Ανακοίνωση σχετικά με το σχέδιο του Αθλητικού Νόμου εξέδωσε η ομοσπονδία και παράλληλα δημοσιοποίησε τις πορτάσεις και της απόψεις της, που καταθέσει τις επόμενες μέρες επισήμως.

P { margin-bottom: 0.21cm; }

Στο Δημοτικό Στάδιο Εδεσσας έγινε σήμερα το δεύτερο Γκραν Πρι της σεζόν, με την επωνυμία “Αλεξάνδρεια”. Ο κακός, για τα δεδομένα της εποχής, καιρός επηρέασε τους αθλητές καθώς έβρεξε αρκετά λίγο πριν από την έναρξη των αγώνων είχε υγρασία και χαμηλή για την εποχή θερμοκρασία.

Παρόλα αυτά η Αλκιστις Γεωργίου δεν δυσκολεύτηκε για τρίτο συνεχόμενο αγώνα, να βελτιώσει το ατομικό της ρεκόρ στα 100 μ. εμπόδια. Η αθλήτρια από τη Ρόδο, διένυσε την απόσταση σε 14.06 και βελτίωσε το 14.14, το οποίο πέτυχε την Κυριακή στα Χανιά. Παράλληλα έφτασε ακόμη πιο κοντά στο όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ε/Ν (13.85). Ο Θεόπιστος Μαυρίδης, εκτός από το βασικό του αγώνισμα, τα 110 μ. εμπ. (13.91), επικράτησε και στα 100 μ. με 10.63 (0,2).

Η κόντρα στο μήκος γυναικών, μεταφέρθηκε για το Σάββατο και τα Ζαχαριάδεια, καθώς Κολοκυθά και Γαλένη δεν αγωνίστηκαν. Η Κολοκυθά ταξίδεψε στην Έδεσσα, ωστόσο προτίμησε να μην αγωνιστεί, λόγω των καιρικών συνθηκών.

Τα αποτελέσματα

Ανδρες

100 μ.(κατάταξη): Μαυρίδης (ΟΣΦΠ) 10.63 (0,2), Χατζηδημητρίου (ΠΑΟΚ) 10.87, Τζώγας (Αρης) 10.94, Κιάφας (Ηρακλής) 11.01, Ιωακειμίδης (ΓΑΣ Κιλκίς) 11.03, Παροτσίδης (Μ. Αλέξανδρος Γ.)11.17, Βαλαής (ΜΕΑΣ Τρίτων) 11.18, Χατζόπουλος (Φίλιππος) 11.37

200 μ.: Χατζηδημητρίου (ΠΑΟΚ) 21.44 (0,6), Δαρδανελιώτης (ΜΕΑΣ Τρίτων) 21.78, Τζώγας (Αρης) 21.93, Ιωακειμίδης (ΓΑΣ Κιλκίς) 22.30, Παριτσίδης (Μ. Αλ. Γιαν.) 22.66, Δρυγιαννάκης (ΟΦΗ) 23.00, Μανωλόπουλος (ΓΑΣ Αλεξάνδρεια) 23.60

1.500 μ.: Χότζα (ΠΑΣ Φλαμουριάς) 4.32.76, Τσομπάνος (Μ. Αλέξανδρος Γ.) 4.36.40, Τσουκαλάς (ΓΕ Νάουσας) 4.47.07

110 μ. εμπ.; Μαυρίδης (ΟΣΦΠ) 13.91, Καμπάνης (Κάμειρος 2009) 14.53, Κιάφας (Ηρακλής) 14.76, Χατζόπουλος (Φίλιππος) 14.76, Νατσίδης (Πυγμή Ευόσμου) 15.28

Υψος: Τεσσσαρομάτης (ΓΕ Νάουσας) 2,01 μ, Μπόσκογλου (ΑΟ Αρίων) 1,98 μ.

Μήκος: Διακονικόλας (Κάμειρος 2009) 7,09 μ., Παλαιολόγου (Αρης) 6,92 μ., Λαμπανάρης (Ηρακλής) 6,70 μ.

