Οι θέσεις των αθλητών και αθλητριών μας

Τελικοί
1η Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης- Επί κοντώ) 4,85 μ./4,60 μ. πρ.
7ος Κώστας Φιλιππίδης (Πανελλήνιος ΓΣ- επί κοντώ) 5,65 μ./5,70 μ. πρ.
8η Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ- τριπλούν) 14,26 μ. (0,4)/14,43 μ. (0,1) πρ.

Απευθείας τελικοί
15η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (ΣΟΑ Φωκιανός Καρδ.- 20χλμ βάδην) 1.32.32
17η Αλεξία Πάππας (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος - 10.000 μ) 31.36.16
20ος Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου -20χλμ βάδην) 1.21.55
27ος Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου- 50χλμ βάδην) 3.59.21
27η Σοφία Υφαντίδου (Παναξιακός ΑΟ- 7αθλο) 5.613 β.
47η Παναγιώτα Τσινοπούλου (ΓΣ Βέλος Παλαιού Φαλήρου - 20χλμ βάδην) 1.38.24
88η Ουρανία Ρεμπούλη (ΓΣ Νέων Λέρου - Mαραθώνιος) 2.46.32
103η Σοφία Ρήγα (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος- Μαραθώνιος) 2.49.07
116ος Χριστόφορος Μερουσης (ΦΟ Βροντάδων- Μαραθώνιος) 2.29.30
118η Παναγιώτα Βλαχάκη (ΓΑΣ Ιλισός Αθηνών -Μαραθώνιος) 2.59.12
132οςΜιχάλης Καλομοιρης (ΟΣΦΠ - Μαραθώνιος) 2.37.03

Ημιτελικοί
13ος Κώστας Δουβαλίδης (ΣΚΑ Δράμας- 110 μ εμπ.) 13.47 (0,3)ημ./13.41 (0,1)πρ.
23ος Λυκούργος Τσάκωνας (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος- 200 μ.) 20.63(-0,2)/20.31 (0,7)πρ.

Προκριματικοί
20ος Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος -Σφυροβολία) 71,28 μ.
26η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΑΕΚ- Δισκοβολία) 54,84 μ.
27ος Μιλτιάδης Τεντόγλου (ΓΕ Γρεβενών- Μήκος) 7,64 μ.
27ος Νίκος Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων- Σφαιροβολία) 19,37 μ.
32η Χάιδω Αλεξούλη (Πελασγός Λάρισας- Μήκος) 6,13 μ. (-0,3)
33η Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς- 100μ εμπ) 13.10 (0,9)
34ος Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομ.- Υψος) 2,22 μ.
37η Μαρία Μπελιμπασάκη (Σητειακός- 200 μ. ) 23.19 (0,6)

Men's 100m - 14.08.2016 Final, Wind: +0.2

1.    Usain BOLT  JAM   86    9.81  1273  SB

2.    Justin GATLIN     USA   82    9.89  1245 

3.    Andre DE GRASSE   CAN   94    9.91  1238  PB

4.    Yohan BLAKE JAM   89    9.93  1231  SB

5.    Akani SIMBINE     RSA   93    9.94  1227 

6.    Ben Youssef MEITE CIV   86    9.96  1220  PB

7.    Jimmy VICAUT      FRA   92    10.04 1193 

8.    Trayvon BROMELL   USA   95    10.06 1186 

 

Men's 200m - 18.08.2016 Final, Wind: -0.5

1.    Usain BOLT  JAM   86    19.78 1258  SB

2.    Andre DE GRASSE   CAN   94    20.02 1220 

3.    Christophe LEMAITRE     FRA   90    20.12 1204 

4.    Adam GEMILI GBR   93    20.12 1204 

5.    Churandy MARTINA  NED   84    20.13 1203 

6.    LaShawn MERRITT   USA   86    20.19 1193 

7.    Alonso EDWARD     PAN   89    20.23 1187 

8.    Ramil GULIYEV     TUR   90    20.43 1156 

 

Men's 200m - 18.08.2016 Final, Wind: -0.5

1.    Usain BOLT  JAM   86    19.78 1258  SB

2.    Andre DE GRASSE   CAN   94    20.02 1220 

3.    Christophe LEMAITRE     FRA   90    20.12 1204 

4.    Adam GEMILI GBR   93    20.12 1204 

5.    Churandy MARTINA  NED   84    20.13 1203 

6.    LaShawn MERRITT   USA   86    20.19 1193 

7.    Alonso EDWARD     PAN   89    20.23 1187 

8.    Ramil GULIYEV     TUR   90    20.43 1156 

 

Men's 400m - 14.08.2016 Final

1.    Wayde VAN NIEKERK RSA   92    43.03 1321  WR, AR

2.    Kirani JAMES      GRN   92    43.76 1267  SB

3.    LaShawn MERRITT   USA   86    43.85 1261  SB

4.    Machel CEDENIO    TTO   95    44.01 1250  PB

5.    Karabo SIBANDA    BOT   98    44.25 1232  PB

6.    Ali Khamis KHAMIS BRN   95    44.36 1225  PB

7.    Bralon TAPLIN     GRN   92    44.45 1218 

8.    Matthew HUDSON-SMITH    GBR   94    44.61 1207 

 

