Ιανουάριος
10 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 50χλμ βάδην, Σχινιάς
31 Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Εδάφους
 
Φεβρουάριος
6 Πανελλήνιο Σχολικό Ανωμάλου
13-14 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού Α/Γ
27 Βαλκανικό Πρωτάθλημα κλειστού
28 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου δρόμου, Μαρκόπουλο
 
Μάρτιος
5 Ελληνικό Κύπελλο Χειμερινών Ρίψεων, Αθήνα
12 Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανωμάλου δρόμου, Τσούπριγια (Σερβία)
12-13 Ευρωπαϊκό Χειμερινό Κύπελλο Ρίψεων, Αράντ (Ρουμανία)
17-20 Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού, Πόρτλαντ (ΗΠΑ)
19 Μπλόκο Καλογρέζα 2016, Νέα Ιωνία *
20 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου Α/Γ
26 Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, Κάρντιφ (Μ. Βρετανία)
26 Ορφική Συνάντηση Στίβου, Αλεξανδρούπολη *
27Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βάδην 20χλμ Α/Γ, Νέων, Ημερίδα 10χλ Ε/Ν/Π, 5χλμ Κ. Μέγαρα
 
Απρίλιος
2 Διασυλλογικοί Αγώνες ΠΠ/ΠΚ Β
3 Φωτιάδεια 2016, Πάτρα *
9-10 Διασυλλογικοί Αγώνες  Π/Κ
16 Διασυλλογικοί Αγώνες ΠΠ/ΠΚ Α
16 Βαλκανικοί Βάδην Α/Γ (Α΄Ημέρα), Ε/Ν, Π/Κ, Φλώρινα
19 Β΄ φάση Σχολικού Πρωταθλήματος (7 όμιλοι)
23 Διασυλλογικοί Αγώνες Α/Γ, Συνθέτων ΠΠ/ΠΚ Α
26-27 Διασυλλογικοί Αγώνες Συνθέτων Α/Γ, Π/Κ
 
Μάιος
7 Διασυλλογικοί Αγώνες Α/Γ (Β΄ημέρα), Σύνθετα ΠΠΑ
7-8 Παγκόσμιο Κύπελλο βάδην 
10 Athens Street Pole Vault, Αθήνα
10-11 Πανελλήνιοι Σχολικοί Αγώνες Λυκείων
14 Διασυλλογικοί Αγώνες ΠΠ/ΠΚ Β  
14 Αγώνες Ρίψεων "Κώστας Σπανίδης", Θεσσαλονίκη
14 Βεργώτεια 2016, Κεφαλονιά *
14 Αγώνες Αλμάτων, Καλλιθέα *
14 6οι Ιόνιοι Αγώνες, Λευκάδα*
15 Μάχη Κρήτης *
21 "Χανιά 2016", Χανιά
21 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 μ. Α/Γ, Νέων Α/Γ-Ε
21 Ορσίππεια, Μέγαρα *
21Κωνσταντίνεια, Δεσκάτη*
21 Φεστιβάλ Ρίψεων "Κώστας Γιαταγάνας, Αθήνα*
22 Αμεινία ο Παλληνεύς, Παλλήνη *
25 Αχίλλεια, Γρεβενά *
28 Παπαφλέσσεια, Καλαμάτα
28 Ηράκλεια, Ηράκλειο *
28 33α Θώδεια, Λουτράκι *
28 7α Ζαχαριάδεια, Θεσσαλονίκη *
29 Φεστιβάλ Ρίψεων, Τρίπολη
29 Πανελλήνιο Ορεινού Δρόμου και Βουνού
29 Δίια, Κατερίνη *
 