Δισκοβολία: Πεντίκης (ΑΣ Αλ. Αμπ.) 56,24 μ., Τσικρικώνης (ΑΣ Κένταυρος) 40,38 μ., Σεφιλίδης (ΑΣ Κένταυρος) 39,26 μ., Τσαούσογλου (ΑΣ Κένταυρος) 34,38 μ.

Σφαιροβολία: Θεοδώρου (Ολυμπιακή Δομή) 17,39 μ., Ντίντιλας (ΟΦΚΑ Φιλ. Γ.) 4,16 μ., Μουζενίδης (ΑΣ Κένταυρος) 13,20 μ.

Γυναίκες

100 μ.(-0,5): Κωστογλίδου (Φίλιππος) 12.25, Μπέκου – Φέρρες (Βεργίνας) 12.45, Φλώρου (Πελασγός) 12.75, Μανολοπούλου (ΕΚΑ Δωδώνης) 12.90, Καραβασίλογλου (ΜΕΑΣ Τρίτων) 13.38

200 μ.: Μπέκου (Βεργίνα) 25.76, Μανολοπούλου (ΕΚΑ Δωδώνης) 26.35, Κεσίση (ΓΣ Εδεσσας) 26.70 , Τασέλη (Βεργίνα) 28.56

100 μ. εμπ.: Γεωργίου (ΓΑΣ Υγεία Ρόδου) 14.06, Κωστογλίδου (Φίλιππος) 14.09, Γκίση (Μ. Αλέξανδρος Γ.) 15.64

Μήκος: Βέργου (ΓΣ Βόλου) 5,71 μ., Αθανασοπούλου (ΑΙΑΣ Κιλκίς) 5,53 μ., Τζελέπη (ΓΣ Εδεσσας) 4,95 μ., Καρύδα (ΜΕΑΣ Τρίτων) 4,86 μ., Σάμου (ΜΕΑΣ Τρίτων) 4,61 μ.

Υψος: Βάγιου (ΓΣ Λαγκαδά) 1,45 μ.

Ακοντισμός: Μπουσγκιογκάι (ΓΑΣ Αλεξάνδρειας) 47,32 μ., Καστανά (Κόροιβος) 45,66 μ., Μάντη (ΟΠΘ) 30,60 μ.

Δισκοβολία: Καισίδου (ΓΕ Νάουσας) 38,97 μ., Τζένγκο (Κένταυρος) 36,82 μ., Δραγουμάνου (ΓΕ Νάουσας) 32,49 μ, Χαμπουντανίδου (Κένταυρος) 32,19 μ., Τζαλίλη (ΓΕ Νάουσας) ακ.

Σφαιροβολία: Τζένκο (ΑΣ Κένταυρος) 14,60 μ., Παντερμαλή (ΑΙΑΣ Κιλκίς) 12,45 μ., Χαμπουντανίδου (ΑΣ Κένταυρος) 11,59 μ.

100 μ. εμπ. Π: Καραβέτης (ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης) 14.53, Λογδανίδης (ΓΕ Νάουσας) 15.48, Γιούρτσης (ΠΑΣ Φλαμουριάς) 16.58, Μιχαλή (ΜΑΣ Αετός) 17.09, Πέπελας (Μ. Αλέξανδρος Γ.) 17.13, Ιωαννίδης (ΜΑΣ Αετός) 18.16

110 μ. εμπ. Ε: Μάντης (Κόροιβος) 14.89, Κιάφας Αργ, (Ηρακλής) 15.19, Περμαντόγια (Φίλιππος) εγκ

Σφαιροβολία Ε: Λατιφλάρι (ΑΣ Κένταυρος) 18,38 μ., Σαριέβ (ΑΣ Κένταυρος) 15,53 μ., Μάντης (Κόροιβος) 14,29 μ., Περμαντόγια (Φίλιππος) 10,82 μ.

100 μ. εμπ. Κ: Κεσίση (ΓΣ Εδεσσας) 15.55, Βακαδάρη (Αίολος Μ.) 17.83


Δείτε εδώ τα αναλυτικά αποτελέσματα

     

 

 

 

Οι κορυφαίοι του 2021-  ανοιχτός (update 8/9) 

100 μ.