Men's 800m - 15.08.2016

1.    David RUDISHA     KEN   88    1:42.15     1262  WL

2.    Taoufik MAKHLOUFI ALG   88    1:42.61     1247  PB

3.    Clayton MURPHY    USA   95    1:42.93     1237  PB

4.    Pierre-Ambroise BOSSE   FRA   92    1:43.41     1222  SB

5.    Ferguson Cheruiyot ROTICH     KEN   89    1:43.55     1218 

6.    Marcin LEWANDOWSKI      POL   87    1:44.20     1198 

7.    Alfred KIPKETER   KEN   96    1:46.02     1143 

8.    Boris BERIAN      USA   92    1:46.15     1139 

 

Men's 1500m - 20.08.2016

1.    Matthew CENTROWITZ      USA   89    3:50.00     976  

2.    Taoufik MAKHLOUFI ALG   88    3:50.11     975  

3.    Nick WILLIS NZL   83    3:50.24     973  

4.    Ayanleh SOULEIMAN DJI   92    3:50.29     973  

5.    Abdelaati IGUIDER MAR   87    3:50.58     969  

6.    Asbel KIPROP      KEN   89    3:50.87     965  

7.    David BUSTOS      ESP   90    3:51.06     963  

8.    Ben BLANKENSHIP   USA   88    3:51.09     963  

9.    Ryan GREGSON      AUS   90    3:51.39     959  

10.   Nathan BRANNEN    CAN   82    3:51.45     958  

11.   Ronald MUSAGALA   UGA   92    3:51.68     955  

12.   Charlie GRICE     GBR   93    3:51.73     955  

13.   Ronald KWEMOI     KEN   95    3:56.76     893  

 

Men's 5000m - 20.08.2016

1.    Mo FARAH    GBR   83    13:03.30    1198 

2.    Paul CHELIMO      USA   90    13:03.90    1195  PB

3.    Hagos GEBRHIWET   ETH   94    13:04.35    1194 

4.    Mohammed AHMED    CAN   91    13:05.94    1188 

5.    Bernard LAGAT     USA   74    13:06.78    1185  SB

6.    Andrew BUTCHART   GBR   91    13:08.61    1178  PB

7.    Albert ROP  BRN   92    13:08.79    1178 

8.    Joshua CHEPTEGEI  UGA   96    13:09.17    1176 

9.    Birhanu Yemataw BALEW   BRN   96    13:09.26    1176  PB

10.   Abrar Osman ADEM  ERI   94    13:09.56    1175 

11.   Hassan MEAD USA   89    13:09.81    1174 

12.   Dejen GEBREMESKEL ETH   89    13:15.91    1152 

13.   Elroy GELANT      RSA   86    13:17.47    1146 

14.   Brett ROBINSON    AUS   91    13:32.30    1094 

15.   David TORRENCE    PER   85    13:43.12    1057 

 

Men's 10,000m - 13.08.2016

1.    Mo FARAH    GBR   83    27:05.17    1218 

2.    Paul Kipngetich TANUI   KEN   90    27:05.64    1217  SB

3.    Tamirat TOLA      ETH   91    27:06.26    1216 

4.    Yigrem DEMELASH   ETH   94    27:06.27    1216 

5.    Galen RUPP  USA   86    27:08.92    1212  SB

6.    Joshua CHEPTEGEI  UGA   96    27:10.06    1210  PB

7.    Bitan KAROKI      KEN   90    27:22.93    1190  SB

8.    Zersenay TADESE   ERI   82    27:23.86    1188 

9.    Nguse AMLOSOM     ERI   86    27:30.79    1177  SB

10.   Abraham CHEROBEN  BRN   92    27:31.86    1176  PB

11.   Geoffrey KAMWOROR KEN   92    27:31.94    1175  SB

12.   Zane ROBERTSON    NZL   89    27:33.67    1173  PB

 

Men's 110mH - 16.08.2016 Final, Wind: +0.2

1.    Omar MCLEOD JAM   94    13.05 1245 

2.    Orlando ORTEGA    ESP   91    13.17 1221 

3.    Dimitri BASCOU    FRA   87    13.24 1208 

4.    Pascal MARTINOT-LAGARDE FRA   91    13.29 1198 

5.    Devon ALLEN USA   94    13.31 1194 

6.    Jonathan CABRAL   CAN   92    13.41 1175 

7.    Milan TRAJKOVIC   CYP   92    13.41 1175 

-     Ronnie ASH  USA   88    DQ   

 

Men's 400mH - 18.08.2016

1.    Kerron CLEMENT    USA   85    47.73 1245  WL

2.    Boniface Mucheru TUMUTI KEN   92    47.78 1243  PB

3.    Yasmani COPELLO   TUR   87    47.92 1236  PB

4.    Thomas BARR IRL   92    47.97 1233  PB

5.    Annsert WHITE     JAM   87    48.07 1228  PB

6.    Rasmus MAGI EST   92    48.40 1211  PB

7.    Haron KOECH KEN   90    49.09 1176 

-     Javier CULSON     PUR   84    DQ   

 

Men's 3000mSC - 17.08.2016

1.    Conseslus KIPRUTO KEN   94    8:03.28     1243 

2.    Evan JAGER  USA   89    8:04.28     1238  SB

3.    Mahiedine MEKHISSI BENABBAD   FRA   85    8:11.52     1205  SB

4.    Soufiane EL BAKKALI     MAR   96    8:14.35     1192  PB

5.    Yoann KOWAL FRA   87    8:16.75     1181  SB

6.    Brimin Kiprop KIPRUTO   KEN   85    8:18.79     1172  SB

7.    Hillary BOR USA   89    8:22.74     1154  PB

8.    Donald CABRAL     USA   89    8:25.81     1141 

9.    Altobelli SANTOS DA SILVA     BRA   90    8:26.30     1138  PB

10.   Matthew HUGHES    CAN   89    8:36.83     1092 

11.   Yemane HAILESELASSIE    ERI   98    8:40.68     1076 

-     Amor BEN YAHIA    TUN   85    DQ        

-     Ezekiel KEMBOI    KEN   82    DQ        

-     Hamid EZZINE      MAR   83    DNF       

-     Jacob ARAPTANY    UGA   92    DNF  

 

