Εσπασαν τα…κοντέρ και τα πανελλήνια ρεκόρ (vid)

Το 2018 ήταν δίχως αμφιβολία μία από τις πιο αποδοτικές χρονιές για τον ελληνικό στίβο, αφού στη διάρκεια του οι αθλητές και αθλήτριες όλων των κατηγοριών κατάφεραν να πραγματοποιήσουν εξαιρετικές εμφανίσεις.

Η εντυπωσιακή συγκομιδή μεταλλίων, αλλά και η γενικότερα καλή παρουσία των μελών μας στους αγώνες στόχους της σεζόν έδειξαν την καλή δουλειά που γίνεται από τις προπονητικές βαθμίδες σε όλα τα επίπεδα. Στη διάρκεια του έτους δεν ήταν μόνο τα μετάλλια αυτά που έκλεψαν τις εντυπώσεις.

Πολλοί πρωταθλητές μας κατάφεραν να ξεπεράσουν τον εαυτό τους και να πετύχουν σπουδαία πανελλήνια ρεκόρ. Μάλιστα το χειμώνα του 2018 ο Εμμανουήλ Καραλής κατάφερε να σημειώσει και παγκόσμιο ρεκόρ στους Εφήβους, με το άλμα του στα 5,78 μ. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, ενώ λίγες εβδομάδες αργότερα ξεπέρασε τα 5,80 μ. βελτίωσε το πανελλήνιο ρεκόρ Κ20 και κατέλαβε την πέμπτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Α/Γ στο Μπέρμιγχαμ.

Ο Κώστας Φιλιππίδης και η Μαρία Μπελιμπασάκη ήταν οι μόνοι στην κατηγορία Ανδρών/Γυναικών, που πέτυχαν πανελλήνιο ρεκόρ. Ο Φιλιππίδης με 5,85 μ. στο μίτινγκ της Μαδρίτης ισοφάρισε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ στον κλειστό, ενώ η Μπελιμπασάκη με την εντυπωσιακή παρουσία της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου πέτυχε 50.45 στα 400 μ. και βελτίωσε το 50.56 της Φανής Χαλκιά, από το 2004.

Ο Οδυσσέας Μουζενίδης ήταν ο πιο παραγωγικός σε σχέση με την επίτευξη ρεκόρ, αφού σημείωσε 11 πανελλήνια ρεκόρ σε ανοιχτό και κλειστό στίβο τόσο με την ανδρική όσο και με την εφηβική σφαίρα. Αποκορύφωμα το 21,07 μ. που του χάρισε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20.

Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης με το 81,32 μ. στο φεστιβάλ Τρίπολης έγινε ο κορυφαίος στην κατηγορία του στον κόσμο στη σφυροβολία, ενώ η Ελίνα Τζένγκο με το 63,34 μ. στον ακοντισμό στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων, η κορυφαία όλων των εποχών στην Ευρώπη και η δεύτερη του 2018 στον κόσμο στις κορασίδες.