10.37 (1,0) Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) Athens Men Sprint Gala, Αθήνα (10/6)

200 μ.

21.05 (-1,3) Παναγιώτης Τριβυζάς (ΟΣΦΠ) Αγώνες "Νίκη Μπακογιάννη", Λαμία (17/7)

400 μ.

47.21 Μιχάλης Παππάς (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) Αγώνες "Κώστας Σπανίδης", Θεσσαλονίκη (26/5)

800 μ.

1.48.07 Χρήστος Κοτίτσας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Βαλκανικό Πρωτάθλημα, Σμέντερεβο (27/6)

1.500 μ.

3.42.69 Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός) μίτινγκ, Νινόβε (17/7) 

5.000 μ.

14.06.94 Μάριος Αναγνώστου (ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας) Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, Ταλίν (10/7)

10.000 μ.

29.38.96 Μάριος Αναγνώστου (ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας) Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, Ταλίν (8/7)

110 μ. εμπ.

13.63 (-0,1)  Κώστας Δουβαλίδης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) Ολυμπιακοί Αγώνες, Τόκιο (3/8)

400 μ. εμπ.

51.84 Κώστας Νάκος (ΓΣ Τρικάλων) Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ, Πάτρα (6/6)

51.84 Δημήτρης Λεβαντίνος (ΓΣ Κερατσινίου) Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ, Πάτρα (6/6)

3.000 μ. στιπλ

8.59.26 Γιώργος Σταμούλης (ΑΟ Παλαιού Φαλήρου) Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ, Πάτρα (5/6)

Ύψος

2,24 μ. Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής) Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ, Πάτρα (6/6)

Επί κοντώ

5,80 μ. Εμμανουήλ Καραλής (Απόλλων Πύργου) Ολυμπιακοί Αγώνες, Τόκιο (3/8)

Μήκος

8,60 μ. (0,7) Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Κηφισιάς) Μίτινγκ Αλμάτων, Καλλιθέα (26/5)

Τριπλούν

16,86 μ. (0,3) Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων) Διασυλλογικοί Αγώνες, Αθήνα (8/5)

Σφαιροβολία

20,34 μ. Κυριάκος Ζώτος (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ, Πάτρα (5/6)

Δισκοβολία

56,78 μ. Ιάσωνας Θανόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Φεστιβάλ Ρίψεων, Μανώλης Μανωλόπουλος, Τρίπολη (22/5)

Σφυροβολία

76,85 μ. Χρήστος Φραντζεσκάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Φεστιβάλ Ρίψεων, Μανώλης Μανωλόπουλος, Τρίπολη (22/5)

Ακοντισμός

78,22 μ. Δημήτρης Τσίτσος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, Ταλίν (11/7)

Μαραθώνιος

2.17.58 Παναγιώτης Καραίσκος (ΠΓΣ), Ιταλία (12/4)

20χλμ. βάδην

1.30.19 + Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου) )  Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, Μέγαρα (28/2)

35χλμ. βάδην

2.36.46 Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου)  Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, Μέγαρα (28/2)

50χλμ. βάδην

3.51.03 Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου) Μίτινγκ, Ντούντιτσε (20/3)

10αθλο

7.618 β. Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης (ΠΑΟΚ) Περιφ. Κολεγειακοί, Τέξας (14-15/5)

4Χ100 μ.

39.52 Εθνική ομάδα (Ζήκος/Βροντινός/Τριβυζάς/Νυφαντόπουλος) Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομαδων, Κλουζ Ναπόκα (19/6)

4Χ400 μ.

3.10.23 Εθνική ομάδα (Ντέτσικας/Λαμπρόπουλος/Παππάς/Κοτίτσας) Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομαδων, Κλουζ Ναπόκα (20/6)

 

 

Οι κορυφαίες του 2021-  ανοιχτός (update 8/9) 

100 μ.

11.34 (1,3) Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης) Βενιζέλεια- Χανιά, Χανιά (31/5)

200 μ.

23,11 (-0,5) Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης) Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ, Πάτρα (6/6)

400 μ.

52.89 Ειρήνη Βασιλείου (Αμεινίας Μεσογείων) Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ, Πάτρα (5/6)

800 μ.