Men's High Jump - 16.08.2016

1.    Derek DROUIN      CAN   90    2.38  1251  SB

2.    Mutaz Essa BARSHIM      QAT   91    2.36  1233 

3.    Bohdan BONDARENKO UKR   89    2.33  1206 

4.    Andriy PROTSENKO  UKR   88    2.33  1206  SB

4.    Robbie GRABARZ    GBR   87    2.33  1206  SB

6.    Erik KYNARD USA   91    2.33  1206 

7.    Majed Aldin GHAZAL      SYR   87    2.29  1170 

7.    Donald THOMAS     BAH   84    2.29  1170 

7.    Kyriakos IOANNOU  CYP   84    2.29  1170  SB

10.   Tihomir IVANOV    BUL   94    2.29  1170  PB

11.   Trevor BARRY      BAH   83    2.25  1135 

12.   Dimitrios CHONDROKOUKIS CYP   88    2.25  1135 

13.   Luis CASTRO RIVERA      PUR   91    2.25  1135 

14.   Jaroslav BABA     CZE   84    2.20  1090 

15.   Brandon STARC     AUS   93    2.20  1090 

 

Men's Pole Vault - 15.08.2016

1.    Thiago BRAZ BRA   93    6.03  1275  WL, AR

2.    Renaud LAVILLENIE FRA   86    5.98  1261  SB

3.    Sam KENDRICKS     USA   92    5.85  1225 

4.    Jan KUDLICKA      CZE   88    5.75  1198 

4.    Piotr LISEK POL   92    5.75  1198  SB

6.    Changrui XUE      CHN   91    5.65  1171 

7.    Konstantinos FILIPPIDIS GRE   86    5.50  1129 

7.    Michal BALNER     CZE   82    5.50  1129 

7.    Daichi SAWANO     JPN   80    5.50  1129 

10.   Shawn BARBER      CAN   94    5.50  1129 

11.   German CHIARAVIGLIO     ARG   87    5.50  1129 

-     Pauls PUJATS      LAT   91    NH   

 

Men's Long Jump - 13.08.2016

1.    Jeff HENDERSON    USA   89    8.38  +0.2  1221  SB

2.    Luvo MANYONGA     RSA   91    8.37  -0.3  1220  PB

3.    Greg RUTHERFORD   GBR   86    8.29  +0.3  1201 

4.    Jarrion LAWSON    USA   94    8.25  -0.5  1195 

5.    Jianan WANG CHN   96    8.17  -0.5  1178 

6.    Emiliano LASA     URU   90    8.10  -0.6  1163 

7.    Henry FRAYNE      AUS   90    8.06  -0.5  1154 

8.    Kafetien GOMIS    FRA   80    8.05  0.0   1149  SB

9.    Rushwal SAMAAI    RSA   91    7.97  -0.4  1133 

10.   Fabrice LAPIERRE  AUS   83    7.87  -0.9  1114 

11.   Changzhou HUANG   CHN   94    7.86  -0.5  1110 

12.   Damar FORBES      JAM   90    7.82  -0.8  1103 

 

Men's Triple Jump - 16.08.2016

1.    Christian TAYLOR  USA   90    17.86 +0.7  1257  WL

2.    Will CLAYE  USA   91    17.76 +0.4  1246  PB

3.    Bin DONG    CHN   88    17.58 -0.2  1228  PB

4.    Shuo CAO    CHN   91    17.13 -0.2  1179  SB

5.    John MURILLO      COL   84    17.09 0.0   1174  PB

6.    Nelson EVORA      POR   84    17.03 +0.1  1168  SB

7.    Troy DORIS  GUY   89    16.90 -0.2  1155 

8.    Lazaro MARTINEZ   CUB   97    16.68 -0.5  1133 

9.    Alberto ALVAREZ MUNOZ   MEX   91    16.56 +0.3  1118 

10.   Benjamin COMPAORE FRA   87    16.54 +0.6  1116 

11.   Xiaolong XU CHN   92    16.41 0.0   1102 

12.   Karol HOFFMANN    POL   89    16.31 +0.7  1091 

 

Men's Shot Put - 18.08.2016

1.    Ryan CROUSER      USA   92    22.52 1272  WL, PB

2.    Joe KOVACS  USA   89    21.78 1227 

3.    Tom WALSH   NZL   92    21.36 1202 

4.    Franck ELEMBA     CGO   90    21.20 1193  PB

5.    Darlan ROMANI     BRA   91    21.02 1182  PB

6.    Tomasz MAJEWSKI   POL   81    20.72 1164 

7.    David STORL GER   90    20.64 1159 

8.    O'Dayne RICHARDS  JAM   88    20.64 1159 

9.    Jacko GILL  NZL   94    20.50 1151 

10.   Damien BIRKINHEAD AUS   93    20.45 1148 

11.   Stipe ZUNIC CRO   90    20.04 1123 

-     Konrad BUKOWIECKI POL   97    NM   

 

