Γκέβλε 2019: Σπουδαίο ρεκόρ από τον Μάριο Αναγνώστου στα 10.000 μέτρα

Χρειάστηκε να περάσουν 13 χρόνια για να βρεθεί ένας Έλληνας αθλητής να κατέβει το φράγμα των 30.00.00 στα 10.000 μέτρα. Μια επίδοση που για αρκετές δεκαετίες αποτελούσε επίτευγμα πολλών σπουδαίων δρομέων της χώρας μας είχε γίνει …βραχνάς πολλών άλλων της τελευταίας δεκαετίας.

Σήμερα στη διάρκεια του πρώτου τελικού του 12ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ23 στο Γκέβλε, ο Μάριος Αναγνώστου διένυσε τα 10.000 μ. σε 29.36.64 και συνέτριψε το 30.10.09 που ήταν το ρεκόρ του από φέτος. Ο 20χρονος με την επίδοση αυτή κατέλαβε την 18η θέση στον αγώνα, το σημαντικότερο όμως, έδειξε πως έχει το περιθώριο να κατέβει ακόμη παρακάτω και να κυνηγήσει σε βάθος χρόνου γρηγορότερους χρόνους. Ο προηγούμενος αθλητής που είχε τρέξει τα 10.000 μ. κάτω από 30.00 ήταν ο Τάσος Φράγκος το 2007 με 29.48.78, ενώ το 2006 ο Μιχάλης Παρμάκης είχε πετύχει 29.53.38, ενώ είναι ο γρηγορότερος Έλληνας στην απόσταση από το 2004, τη χρονιά που ο Γιάννης Κανελλόπουλος σημείωσε 28.27.02 και ο Λάμπρος Ζάραγκας 29.07.03. Το 2003 ο Κανελλόπουλος χάρισε στη χώρα μας το μοναδικό της χρυσό μετάλλιο στα 10.000 μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 ετών.

“Έπρεπε να έχει βγει αυτή η επίδοση από το πανελλήνιο πρωτάθλημα στα Μέγαρα, δεν πειράζει όμως βγήκε εδώ. Είχα πει και στο αεροδρόμιο πως ήθελα ένα χρόνο κάτω από τα 30.00 και τελικά βγήκε μία ακόμη μεγαλύτερη επίδοση”, είπε ο νεαρός αθλητής και συμπλήρωσε: “Με τον προπονητή μου Σάββα Κουμπούρα είχαμε μιλήσει για το πλάνο που θα ακολουθούσα. Με βοήθησε πάρα πολύ η στήριξη που είχα από όλα τα μέλη της ομάδας μας που ήταν στο στάδιο, αλλά και το γεγονός ότι η θερμοκρασία ήταν ιδανική για το αγώνισμα μας”, είπε ο νεαρός ο οποίος σχολίασε σχετικά με το αν…έχει βάλει στο μάτι το ρεκόρ του προπονητή του (έχει 28.31.6 και είναι 5ος όλων των εποχών). “Σίγουρα τα επόμενα χρόνια θέλω να κυνηγήσω αυτή την σπουδαία επίδοση. Οπως και να έχει όμως ακόμη κι αν πετύχω αυτό τον χρόνο, το ρεκόρ θα συνεχίσει να ανήκει στον ίδιο, αφού εκείνος είναι που με καθοδηγεί με τις γνώσεις και το μυαλό του”. Ο Αναγνώστου θα κάνει τον επόμενο αγώνα του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Πάτρας στα 5.000 μέτρα. Ο νεαρός τρέχει πρώτη χρονιά στην κατηγορία Κ23 και αυτό του δίνει το πλεονέκτημα να επιστρέψει σε δύο χρόνια εμπειρότερος και να διεκδικήσει μια καλύτερη εμφάνιση.

Ο Γιώργος Τάσσης δεν βρέθηκε στην ημέρα που θα ήθελε κι έτσι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα του.
Νικητής στον σημερινό αγώνα ήταν ο Τζίμι Γκρεσιέρ (Γαλλία) με 28.44.17 και ακολούθησαν οι Γκετάχον (Ισραήλ) και Γκάιερες (Μ. Βρετανία) με 28.46.97 και 28.50.21, αντίστοιχα. Από τους 24 που ξεκίνησαν τον αγώνα, δύο εγκατέλειψαν ενώ οι 18 σημείωσαν επιδόσεις κάτω από τα 30.00.

Η πρώτη ημέρα ολοκληρώθηκε με επιτυχία για τα ελληνικά χρώματα αφού είχαμε τρεις προκρίσεις σε τελικούς με τους Τεντόγλου στο μήκος, Καραλή στο επί κοντώ και Μουζενίδη στη σφαιροβολία