Στην αθλητούπολη της Θεσσαλίας, τα Τρίκαλα, επιστρέφει το ερχόμενο Σαββατοκύριακο 14 και 15 Ιουνίου το πανελλήνιο πρωτάθλημα της κατηγορίας Νέων ανδρών και γυναικών, ηλικίας 20 έως 22 ετών (γεννηθέντες 1992-1994) το οποίο είχε φιλοξενηθεί πάλι το 2010

Το πρωτάθλημα της κατηγορίας αυτής διεξάγεται για 28η φορά με πρώτη διοργάνωση το 1977 για τους νέους ενώ για τις νέες είναι η 24η διοργάνωση με πρώτη το 1989. Οι αγώνες αυτής της κατηγορίας διεξήχθησαν χωρίς διακοπή για τους νέους από το 1977 έως το 2010, για τις νέες από το 1989 έως το 2010 επίσης οπότε και απορροφήθηκαν από το πρωτάθλημα της μεγαλύτερης κατηγορίας αυτής των ανδρών και γυναικών. 

Τα επόμενα χρόνια, 2011-2012 διεξήχθησαν ως ξεχωριστό πρωτάθλημα της κατηγορίας νέων μόνο τα αγωνίσματα των σκυταλοδρομιών και για το λόγο αυτό δεν αριθμούνται.

Στο πρωτάθλημα των νέων και σύμφωνα με την προκήρυξη των αγώνων μπορούν επίσης να συμμετάσχουν και αθλητές άλλων κατηγοριών όπως εφήβων και νεανίδων (1995-1996) και παίδων κορασίδων γεννηθέντες μόνο το 1997 και σε συγκεκριμένα αγωνίσματα.

 

Αλλαγές στο πρόγραμμα

 

Αλλαγές πραγματοποιήθηκαν στο ωρολόγιο πρόγραμμα και οι οποίες είναι:  

Το Σάββατο, ο προκριματικός της σφαιροβολίας νέων θα γίνει στις 10:45 (αντί 11:00) και ο προκριματικός του ακοντισμού επίσης νέων θα γίνει στις 11:15 (αντί 11:00).

Την Κυριακή το πρωί οι προκριματικοί της σφαιροβολίας και του ακοντισμού νέων γυναικών θα γίνουν 10:45 αντί 11:00 και 11:15 αντί 11:00.

 

Ο τελικός της σφαιροβολίας νέων γυναικών την Κυριακή το απόγευμα θα γίνει στις 18:50 αντί τις 18:25 που είχε αρχικά ανακοινωθεί.

Το ωρολόγιο πρόγραμμα 

Α΄ ΗΜΕΡΑ : ΣΑΒΒΑΤΟ 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014 / ΠΡΩΪΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

 

ΩΡΑ

ΕΝΑΡΞΗΣ ΑΓΩΝΙΣΜΑ Α/Γ Προκριματικός/

Τελικός ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

8:00 ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ Γ Προκριματικός Κεντρικό / Όριο: 47,00μ.

8:30 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ Γ Προκριματικός Όριο: 3,50μ.

9:00 ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ Α Προκριματικός Όριο: 14,40μ.

9:30 ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ Γ Προκριματικός Κεντρικό / Όριο: 40,00μ.

9:00 100μ. με Εμπόδια Γ Προκριματικός

9:20 110μ. με Εμπόδια Α Προκριματικός

9:50 100μ. Γ Προκριματικός

10:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ Α Προκριματικός Όριο: 2,00μ.

10:15 100μ. Α Προκριματικός

10:30 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ Γ Προκριματικός Όριο: 5,60μ.

10:50 400μ. Γ Προκριματικός

10:45 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ Α Προκριματικός Κεντρικό / Όριο: 14,20μ.

11:15 ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ Α Προκριματικός Κεντρικό / Όριο: 59,00μ.

11:15 400μ. Α Προκριματικός

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΩΡΑ

ΕΝΑΡΞΗΣ ΑΓΩΝΙΣΜΑ Α/Γ Προκριματικός/

Τελικός ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

16:00 ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ Γ ΤΕΛΙΚΟΣ Κεντρικό

17:00 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ Γ ΤΕΛΙΚΟΣ

17:50 ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ Α ΤΕΛΙΚΟΣ

17:55 ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ Γ ΤΕΛΙΚΟΣ Κεντρικό

18:00 110μ. με Εμπόδια Α ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1

18:07 110μ. με Εμπόδια Α ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2

18:20 100μ. με Εμπόδια Γ ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1

18:27 100μ. με Εμπόδια Γ ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2

18:35 100μ. Γ ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1

18:40 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ Α ΤΕΛΙΚΟΣ

18:41 100μ. Γ ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2

18:50 100μ. Α ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1

18:56 100μ. Α ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2

19:05 400μ. Γ ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1

19:12 400μ. Γ ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2

19:25 400μ. Α ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1

19:32 400μ. Α ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2

19:35 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ Γ ΤΕΛΙΚΟΣ

19:40 1500μ. Α ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1

19:45 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ Α ΤΕΛΙΚΟΣ Κεντρικό

19:50 1500μ. Α ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2

20:00 1500μ. Γ ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1

20:10 1500μ. Γ ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2

20:15 ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ Α ΤΕΛΙΚΟΣ Κεντρικό

20:20 3.000μ. με Φ.Ε. Γ ΤΕΛΙΚΟΣ

20:40 3.000μ. με Φ.Ε. Α ΤΕΛΙΚΟΣ

21:05 4 X 100μ. Α ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

21:30 4 X 100μ. Γ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

 