Men's Discus Throw - 13.08.2016

1.    Christoph HARTING GER   90    68.37 1214  PB

2.    Piotr MALACHOWSKI POL   83    67.55 1199 

3.    Daniel JASINSKI   GER   89    67.05 1190 

4.    Martin KUPPER     EST   89    66.58 1181 

5.    Gerd KANTER EST   79    65.10 1154 

6.    Lukas WEISSHAIDINGER    AUT   92    64.95 1151 

7.    Zoltan KOVAGO     HUN   79    64.50 1143 

8.    Apostolos PARELLIS      CYP   85    63.72 1129 

9.    Philip MILANOV    BEL   91    62.22 1101 

10.   Axel HARSTEDT     SWE   87    62.12 1099 

11.   Mason FINLEY      USA   90    62.05 1098 

12.   Andrius GUDZIUS   LTU   91    60.66 1072

 

Men's Hammer Throw - 19.08.2016

1.    Dilshod NAZAROV   TJK   82    78.68 1163 

2.    Ivan TIKHON BLR   76    77.79 1150 

3.    Wojciech NOWICKI  POL   89    77.73 1149 

4.    Diego Alan DEL REAL GALINDO   MEX   94    76.05 1123 

5.    Marcel LOMNICKY   SVK   87    75.97 1122 

6.    Ashraf Amgad EL SEIFY   QAT   95    75.46 1114 

7.    Krisztian PARS    HUN   82    75.28 1111 

8.    David SODERBERG   FIN   79    74.61 1101 

9.    Siarhei KALAMOETS BLR   89    74.22 1095 

10.   Serghei MARGHIEV  MDA   92    74.14 1094 

11.   Yevhen VINOHRADOV UKR   84    74.11 1093 

12.   Wagner Jose Alberto DOMINGOS  BRA   83    72.28 1066 

 

Men's Javelin Throw - 20.08.2016

1.    Thomas R?HLER     GER   91    90.30 1239 

2.    Julius YEGO KEN   89    88.24 1210  SB

3.    Keshorn WALCOTT   TTO   93    85.38 1169 

4.    Johannes VETTER   GER   93    85.32 1168 

5.    Dmytro KOSYNSKYY  UKR   89    83.95 1149 

6.    Antti RUUSKANEN   FIN   84    83.05 1136 

7.    V?t?zslav VESEL?  CZE   83    82.51 1129 

8.    Jakub VADLEJCH    CZE   90    82.42 1127 

9.    Julian WEBER      GER   94    81.36 1112 

10.   Braian TOLEDO     ARG   93    79.81 1091 

11.   Ryohei ARAI JPN   91    79.47 1086 

12.   Petr FRYDRYCH     CZE   88    79.12 1081 

 

Men's Marathon - 21.08.2016

1.    Eliud KIPCHOGE    KEN   84    2:08:44     1184 

2.    Feyisa LILESA     ETH   90    2:09:54     1163 

3.    Galen RUPP  USA   86    2:10:05     1160  PB

4.    Ghirmay GHEBRESLASSIE   ERI   95    2:11:04     1143 

5.    Alphonce Felix SIMBU    TAN   92    2:11:15     1139 

6.    Jared WARD  USA   88    2:11:30     1135  PB

7.    Tadesse ABRAHAM   SUI   82    2:11:42     1131 

8.    Solomon MUTAI     UGA   92    2:11:49     1129  SB

9.    Callum HAWKINS    GBR   92    2:11:52     1128 

10.   Eric GILLIS CAN   80    2:12:29     1118  SB

11.   Abdi NAGEEYE      NED   89    2:13:01     1108  SB

12.   Mumin GALA  DJI   86    2:13:04     1107  PB

 

Men's 20km Race Walk - 12.08.2016

1.    Zhen WANG   CHN   91    1:19:14     1212 

2.    Zelin CAI   CHN   91    1:19:26     1208  SB

3.    Dane Alex BIRD-SMITH    AUS   92    1:19:37     1205  PB

4.    Caio Oliveira DE SENA BONFIM  BRA   91    1:19:42     1203  PB

5.    Christopher LINKE GER   88    1:20:00     1197 

6.    Tom BOSWORTH      GBR   90    1:20:13     1193  PB

7.    Daisuke MATSUNAGA JPN   95    1:20:22     1190 

8.    Matteo GIUPPONI   ITA   88    1:20:27     1188  PB

9.    Manuel Esteban SOTO     COL   94    1:20:36     1185  PB

10.   Evan DUNFEE CAN   90    1:20:49     1181 

11.   Miguel Angel LOPEZ      ESP   88    1:20:58     1178 

12.   Inaki GOMEZ CAN   88    1:21:12     1173 

13.   Manish SINGH      IND   91    1:21:21     1170 

14.   Ever PALMA OLIVARES     MEX   92    1:21:24     1169 

15.   Eider AREVALO     COL   93    1:21:36     1165 

16.   Ruslan DMYTRENKO  UKR   86    1:21:40     1164 

17.   Hyun-Sub KIM      KOR   85    1:21:44     1163  SB

18.   Hagen POHLE GER   92    1:21:44     1163 

19.   Jakub JELONEK     POL   85    1:21:52     1160 

20.   Alexandros PAPAMIKHAIL  GRE   88    1:21:55     1159

 