Ιούνιος
1 Γκραν Πρι Αλεξάνδρεια
4 Βενιζέλεια, Χανιά
4 Βραϊμάκεια, Χαλκίδα *
4 Ελευθέρια 2016, Κιλκίς *
4 -5 Μεσογειακοί Αγώνες Νέων, Τύνιδα (Τυνησία)
4-5 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων Α/Γ, Νέων
5 Ευρωπαϊκό Κύπελλο 10χλμ., Μερσίνη (Τουρκία)
5 Παπαναστάσεια, Αθήνα *
5 Κραχτίδεια, Δράμα *
5 Γιτάνεια, Ηγουμενίτσα *
5 "Νίκος Κοτσίδης", Θεσσαλονίκη *
8 Γκαλά Γυναικών, Φιλοθέη
8 Βαλκανικό Βουνού και Ορ. δρόμου, Νόβα Ζαγόρα (Βουλγαρία)
11 Γκραν Πρι Αργος Ορεστικό
11 "Ευάγγελος Δεπάστας", Σχηματάρι *
11 Καποδίστρεια, Κέρκυρα *
11 Αιγιάλεια, Αίγιο *
11 "Αγώνες εις μνήμη Αλέκας Σιούλη", Θεσσαλονίκη
12 Σιθώνεια, Νικήτη
12 "Τάσος Ξένος", Χολαργός
12 "Κνώσεια", Ηράκλειο
18-19 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών, Πάτρα
22 Λασσάνεια, Κοζάνη
25-26 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Π/Κ και συνθέτων, Τρίκαλα 
25-26 Βαλκανικό Πρωτάθλημα Α/Γ, Πιτέστι (Ρουμανία)
 
Ιούλιος
2 Βαλκανικό Πρωτάθλημα Π/Κ, Κρούσεβατς (Σερβία)
2 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ορεινού Δρόμου, Αρκο, Ιταλία
2-3 Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ε/Ν, Μπολού (Τουρκία)
2-3 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΠΠ/ΠΚ Α βόρειος και Νότιος όμιλος, Καβάλα -Ναύπλιο
6-10 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Α/Γ, Άμστερνταμ (Ολλανδία)
9-10 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ε/Ν και συνθέτων, Σέρρες
13 Γκραν Πρι "Τοφάλεια", Πάτρα
13 "Χρήστος Βουδούρης", Θήβα
14-17 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Π/Κ, Τιφλίδα (Γεωργία)
11-18 16η Γυμνασιάδα, Τραπεζούντα (Τουρκία)
16 Αγώνες Ρίψεων "Π. Χονδροματίδης", Πτολεμαίδα*
19-24 Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ε/Ν
27-28 Ελλάς/Κύπρος Π/Κ, Λευκωσία (Κύπρος)
30-31 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων, Λάρισα
 
Αύγουστος
12-21 Ολυμπιακοί Αγώνες Ρίο ντε Τζανέιρο, Βραζιλία
 
Σεπτέμβριος
17 Παπαναστάσεια 2016, Βελβεντό *
24-25 28οι Αιγαιοπελαγίτικοι Αγώνες, Καλλονή *
24 21α Κωνσταντινίδεια, Νάουσα
 
Οκτώβριος
1 Δήλεια, Μύκονος *
1 Λυγκήστεια, Φλώρινα *
2 Μπεκιάρεια, Σέρρες *
9 Βαλκανικό Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, Βουλγαρία
30 Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, Μαυροβούνιο
 
Νοέμβριος
13 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, Αθήνα
13 Μαραθώνιος Αθήνας, ο Αυθεντικός
 
Δεκέμβριος
11 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Εδάφους, Τσία (Ιταλία)
 
* Διοργανώσεις που έχουν την αρχική έγκριση του ΣΕΓΑΣ. Η τελική έγκριση θα δοθεί μετά την κατάθεση του φακέλου και εφόσον πληρούνται οι όροι του Κανονισμού Πρωταθλημάτων και Αγώνων του ΣΕΓΑΣ (Κεφ. Β' - Αρθρο 7)

 

Κατεβάστε το καλεντάρι σε μορφή pdf πατώντας εδώ

Διοργανώσεις ΣΕΓΑΣ

20/3  Ημιμαραθώνιος Αθήνας - Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
27/3  Run Greece - Λάρισα
17/4  Run Greece - Ηράκλειο
8/5    Run Greece - Γιάννενα
15/5  Run Greece - Καστοριά
25/9  Run Greece - Αλεξανδρούπολη
9/10  Run Greece - Πάτρα
13/11 Μαραθώνιος Αθήνας.  Ο Αυθεντικός - Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Αλλες διοργανώσεις

