Αγωνιστικό πρόγραμμα 2017 – Σ.Ε.Γ.Α.Σ.

Ιανουάριος

15        Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 50χλμ Ανδρών (Σχινιάς)

21        Ημερίδα Α/Γ, Ε/Ν, Π/Κ, ΠΠ/ΠΚ Α, ΠΠ/ΠΚΒ και μίνι (Άγιος Κοσμάς)

22        Ιωάννης Καποδίστριας 2017 (Αίγινα)

28        Ημερίδα Α/Γ, Ε/Ν, Π/Κ, ΠΠ/ΠΚ Α, ΠΠ/ΠΚΒ και μίνι (Άγιος Κοσμάς)

29        Κυριακίδεια 2017(Φιλοθέη)

Φεβρουάριος

4          Ημερίδα κλειστού (Σ.Ε.Φ.)

11        Ημερίδα Α/Γ, Π/Κ ( Άγιος Κοσμάς)

12        Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου Ε/Ν (Κωνσταντινούπολη - Τουρκία)

18-19    Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού (Σ.Ε.Φ.)

25        Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου Α/Γ (Βελιγράδι - Σερβία)

Μάρτιος

3-5       Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου (Βελιγράδι - Σερβία)

5          Πανελλήνιο Πρωτάθλημα δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος (Τρίκαλα)

5          Μαραθώνιος Ναυπλίου 2017

11-12    17ο Ευρωπαϊκό Κύπελλο ρίψεων (Κανάρια - Ισπανία)

12        Ημιμαραθώνιος «Θαν. Σταμόπουλος» (Καλαμπάκα – Τρίκαλα)

12        Patras Race Walking Festival 2017 (Πάτρα) (Βάδην)

18        Χειμερινό Κύπελλο ρίψεων (Θεσσαλονίκη)

19        Διεθνής Ημιμαραθώνιος Αθήνας, Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου

26        Παγκόσμιο Πρωτάθλημα δρόμου σε ανώμαλο έδαφος (Καμπάλα, Ουγκάντα)

26        Run Greece, Λάρισα

Απρίλιος

1          Διασυλλογικοί Αγώνες ΠΠ/ΠΚ Β΄ (Α΄αγώνας)

2          «Φωτιάδεια 2017» (Πάτρα)

2          Μαραθώνιος «Μέγας Αλέξανδρος» (Θεσσαλονίκη)

2          Kallithea Run(Καλλιθέα)

3-4       Σχολικοί Β΄φάση (όμιλοι)

8          Βαλκανικό Πρωτάθλημα βάδην (Φλώρινα) 

8          Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 20χλμ. βάδην Α/Γ και Νέων Α/Γ (Φλώρινα)

9          Διασυλλογικοί Αγώνες Π/Κ

9          Μαραθώνιος Ρόδου (Ρόδος)

9          Μαραθώνιος Κρήτης (Χανιά)

11-12    Διασυλλογικοί Αγώνες Συνθέτων Αγωνισμάτων Α/Γ, Π/Κ

22        Διασυλλογικοί  Αγώνες Α/Γ (Α΄αγώνας)

29        Διασυλλογικοί Αγώνες ΠΠ/ΠΚ Β΄ (Β΄ αγώνας)

29        «Αλέκα Σιούλη» (Πάτρα)

29        «Κ. Γιαταγάνας» (Αθήνα)

30        Run Greece, Ηράκλειο

30        «Βεργώτεια 2017» (Αργοστόλι)

Μάιος

3-4       Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα

6          Διασυλλογικοί  Αγώνες ΠΠ/ΠΚ Α΄

7          «Μάχη Κρήτης 2017» (Χανιά)

14        Διασυλλογικοί Αγώνες Α/Γ (Β΄αγώνας)

14        Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου (Πρίστινα, Κόσοβο)

14        Run Greece, Καστοριά – Ημιμαραθώνιος Καστοριάς

14        Ειρηνοδρομία 2017 (Αγ. Δημήτριος Αττικής)

20        «Χανιά 2017» (Χανιά)

20        Φεστιβάλ Ρίψεων (Τρίπολη)

20        «Ορσίππεια 2017» (Μέγαρα)

20        «Καποδίστρεια 2017», Κέρκυρα

21        Ευρωπαϊκό Κύπελλο βάδην (S, U20) (Ποντέμπραντυ, Τσεχία)

21        Run Greece, Ιωάννινα

21        «Αμεινίας ο Παλληνεύς» (Παλλήνη)

21        «Νίκος Ζαχαριάδης 2017» (Θεσσαλονίκη)

24        «Αχίλλεια 2017» (Γρεβενά)

27-28    Πανελλήνιο Πρωτάθλημα συνθέτων Α/Γ και Νέων (Σέρρες)