Men's 50km Race Walk - 19.08.2016

1.    Matej T?TH  SVK   83    3:40:58     1217  SB

2.    Jared TALLENT     AUS   84    3:41:16     1215  SB

3.    Hiroki ARAI JPN   88    3:41:24     1214  SB

4.    Evan DUNFEE CAN   90    3:41:38     1213  PB

5.    Wei YU      CHN   87    3:43:00     1205 

6.    Robert HEFFERNAN  IRL   78    3:43:55     1199  SB

7.    H?vard HAUKENES   NOR   90    3:46:33     1183  PB

8.    Yohann DINIZ      FRA   78    3:46:43     1182 

9.    Caio Oliveira DE SENA BONFIM  BRA   91    3:47:02     1180  PB

10.   Chris ERICKSON    AUS   81    3:48:40     1170  PB

11.   Zhendong WANG     CHN   91    3:48:50     1169 

12.   Quentin REW NZL   84    3:49:32     1165  SB

 

Men's Decathlon - 18.08.2016

1.    Ashton EATON      USA   88    8893  1257  WL

2.    Kevin MAYER FRA   92    8834  1248  PB

3.    Damian WARNER     CAN   89    8666  1222  SB

4.    Kai KAZMIREK      GER   91    8580  1209  PB

5.    Larbi BOURRADA    ALG   88    8521  1199  AR

6.    Leonel SU?REZ     CUB   87    8460  1190  SB

7.    Zachery ZIEMEK    USA   93    8392  1179 

8.    Thomas VAN DER PLAETSEN BEL   90    8332  1170  PB

9.    Kurt FELIX  GRN   88    8323  1169  PB

10.   Luiz Alberto DE ARAUJO  BRA   87    8315  1168  PB

11.   Jeremy TAIWO      USA   90    8300  1165 

12.   Adam Sebastian HELCELET CZE   91    8291  1164  PB

 

Men's 4x100m - 19.08.2016

1.    Jamaica     JAM   37.27 1283  WL

2.    Japan JPN   37.60 1257  AR

3.    Canada      CAN   37.64 1254 

4.    China CHN   37.90 1234 

5.    Great Britain & NI      GBR   37.98 1227 

6.    Brazil      BRA   38.41 1194 

-     Trinidad and Tobago     TTO   DQ        

-     United States     USA   DQ   

 

Men's 4x400m - 20.08.2016

1.    United States     USA   2:57.30     1234  WL

2.    Jamaica     JAM   2:58.16     1220 

3.    Bahamas     BAH   2:58.49     1215 

4.    Belgium     BEL   2:58.52     1214 

5.    Botswana    BOT   2:59.06     1206 

6.    Cuba  CUB   2:59.53     1199 

7.    Poland      POL   3:00.50     1184 

8.    Brazil      BRA   3:03.28     1141

 

Women's 100m - 13.08.2016 Final, Wind: +0.5

1.    Elaine THOMPSON   JAM   92    10.71 1264 

2.    Tori BOWIE  USA   90    10.83 1237 

3.    Shelly-Ann FRASER-PRYCE JAM   86    10.86 1231  SB

4.    Marie-Josee TA LOU      CIV   88    10.86 1231  PB

5.    Dafne SCHIPPERS   NED   92    10.90 1222 

6.    Michelle-Lee AHYE TTO   92    10.92 1217 

7.    English GARDNER   USA   92    10.94 1213 

8.    Christania WILLIAMS     JAM   94    11.80 1032

 

Women's 200m - 17.08.2016 Final, Wind: -0.1

1.    Elaine THOMPSON   JAM   92    21.78 1261  WL

2.    Dafne SCHIPPERS   NED   92    21.88 1250 

3.    Tori BOWIE  USA   90    22.15 1222 

4.    Marie-Josee TA LOU      CIV   88    22.21 1216  PB

5.    Dina ASHER-SMITH  GBR   95    22.31 1205  SB

6.    Michelle-Lee AHYE TTO   92    22.34 1202 

7.    Deajah STEVENS    USA   95    22.65 1170 

8.    Ivet LALOVA-COLLIO      BUL   84    22.69 1166 

 

Women's 400m - 15.08.2016 Final

1.    Shaunae MILLER    BAH   94    49.44 1228  WL, PB

2.    Allyson FELIX     USA   85    49.51 1225  SB

3.    Shericka JACKSON  JAM   94    49.85 1212 

4.    Natasha HASTINGS  USA   86    50.34 1192 

5.    Phyllis FRANCIS   USA   92    50.41 1189 

6.    Stephenie Ann MCPHERSON JAM   88    50.97 1167 

7.    Olha ZEMLYAK      UKR   90    51.24 1156 

8.    Libania GRENOT    ITA   83    51.25 1156 

 

Women's 800m - 20.08.2016 Final

1.    Caster SEMENYA    RSA   91    1:55.28     1238  WL, PB

2.    Francine NIYONSABA      BDI   93    1:56.49     1216 

3.    Margaret Nyairera WAMBUI      KEN   95    1:56.89     1209  PB

4.    Melissa BISHOP    CAN   88    1:57.02     1207  PB

5.    Joanna J??WIK     POL   91    1:57.37     1200  PB

6.    Lynsey SHARP      GBR   90    1:57.69     1194  PB

7.    Marina ARZAMASOVA BLR   87    1:59.10     1169 

8.    Kate GRACE  USA   88    1:59.57     1161

 

Women's 1500m - 16.08.2016 Final

1.    Faith KIPYEGON    KEN   94    4:08.92     1135 

2.    Genzebe DIBABA    ETH   91    4:10.27     1124 

3.    Jenny SIMPSON     USA   86    4:10.53     1122 

4.    Shannon ROWBURY   USA   84    4:11.05     1118 

5.    Sifan HASSAN      NED   93    4:11.23     1117 

6.    Meraf BAHTA SWE   89    4:12.59     1106 

7.    Laura MUIR  GBR   93    4:12.88     1104 

8.    Dawit SEYAUM      ETH   96    4:13.14     1102 

9.    Besu SADO   ETH   96    4:13.58     1099 

10.   Sofia ENNAOUI     POL   95    4:14.72     1090 

11.   Laura WEIGHTMAN   GBR   91    4:14.95     1088 

12.   Rababe ARAFI      MAR   91    4:15.16     1087

 

