Το μοναδικό μετάλλιο που έλειπε από τη συλλογή της Ρουθ Μπειτία ήταν το ολυμπιακό. Η 37χρονη στο Ρίο έκανε πραγματικότητα το μεγαλύτερο όνειρο της, καθώς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με άλμα στα 1,97 μέτρα.

Η Ισπανίδα δεν μπορούσε να κρύψει τη χαρά της, ενώ στη διάρκεια της απονομής σκόνταψε όταν πήγε να ανέβει στο βάθρο.

Δεύτερη επίσης με 1,97 μ. ήταν η Μιρέλα Ντεμίροβα (Βουλγαρία), ενώ το χάλκινο πήγε στη σπουδαία Μπλάνκα Βλάσιτς (1,97 μ.). Η άλλοτε κυρίαρχος του αγωνίσματος, κόντρα στα προβλήματα κατάφερε να ανέβει και πάλι σε βάθρο Ολυμπιακών Αγώνων, οχτώ χρόνια από το ασημένιο του Πεκίνου.

Ο Τόμας Ρόχλερ στον πρώτο του αγώνα από το Άμστερνταμ και την πέμπτη θέση που κατέκτησε εκεί επηρεασμένος από τον τραυματισμό κατάφερε να στείλει το ακόντιο στα 90,30 μ. και επιβεβαίωσε τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή αυτή της χρονιάς.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2015 Τζούλιος Γέγκο (Κένυα) παρέμεινε στην κορυφή με 88,24 μ. και το χάλκινο μετάλλιο. Η τριάδα έκλεισε με τον Κεσόρν Γουόλκοτ, που με 85,38 μ. χάρισε στη χώρα του το δεύτερο ακόντιο στην ιστορία της στη διοργάνωση.

Η Κάστερ Σεμένια ήταν το φαβορί στα 800 μ. και το επιβεβαίωσε με τον απόλυτο τρόπο, καθώς επικράτησε με 1.55.28 και βελτίωσε το ρεκόρ Ν. Αφρικής. Ακολούθησε η Φρανσίν Νιγιονσάμπα (Μπουρουντί) με 1.56.49 και η Μάργκαρετ Νιγιαϊρέρα Γουαμπούι (Κένυα) με 1.56.89.

Η Αλισον Φίλιξ μπορεί να έχασε το χρυσό στα 400 μ., ωστόσο με τη νίκη στα 4Χ100 μ. και 4Χ400 μ. έγινε η αθλήτρια με τα περισσότερα μετάλλια έχοντας στην κατοχή της έξι χρυσά μετάλλια.

Η Αμερική τερμάτισε σε 2.57.30 μπροστά από την Τζαμάικα 2.58.16 και τις Μπαχάμες (2.58.52). Στο αντίστοιχο αγώνισμα των Ανδρών η νίκη πήγε επίσης στις ΗΠΑ και ακολούθησαν Τζαμάικα (3.20.34) και Μ.Βρετανία (3.25.88).

Στα 1.500 μ. ο Μάθιου Σέντροβιτς (ΗΠΑ) με 3.50.00 έκανε την έκπληξη και ανέβηκε για μία ακόμη φορά στο βάθρο των νικητών μιας μεγάλης διοργάνωσης και το πρώτο δικό του σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Ακολούθησε ο Ταουφίκ Μακλουφί (Αλγερία -3.50.11 και ο  Νίκολας Γουίλις (Νέα Ζηλανδία -3.50.24).

Ο Μο Φάρα όπως με επιτυχία κάνει την τελευταία πενταετία έτσι και στο Ρίο κατάφερε να κάνει το νταμπλ και μετά το 10άρι να επικρατήσει και στα 5.000 μ. με 13.03.30. Ο Πολ Τσελίμο (ΗΠΑ- 13.03.90) και ο Χάγκος Γκεμπριβέτ (Αιθιοπία - 13.04.35) ακολούθησαν. Οι δύο αθλητές αν και αρχικά ακυρώθηκαν, τελικά ανέβηκαν στο βάθρο των νικητών.