17/1     Αγώνας «Κ. Κοτζιά» (Ν. Σμύρνη/ Άλσος/ ανώμαλος δρόμος) (Πανιώνιος)
24/1     Αγώνας Ι. Καποδίστριας (Αίγινα/ ΟΑ Κούρος Αίγινας)
31/1     Κυριακίδεια (Φιλοθέη)  (ΑΟ Φιλοθέης)
7/2      17ος Δρόμος Βουνού –Υμηττός 2016 (μικτός ορεινού δρόμου)
6/3       3ος Μαραθώνιος και ΗΜ Ναυπλίου (Ναύπλιο)
13/3     9ος Ημιμαραθώνιος «Θ. Σταμόπουλος» (Τρίκαλα)

24/3    3ο MORAITIS RUN
26/3   Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ημ.  (Κάρντιφ/ Αγγλία)
27/3     31ος αγώνας “Μπλόκο Καλογρέζας» (Ανατ. Ν. Ιωνίας.ΟΠΑΝ Δήμου)
3/4       11ος Μαραθώνιος «Μ. Αλέξανδρος» Θεσ/κης
10/4     Μαραθώνιος Μεσσήνης (Μεσσήνη Καλαμάτας)
17/4     3ος Διεθνής Μαραθώνιος Ρόδου (ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ/Περιφ. Ν. Αιγαίου/ΜΚΟ Μαραθώνιος Ρόδου)
17/4     Τρέχοντας στην Καλλιθέα- KallitheaRun 2016 (Φιλαθλητικός /Δήμος Καλλιθέας)
8/5      1ος Μαραθώνιος Κρήτης & παράλληλοι αγώνες (Χανιά/Περιφέρεια/ ΕΑΣ Κρήτης)
15/5    Παναγούλεια –Αγώνας 10χλμ. (ΟΦΚΑ Οδυσσέας/Δήμος Αγ. Δημητρίου)
28/5    Βενιζέλειος Δρόμος/Γύρος πόλης ( Χανιά, ΕΑΣ Κρήτης)
29/5    Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινού δρόμου
11/6    Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ορεινού δρόμου (Νόβα Ζαγόρα /Βουλγαρία)
2/7      Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ορεινού δρόμου (Άρκο/ Ιταλία)
24/7    Δρόμος των Μουσών 16,3χλμ. (Άνω Μηλιά Πιερίας/ΕΑΣ Πιερίας-Ημαθίας)
18/9    Ημιμαραθώνιος Πέλλας (Γιαννιτσά) (Δήμος Πέλλας/ΕΑΣ Πέλλας-Κιλκίς)
25/9    Τρέχουμε στην Ηλιούπολη «Σ. Γκιόλιας» (ΓΣ Ηλιούπολης/Δήμος)
25/9    4ος Τροφώνιος Ημιμαραθώνιος (Λιβαδειά) ΑΚΟ Λιβαδειάς

30/9-1/10 Σπάρταθλον

2/10   2οι Αγώνες Ιστορικής Μνήμης Ν Σμύρνη 
8/10    5ος Νυχτερινός Ημ. Θεσσαλονίκης & παράλληλοι αγώνες
9/10    Βαλκανικό Πρωτάθλημα Μαραθωνίου (Σόφια /Βουλγαρία)
16/10  Neos Marmaras Run (Σιθωνία Χαλκιδικής)
27/10  Νεστόρειος Δρόμος (Ιεράπετρα/ ΕΑΣ Κρήτης)
30/10  Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ημιμαραθώνιος (Ποντγκόριτσα/ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ)
8/11     Αρκάδιος Δρόμος (Ρέθυμνο /ΕΑΣ Κρήτης)
27/11  2ος «Παλαμήδειος Άθλος» (Ναύπλιο) (5χλμ. ειδικών απαιτήσεων κ.λπ.  αγώνες) (Δήμος/ΕΑΣ )  
27/11  Γύρος Σητείας (Σητεία / ΕΑΣ Κρήτης)