Β΄ΗΜΕΡΑ: ΚΥΡΙΑΚΗ 15 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014 / ΠΡΩΪΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

 

ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ ΑΓΩΝΙΣΜΑ Α/Γ Προκριματικός/

Τελικός ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

8:00 ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ Α Προκριματικός Κεντρικό / Όριο: 50,00μ.

8:30 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ Α Προκριματικός Όριο: 4,50μ.

9:00 ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ Γ Προκριματικός Όριο: 12,00μ.

9:00 400μ. με Εμπόδια Γ Προκριματικός

9:25 400μ. με Εμπόδια Α Προκριματικός

9:30 ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ Α Προκριματικός Βοηθητικό / Όριο: 44,00μ.

9:55 800μ. Γ Προκριματικός

10:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ Γ Προκριματικός Όριο: 1,68μ.

10:15 800μ. Α Προκριματικός

10:30 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ Α Προκριματικός Όριο: 7,00μ.

10:40 200μ. Α Προκριματικός

10:45 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ Γ Προκριματικός Κεντρικό / Όριο: 12,50μ.

11:15 ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ Γ Προκριματικός Κεντρικό / Όριο: 42,00μ.

11:10 200μ. Γ Προκριματικός

 

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ ΑΓΩΝΙΣΜΑ Α/Γ Προκριματικός/

Τελικός ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

16:00 ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ Α ΤΕΛΙΚΟΣ Κεντρικό

16:45 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ Α ΤΕΛΙΚΟΣ

17:30 ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ Γ ΤΕΛΙΚΟΣ

17:40 ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ Α ΤΕΛΙΚΟΣ Κεντρικό

18:00 400μ. με Εμπόδια Γ ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1

18:07 400μ. με Εμπόδια Γ ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2

18:20 400μ. με Εμπόδια Α ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1

18:50 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ Γ ΤΕΛΙΚΟΣ Κεντρικό

18:27 400μ. με Εμπόδια Α ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2

18:30 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ Γ ΤΕΛΙΚΟΣ

18:35 200μ. Γ ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1

18:41 200μ. Γ ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2

18:50 200μ. Α ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1

18:56 200μ. Α ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2

19:05 800μ. Γ ΤΕΛΙΚΟΣ

19:10 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ Α ΤΕΛΙΚΟΣ

19:15 800μ. Α ΤΕΛΙΚΟΣ

19:30 ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ Γ ΤΕΛΙΚΟΣ Κεντρικό

19:25 5.000μ. Α ΤΕΛΙΚΟΣ

19:45 5.000μ. Γ ΤΕΛΙΚΟΣ

20:15 4 X 400μ. Γ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

20:35 4 X 400μ. Α ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

  

ΓΑΣ Ιλισός και Πανελλήνιος προηγούνται στη βαθμολογία

 

Στην κατηγορία των Νέων και σχετικά με την βαθμολογία των συλλόγων έχουν διεξαχθεί τα αγωνίσματα 20.000μ και 10.000μ βάδην και με βάση τα αποτελέσματα η βαθμολογία του πρωταθλήματος έχει διαμορφωθεί έως τώρα όπως ο παρακάτω πίνακας.

Στη βαθμολογία των νέων προηγείται ο ΓΑΣ Ιλισός με 47 βαθμούς και στις νέες ο Πανελλήνιος με 30 βαθμούς. 

 

                   ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΝΕΟΙ

             ──────────────────────────

  1.     ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ               47.0      

  2.     ΠΑΟ ΘΕΡΣΙΠΟΣ Ο ΕΡΩΕΟΣ            11.0      

  3.     ΟΦΚΑ ΟΔΥΣΣΕΑΣ                     9.0      

  4.     ΓΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ ΘΗΒΩΝ                 8.0      

  5.     ΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ                7.0      

         ΓΣ ΒΙΤΣΕΝΤΖΟΣ ΚΟΡΝΑΡΟΣ            7.0      

  7.     ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ                6.0      

  8.     ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ                    4.0      

         ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΥΡΩΝΑ                    4.0      

 10.     ΓΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ                       2.0      

 11.     ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ                     1.0      

         ΓΣ ΕΛΕΥΘ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ                1.0      

                                                    

                   ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΝΕΕΣ

             ──────────────────────────

  1.     ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ                   30.0      

  2.     ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ               22.0      

  3.     ΣΟΑ ΦΩΚΙΑΝΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ           17.0      

  4.     ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ                      13.0      

  5.     ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ                        11.0      

  6.     ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ                      10.0      

         ΓΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ                     10.0      

  8.     ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΥΡΩΝΑ                    6.0      

 

 

OSense O-Sense