Women's 5000m - 19.08.2016 Final

1.    Vivian Jepkemoi CHERUIYOT     KEN   83    14:26.17    1230  SB

2.    Hellen OBIRI      KEN   89    14:29.77    1222 

3.    Almaz AYANA ETH   91    14:33.59    1215 

4.    Mercy CHERONO     KEN   91    14:42.89    1196 

5.    Senbere TEFERI    ETH   95    14:43.75    1195 

6.    Yasemin CAN TUR   96    14:56.96    1169 

7.    Karoline Bjerkeli GR?VDAL     NOR   90    14:57.53    1168  PB

8.    Susan KUIJKEN     NED   86    15:00.69    1162  PB

9.    Eloise WELLINGS   AUS   82    15:01.59    1160  SB

10.   Madeline HILLS    AUS   87    15:04.05    1155  PB

11.   Shelby HOULIHAN   USA   93    15:08.89    1146 

12.   Genevieve LACAZE  AUS   89    15:10.35    1143 

 

Women's 10,000m - 12.08.2016 Final

1.    Almaz AYANA ETH   91    29:17.45    1287  WR, AR

2.    Vivian Jepkemoi CHERUIYOT     KEN   83    29:32.53    1273  PB

3.    Tirunesh DIBABA   ETH   85    29:42.56    1264  PB

4.    Alice Aprot NAWOWUNA    KEN   94    29:53.51    1254  PB

5.    Betsy SAINA KEN   88    30:07.78    1240  PB

6.    Molly HUDDLE      USA   84    30:13.17    1235  AR

7.    Yasemin CAN TUR   96    30:26.41    1223  PB

8.    Gelete BURKA      ETH   86    30:26.66    1223  PB

9.    Karoline Bjerkeli GRØVDAL     NOR   90    31:14.07    1180  PB

10.   Eloise WELLINGS   AUS   82    31:14.94    1179  PB

11.   Emily INFELD      USA   90    31:26.94    1168  PB

12.   Sarah LAHTI SWE   95    31:28.43    1167  PB

 

Women's 100mH - 17.08.2016 Final, Wind: 0.0

1.    Brianna ROLLINS   USA   91    12.48 1221 

2.    Nia ALI     USA   88    12.59 1206 

3.    Kristi CASTLIN    USA   88    12.61 1203 

4.    Cindy OFILI GBR   94    12.63 1200  SB

5.    Cindy ROLEDER     GER   89    12.74 1185 

6.    Pedrya SEYMOUR    BAH   95    12.76 1182 

7.    Tiffany PORTER    GBR   87    12.76 1182 

8.    Phylicia GEORGE   CAN   87    12.89 1165 

 

Women's 400mH - 18.08.2016 Final

1.    Dalilah MUHAMMAD  USA   90    53.13 1232 

2.    Sara PETERSEN     DEN   87    53.55 1218  PB

3.    Ashley SPENCER    USA   93    53.72 1213  PB

4.    Zuzana HEJNOVÁ    CZE   86    53.92 1207  SB

5.    Ristananna TRACEY JAM   92    54.15 1199  PB

6.    Leah NUGENT JAM   92    54.45 1190  PB

7.    Janieve RUSSELL   JAM   93    54.56 1186 

8.    Eilidh DOYLE      GBR   87    54.61 1185 

 

Women's 3000mSC - 15.08.2016 Final

1.    Ruth JEBET  BRN   96    8:59.75     1245  PB

2.    Hyvin KIYENG      KEN   92    9:07.12     1226 

3.    Emma COBURN USA   90    9:07.63     1225  AR

4.    Beatrice CHEPKOECH      KEN   91    9:16.05     1203  PB

5.    Sofia ASSEFA      ETH   87    9:17.15     1201  SB

6.    Gesa Felicitas KRAUSE   GER   92    9:18.41     1198  PB

7.    Madeline HILLS    AUS   87    9:20.38     1193  PB

8.    Colleen QUIGLEY   USA   92    9:21.10     1191  PB

9.    Genevieve LACAZE  AUS   89    9:21.21     1190  PB

10.   Lalita BABAR      IND   89    9:22.74     1187 

11.   Courtney FRERICHS USA   93    9:22.87     1186 

12.   Habiba GHRIBI     TUN   84    9:28.75     1172

 

Women's High Jump - 20.08.2016 Final

1.    Ruth BEITIA ESP   79    1.97  1173 

2.    Mirela DEMIREVA   BUL   89    1.97  1173  PB

3.    Blanka VLAŠIĆ     CRO   83    1.97  1173  SB

4.    Chaunte LOWE      USA   84    1.97  1173 

5.    Alessia TROST     ITA   93    1.93  1135 

6.    Levern SPENCER    LCA   84    1.93  1135 

7.    Sofie SKOOG SWE   90    1.93  1135 

7.    Marie-Laurence JUNGFLEISCH    GER   90    1.93  1135 

9.    Kamila LIĆWINKO   POL   86    1.93  1135 

10.   Morgan LAKE GBR   97    1.93  1135 

10.   Iryna GERASHCHENKO      UKR   95    1.93  1135 

10.   Inika MCPHERSON   USA   86    1.93  1135 

13.   Vashti CUNNINGHAM USA   98    1.88  1086 

13.   Airiné PALŠYTÉ    LTU   92    1.88  1086 

13.   Svetlana RADZIVIL UZB   87    1.88  1086 

16.   Desiree ROSSIT    ITA   94    1.88  1086 

17.   Alyxandria TREASURE     CAN   92    1.88  1086 

 

