν τρίτη με 51.73 και ατομικό ρεκόρ. Στα 400 μ. των Ανδρών, ο Όσκαρ Ουσίγιος, δύο χρόνια από το ασημένιο μετάλλιο στη Γλασκόβη επιβεβαίωσε την καλή του κατάσταση και με 46.22 αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης, για πρώτη φορά στην καριέρα του. Οι Ολλανδοί Βαν Ντιέπεν (46.25) και Μπονεβάτσια (46.30) ακολούθησαν στις δύο επόμενες θέσεις.

Ένα επίπεδο πάνω από τους αντιπάλους του ήταν ο Λαμόντ Τζέικομπς (Ιταλία), νικητής στην κούρσα των 60 μέτρων. Ο 26χρονος τερμάτισε σε 6.47 αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης με την κορυφαία επίδοση φέτος στον κόσμο και σημείωσε την σημαντικότερη διάκριση στην καριέρα του. Ο νικητής της προηγούμενης διοργάνωσης Γιαν Βόλκο (Σλοβακία) έμεινε στην τρίτη θέση με 6.61, ενώ στην δεύτερη τερμάτισε ο Κέβιν Κρανζ (Γερμανία) με 6.60.

Η Μαρίνα Μπεκ Ρόμαντσουκ (Ουκρανία) κατάφερε στην έκτη της προσπάθεια να κάνει τη ανατροπή και με άλμα στα 6,92 μ. να “κλέψει” το χρυσό από την Μαλάικα Μιχάμπο (Γερμανία), που μέχρι εκείνη την ώρα ήταν πρώτη με 6,88 μέτρα. Η Γερμανίδα παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2019 πέτυχε το 6,88 μ. πατώντας περίπου 20 εκ. πίσω από τη βαλβίδα!

Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Κάντι Σανιά (Σουηδία) με 6,75 μέτρα. Η 18χρονη Λαρίσα Ιαπιχίνο, κόρη της περίφημης Φιόνας Μέι, παρότι μπήκε στον αγώνα έχοντας ρεκόρ 6,91 μ., δεν κατάφερε να προσεγγίσει ανάλογες επιδόσεις κι έμεινε 5η με 6,59 μέτρα. Η νεαρή έχει το χρόνο να επιστρέψει σε μεγάλες διοργανώσεις και να κυνηγήσει την διάκριση.