27        Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 μ. (Μέγαρα)

27        «Παπαφλέσσεια» (Καλαμάτα)

27        Αγώνες Αλμάτων (Καλλιθέα)

27        «Ηράκλεια» (Ηράκλειο)

27        «Ιόνιοι» (Λευκάδα)

28        «Κώστας Σπανίδης» (Θεσσαλονίκη)

28        «Θώδεια 2017» (Λουτράκι)

31        1ο Γκραν Πρι «Αλεξάνδρεια» (Έδεσσα)

Ιούνιος

1          Athens Street Pole Vault (ΠλατείαΣυντάγματος)

3          «Βενιζέλεια» (Χανιά)

3          Βαλκανικό Πρωτάθλημα Π/Κ (Ελμπασάν, Αλβανία)

3          «Δημήτρης Βραϊμάκης 2017» (Χαλκίδα)

3-4       «Παπαναστάσεια 2017» (Αθήνα)

4          «Γιτάνεια» (Ηγουμενίτσα)

4          Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινού δρόμου & Βουνού (Κριτσά Αγ. Νικολάου Λασιθίου)

7          «Γκαλά Γυναικών» (Φιλοθέη)

7          «Πανιώνεια 2017» (Ν. Σμύρνη)

10        Βαλκανικό Πρωτάθλημα ορεινού δρόμου & Βουνού (Τέτεβεν, Βουλγαρία)

10        Ευρωπαϊκό Κύπελλο 10.000μ.(S, U20) (Μινσκ, Λευκορωσία)

10        2ο Γκραν Πρι (Άργος Ορεστικό)

10        «Ευάγγελος Δεπάστας 2017» (Σχηματάρι)

10        «Κνώσεια 2017» (Ηράκλειο)

11        «Σιθώνεια» (Νικήτη Χαλκιδικής)

11        «Αιγιάλεια 2017» (Αίγιο)

11        «Ελευθέρια» (Κιλκίς)

17-18    Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ (Πάτρα)

24- 25   Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Π/Κ (Τρίκαλα)

23-25    Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων, Σούπερ Λίγκα (Λιλ – Γαλλία)

28        «Χρήστος Βουδούρης» (Θήβα)

Ιούλιος

1          «Τάσος Ξένος» (Χολαργός)

1-2       Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων Συνθέτων

1-2       Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ε/Ν (Κραϊόβα, Ρουμανία)

4-8       Παγκόσμιοι Αγώνες Πόλεων (Παιδιών 12-15) (Λιθουανία)

8          Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ορεινού Δρόμου & Βουνού (S,U20) (Κάμνικ/Σλοβενία)

8-9       Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ε/Ν (Κατερίνη)

12        3ο Γκραν Πρι «Τοφάλεια» (Πάτρα)

12-16    Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Π/Κ (Ναϊρόμπι, Κένυα)

13-16    Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων (Μπίντγκοζ, Πολωνία)

15-16    Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΠΠ/ΠΚ Α΄ (Βόρειος Όμιλος Καβάλα – Νότιος Όμιλος Χαλκίδα)

19        4οΓκραν Πρι «Δαβιτζόγλεια» (Καβάλα)

20-23    Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ε/Ν (Γκροσέτο, Ιταλία)

22-23    Βαλκανικό Πρωτάθλημα Α/Γ (Νόβι Παζάρ, Σερβία)

22-30    Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό φεστιβάλ Νεότητας (Γκιορ, Ουγγαρία)

29-30    Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Α/Γ (Λάρισα)

Αύγουστος

2-3       Συνάντηση Ελλάς-Κύπρος Π/Κ

4-13      Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Α/Γ (Λονδίνο, Μ. Βρετανία)

20-25    Παγκόσμια Πανεπιστημιάδα (Ταϊπέι, Ταϊβάν)

Σεπτέμβριος

24        Run Greece, Αλεξανδρούπολη

24        «5ος Τροφώνιος Ημιμαραθώνιος» (Λιβαδειά)

Οκτώβριος

1          RunGreece, Ρόδος

7-8       29οι Αιγαιοπελαγίτικοι Αγώνες (Κυκλάδες)

8          Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10kmσε Δημόσιο οδό (Πάτρα)

8          Run Greece, Πάτρα

8          3ος Ιστορικός Αγώνας Ν. Σμύρνης (Ν. Σμύρνη)

8          Βαλκανικό Πρωτάθλημα Μαραθωνίου (Ζάγκρεμπ, Κροατία)

14        «Δήλεια 2017» (Μύκονος)

Νοέμβριος

11        Βαλκανικό Πρωτάθλημα δρόμου σε ανώμαλο έδαφος (Τσανάκαλε, Τουρκία)

12        Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας, Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου (Αθήνα)

Δεκέμβριος

10        Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος (Σαμορίν, Σλοβακία)