Women's Pole Vault - 19.08.2016 Final

1.    Katerina STEFANIDI      GRE   90    4.85  1215 

2.    Sandi MORRIS      USA   92    4.85  1215 

3.    Eliza MCCARTNEY   NZL   96    4.80  1199  PB

4.    Alana BOYD  AUS   84    4.80  1199 

5.    Holly BRADSHAW    GBR   91    4.70  1168  SB

6.    Nicole BÜCHLER    SUI   83    4.70  1168 

7.    Yarisley SILVA    CUB   87    4.60  1137 

7.    Jennifer SUHR     USA   82    4.60  1137 

9.    Martina STRUTZ    GER   81    4.60  1137 

10.   Lisa RYZIH  GER   88    4.50  1106 

11.   Tina ŠUTEJ  SLO   88    4.50  1106 

12.   Kelsie AHBE CAN   91    4.50  1106 

 

Women's Long Jump - 17.08.2016 Final

1.    Tianna BARTOLETTA USA   85    7.17  +0.6  1241  PB

2.    Brittney REESE    USA   86    7.15  +0.6  1237 

3.    Ivana SPANOVIĆ    SRB   90    7.08  +0.6  1221  PB

4.    Malaika MIHAMBO   GER   94    6.95  +0.6  1193  PB

5.    Ese BRUME   NGR   96    6.81  +0.5  1162 

6.    Ksenija BALTA     EST   86    6.79  -0.2  1159  SB

7.    Brooke STRATTON   AUS   93    6.74  +0.7  1147 

8.    Jazmin SAWYERS    GBR   94    6.69  +0.5  1136 

9.    Darya KLISHINA    RUS   91    6.63  0.0   1123 

10.   Sosthene MOGUENARA-TAROUM     GER   89    6.61  0.0   1119 

11.   Lorraine UGEN     GBR   91    6.58  -0.1  1112 

-     Maryna BEKH UKR   95    NM         

 

Women's Triple Jump - 14.08.2016 Final

1.    Caterine IBARGUEN COL   84    15.17 +0.4  1220  WL

2.    Yulimar ROJAS     VEN   95    14.98 +0.8  1201 

3.    Olga RYPAKOVA     KAZ   84    14.74 +0.3  1176  SB

4.    Keturah ORJI      USA   96    14.71 0.0   1173  PB

5.    Hanna KNYAZHEVA-MINENKO ISR   89    14.68 +0.5  1170  SB

6.    Patrícia MAMONA   POR   88    14.65 +0.1  1167  PB

7.    Kimberly WILLIAMS JAM   88    14.53 +0.4  1155 

8.    Paraskevi PAPACHRISTOU  GRE   89    14.26 +0.4  1128 

9.    Susana Cristina COSTA   POR   84    14.12 +0.6  1114 

10.   Anna JAGACIAK     POL   90    14.07 +0.9  1109 

11.   Kristin GIERISCH  GER   90    13.96 -0.2  1099 

12.   Kristiina MÄKELÄ  FIN   92    13.95 +0.1  1097 

 

Women's Shot Put - 12.08.2016

1.    Michelle CARTER   USA   85    20.63 1214  WL, PB

2.    Valerie ADAMS     NZL   84    20.42 1201  SB

3.    Anita MÁRTON      HUN   89    19.87 1167  PB

4.    Lijiao GONG CHN   89    19.39 1138 

5.    Raven SAUNDERS    USA   96    19.35 1136  PB

6.    Christina SCHWANITZ     GER   85    19.03 1116 

7.    Cleopatra BOREL   TTO   79    18.37 1076 

8.    Aliona DUBITSKAYA BLR   90    18.23 1068 

9.    Geisa Rafaela ARCANJO   BRA   91    18.16 1063 

10.   Natalia DUCÓ      CHI   89    18.07 1058 

11.   Alena ABRAMCHUK   BLR   88    17.37 1015 

12.   Auriol DONGMO     CMR   90    16.99 992  

 

Women's Discus Throw - 16.08.2016

1.    Sandra PERKOVIĆ   CRO   90    69.21 1241 

2.    Mélina ROBERT-MICHON    FRA   79    66.73 1196  PB

3.    Denia CABALLERO   CUB   90    65.34 1170 

4.    Dani SAMUELS      AUS   88    64.90 1162 

5.    Xinyue SU   CHN   91    64.37 1152 

6.    Nadine MÜLLER     GER   85    63.13 1129 

7.    Yang CHEN   CHN   91    63.11 1129 

8.    Bin FENG    CHN   94    63.06 1128 

9.    Julia FISCHER     GER   90    62.67 1121 

10.   Zinaida SENDRIUTĖ LTU   84    61.89 1106  SB

11.   Shanice CRAFT     GER   93    59.85 1069 

-     Yaimí PÉREZ CUB   91    NM        

 