2.04.11 Έλλη- Ευτυχία Δεληγιάννη (ΣΑΚΑ) Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20, Ταλίν (17/8)

1.500 μ.

4.15.39 Ανθή Κυριακοπούλου (ΓΣ Γλυφάδας) μίτινγκ Χέισντεν (3/7)

5.000 μ.

16.09.05 Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων) Βαλκανικό Πρωτάθλημα, Σμέντερεβο (27/6)

10.000 μ.

35.23.87 Γκλόρια Πριβιλέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας), Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 μ., Αθήνα (16/5)

100 μ. εμπ.

13.06 Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΑΟ Κάλλιστος) Βενιζέλεια- Χανιά, Χανιά (31/5)

400 μ. εμπ.

57.00 Δήμητρα Γναφάκη (ΑΟ Κύδων) Βαλκανικό Πρωτάθλημα, Σμέντερεβο (26/6)

3.000 μ. στιπλ

10.27.09 Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (Πανιώνιος) Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, Πάτρα (5/6)

Ύψος

1,91 μ. Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς) Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, Πάτρα (5/6)

Επί κοντώ

4,80 μ. Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης), Ολυμπιακοί Αγώνες, Τόκιο

4,80 μ. Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης), Diamond League, Μονακό (9/7)

4,80 μ. Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης), Μίτινγκ, Καλιφόρνια (9/5)

Μήκος

6,46 μ. Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραϊκός ΓΣ), Women Gala Φιλοθέη (14/6) 

Τριπλούν

14,25 μ. (-0,2) Βούλα Παπαχρήστου (ΑΟ Κάλλιστος) Diamond League, Μονακό (9/7)

Σφαιροβολία

15,70 μ. Μαρία Μαγκούλια (Εν. Καζώνης- Κάλυμνος 2000), Διασυλλογικοί Αγώνες, Αθήνα (9/5)

Δισκοβολία

59,87 μ. Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Ηλιούπολης), Βαλκανικό Πρωτάθλημα, Σμέντερεβο (26/6)

Σφυροβολία

69,83 μ. Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων) Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, Πάτρα (6/6)

Ακοντισμός

61,42 μ. Ελίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος) Βαλκανικό Πρωτάθλημα, Σμέντερεβο (26/6)

Μαραθώνιος

2.37.09 Γκλόρια Πριβιλέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας) Μίτινγκ, Ιταλία (11/4)

20χλμ. βάδην

1.31.24 Αντιγόνη Ντρισμιώτη (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) Ολυμπιακοί Αγώνες, Τόκιο

35χλμ. βάδην

2.49.55 Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Ευρωπαϊκό Κύπελλο Βάδην, Ποντεμπράντι (16/5)

7αθλο

5.783 β. Σοφία Υφαντίδου (ΟΚΑ Βικέλας) Διασυλλογικοί Αγώνες, Θεσσαλονίκη (27-28/4)

4Χ100 μ.

44.05 Εθνική Ομάδα (Δαλάκα/Σπανουδάκη/Γάτου/Εμμανουηλίδου) Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων, Κλουζ Ναπόκα (19/6)

4Χ400 μ.

3.32.90 Εθνική ομάδα (Φέρρα/Πολίτη/Γναφάκη/Βασιλείου) Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων, Κλουζ Ναπόκα (20/6)


ΜΕΓΑΛΟΙ ΧΟΡΗΓΟΙ ΣΕΓΑΣ / GRAND SPONSORS OF SEGAS
 

   

ΕΠΙΣΗΜΟΙ ΧΟΡΗΓΟΙ ΣΕΓΑΣ / OFFICIAL SPONSORS OF SEGAS

ΕΠΙΣΗΜΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ / OFFICIAL PARTNERS

ΧΟΡΗΓΟΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ / MEDIA SPONSORS

ΘΕΣΜΙΚΟΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ / STATE PARTNERS


ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΙ ΕΤΑΙΡΟΙ / SOCIAL PARTNERS

EVEA gr

Προστασία Δεδομένων

ΣΕΓΑΣ/SEGAS

© 2022 Hellenic Athletics Federation Official Website