Women's Hammer Throw - 15.08.2016

1.    Anita WŁODARCZYK  POL   85    82.29 1292  PB

2.    Wenxiu ZHANG      CHN   86    76.75 1202  SB

3.    Sophie HITCHON    GBR   91    74.54 1167  PB

4.    Betty HEIDLER     GER   83    73.71 1153 

5.    Zalina MARGHIEVA  MDA   88    73.50 1150 

6.    Amber CAMPBELL    USA   81    72.74 1137 

7.    Hanna MALYSHIK    BLR   94    71.90 1124 

8.    DeAnna PRICE      USA   93    70.95 1109 

9.    Joanna FIODOROW   POL   89    69.87 1091 

10.   Rosa Andreina RODRÍGUEZ VEN   86    69.26 1081 

11.   Alexandra TAVERNIER     FRA   93    65.18 1015 

-     Zheng WANG  CHN   87    NM        

 

Women's Javelin Throw - 18.08.2016

1.    Sara KOLAK  CRO   95    66.18 1170  PB

2.    Sunette VILJOEN   RSA   83    64.92 1147 

3.    Barbora ŠPOTÁKOVÁ CZE   81    64.80 1145 

4.    Maria ANDREJCZYK  POL   96    64.78 1144 

5.    Tatsiana KHALADOVICH    BLR   91    64.60 1141 

6.    Kathryn MITCHELL  AUS   82    64.36 1137 

7.    Huihui LYU  CHN   89    64.04 1131  SB

8.    Christina OBERGFÖLL     GER   81    62.92 1110 

9.    Flor Denis RUIZ HURTADO COL   91    61.54 1085 

10.   Madara PALAMEIKA  LAT   87    60.14 1060 

11.   Linda STAHL GER   85    59.71 1052 

12.   Christin HUSSONG  GER   94    57.70 1016 

 

Women's Marathon - 14.08.2016

1.    Jemima Jelagat SUMGONG  KEN   84    2:24:04     1192 

2.    Eunice Jepkirui KIRWA   BRN   84    2:24:13     1190 

3.    Mare DIBABA ETH   89    2:24:30     1187 

4.    Tirfi TSEGAYE     ETH   84    2:24:47     1185 

5.    Volha MAZURONAK   BLR   89    2:24:48     1184 

6.    Shalane FLANAGAN  USA   81    2:25:26     1178  SB

7.    Desiree DAVILA    USA   83    2:26:08     1171  SB

8.    Rose CHELIMO      BRN   89    2:27:36     1156 

9.    Amy CRAGG   USA   84    2:28:25     1148  SB

10.   Hye-Song KIM      PRK   93    2:28:36     1146  SB

11.   Hye Gyong KIM     PRK   93    2:28:36     1146  SB

12.   Jelena PROKOPČUKA LAT   76    2:29:32     1137  SB

 

Women's 20km Race Walk - 19.08.2016

1.    Hong LIU    CHN   87    1:28:35     1177 

2.    Maria Guadalupe GONZALEZ ROMERO     MEX   89    1:28:37     1176 

3.    Xiuzhi LU   CHN   93    1:28:42     1175 

4.    Antonella PALMISANO     ITA   91    1:29:03     1170  SB

5.    Shenjie QIEYANG   CHN   90    1:29:04     1170 

6.    Ana CABECINHA     POR   84    1:29:23     1166 

7.    Erica ROCHA DE SENA     BRA   85    1:29:29     1165 

8.    Beatriz PASCUAL   ESP   82    1:30:24     1152 

9.    Regan LAMBLE      AUS   91    1:30:28     1151 

10.   Anežka DRAHOTOVÁ  CZE   95    1:30:43     1148 

11.   Elisa RIGAUDO     ITA   80    1:31:04     1143 

12.   Ines HENRIQUES    POR   80    1:31:28     1138 

 

Women's Heptathlon - 13.08.2016

1.    Nafissatou THIAM  BEL   94    6810  1235  WL, PB

2.    Jessica ENNIS-HILL      GBR   86    6775  1228  SB

3.    Brianne THEISEN-EATON   CAN   86    6653  1204 

4.    Laura IKAUNIECE-ADMIDINA      LAT   92    6617  1196 

5.    Carolin SCHÄFER   GER   91    6540  1181 

6.    Katarina JOHNSON-THOMPSON     GBR   93    6523  1178  SB

7.    Yorgelis RODRÍGUEZ      CUB   95    6481  1170  PB

8.    Györgyi ZSIVOCZKY-FARKAS      HUN   85    6442  1162  PB

9.    Jennifer OESER    GER   83    6401  1154  SB

10.   Anouk VETTER      NED   93    6394  1152 

11.   Ida Antoinette NANA DJIMOU    FRA   85    6383  1150 

12.   Barbara NWABA     USA   89    6309  1136 

 

Women's 4x100m - 19.08.2016

1.    United States     USA   41.01 1276  WL

2.    Jamaica     JAM   41.36 1260 

3.    Great Britain & NI      GBR   41.77 1242 

4.    Germany     GER   42.10 1228 

5.    Trinidad and Tobago     TTO   42.12 1227 

6.    Ukraine     UKR   42.36 1216 

7.    Canada      CAN   43.15 1182 

8.    Nigeria     NGR   43.21 1179

 

Women's 4x400m - 20.08.2016

1.    United States     USA   3:19.06     1232  WL

2.    Jamaica     JAM   3:20.34     1221 

3.    Great Britain & NI      GBR   3:25.88     1173 

4.    Canada      CAN   3:26.43     1169 

5.    Ukraine     UKR   3:26.64     1167 

6.    Italy ITA   3:27.05     1163 

7.    Poland      POL   3:27.28     1161 

8.    Australia   AUS   3:27.45     1160  

OSense O-Sense